
Haridus- ja kasvatusteaduste alused
Haridusteaduste instituut
Tuleviku hariduse eestvedajatel, haridusprojektide arendajatel ja kasvatus- ja haridusteaduste uurimise karjäärist huvitatutel on tähtis mõista hariduse ja kasvatusega seonduvaid valdkondi terviklikult tundes kasvatusteaduse teooriad, filosoofiat ja praktikaid. Mikrokraad kombineerib haridus- ja kasvatusfilosoofia ning kasvatus- ja haridusmõtlemise arenguloo kursuseid ja loob alused terviklikule haridus- ja kasvatusmõtlemisele.
-
Kahe semestri jooksul analüüsitakse kriitiliselt tänapäeva hariduses olulisi väärtusi ja nendega seotud dilemmasid ning haridussüsteemide ja asutuste prioriteete.
Kellele?
Õppima on oodatud hariduse eestvedajad, arendajad, haridusametnikud, haridusprojektide juhid, kasvatus- ja haridusteadlase karjäärist huvitatud. Eestis on kasvav trend luua erakoole ja eriilmelisi õppeasutusi. Samuti on rohkem haridust andvaid mitteformaalõppe pakkujaid, kes kõik vajavad kontseptuaalset arusaama haridusest ja kasvatusest laiemalt. Haridusvaldkonnaga on seotud ametnikke, kel võib olla teise valdkonna haridus ja puudub sügav teadmine hariduse ja kasvatuse teooriatest ja filosoofiatest.
Kuidas?
Programm koosneb magistritaseme ainetest ja täienduskoolitusmoodulist. Mikrokraadiprogramm toimub osaliselt kontaktõppes, sh sessioonõppes koos magistriastme üliõpilastega. Sessioonõpe toimub valdavalt reedeti ja laupäeviti. Kontaktõpe (120 tundi) toimub nii füüsilises keskkonnas ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolis kui ka virtuaalses õppekeskkonnas Zoom. Õppemeetoditena kasutatakse lühiloenguid, rühmatöid ja -arutelusid, praktilisi töid. Iseseisev töö (218 tundi) toimub erinevates e-õppe keskkondades digitehnoloogiliste vahendite abil. Iseseisev töö kirjeldatakse moodulipõhiselt. Mooduli läbinud sooritavad arvestuse või eksami ning kõik moodulid läbinud õppijad saavad ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli mikrokraadi tunnistuse.
Eeldused
Mikrokraadiõppes osalemise eeldus on esimese astme kõrghariduse olemasolu ning valmisolek õppida koos tasemeõppe üliõpilastega. Mikrokraadiprogrammi kandideerimiseks tuleb esitada motivatsioonikiri meiliaadressile viktoria.bubukin@tlu.ee kirjeldades oma eelnevat tausta ning miks soovite mikrokraadiprogrammis osaleda.
Moodulid
Infotund mikrokraadiprogrammi vastu võetud õppijatele toimub Zoomis augustikuus. Osalejad saavad lingi meili teel.
Programm kestab kaks semestrit ning koosneb kolmest moodulist (vaata mooduli tunniplaani mooduli nime juures olevalt lingilt):
I semester (sügis 2025)
- Kasvatus- ja haridusmõtlemise arengulugu (KAT7035.HR)
II semester (kevad 2026)
- Haridus- ja kasvatusfilosoofia (KAK7050.HR)
Läbivalt (sügis 2025 - kevad 2026)
- Haridustöötaja refleksioon
Mikrokraadi läbinu:
- mõistab hariduslikke ja kasvatuslikke protsesse ühiskonnas, ajaloos ja kultuuriti erinevates tingimustes;
- tunneb kasvatusteaduslikke käsitusi inimeseks kujunemisest ning mõistab ja analüüsib kriitiliselt kaasaegseid pedagoogilisi probleeme rahvusvaheliselt tunnustatud haridusfilosoofiliste kontseptsioonide taustal;
- mõistab haridus- ja kasvatusteadusliku teoreetilise teadmise, erinevate praktikate ja praktiliste otsustuste sügavat seotust;
- analüüsib haridusasutuse õppekavasid erinevate kasvatusteaduslike teooriate, filosoofiate ja ideoloogiate valguses;
- teadvustab mõtlemise ja mõtlemisoperatsioonide arengu rolli inimestele ainuomase keskkonna kujunemises;
- mõistab haridus- ja kasvatusteadusliku teoreetilise teadmise, erinevate praktikate ja praktiliste otsustuste seotust, rakendab erialaseid teadmisi õppijate arengu toetamisel formaal- ja mitteformaalõppes.
Küsi lisa Ole kursis haridusuuenduse uudistega
Sarnased koolitused
Täiskasvanute koolitaja mikrokraad 2025
Haridusteaduste instituut
Täiskasvanute koolitaja mikrokraadiprogrammis õpid arendama täiskasvanu õppimist ja arengut toetavaid oskuseid, analüüsima koolitaja rolli erinevates tegevuspraktikates ning teadlikult mõtestama koolitaja sotsiaalset identiteeti.
Õpi ja õpeta: täiskasvanute koolitamine teoorias ja praktikas 2025
Haridusteaduste instituut
Kui tahad osata planeerida, läbi viia ja analüüsida koolitusi täiskasvanud õppijatele, arvestades andragoogilisi põhimõtteid tehnoloogiarikkas keskkonnas ning mõistes koolitaja professionaalse arengu olulisust, siis on see koolitus just sulle!
Andragoogika alused
Haridusteaduste instituut
Täiskasvanute õpe ja õppimine on ühiskonna kestlikkuse üks oluline eeldus. Selleks, et see professionaalselt toimiks, on oluline, et selles protsessis tegutsejad oleks haritud, valdaksid vajalikke kompetentse, et valdkonda arendada ning professionaalselt toimida. 1. aprillist jõustusid muudatused Täiskasvanute koolituse seaduses. Muutuste kohaselt on koolitajatel, lisaks erialastele kompetentsidele, vajalikud andragoogilised kompetentsid. Praktikud, kes tegutsevad selles valdkonnas, vajavad valdkonna arendamiseks kompetentse, mis vastaks vähemalt koolitaja riikliku kutse 7 tasemele. Mikrokraad on ka eelduseks sisenemiseks teaduspõhisesse õppesse, andragoogika magistriõppesse.