Avalik loeng holokausti rollist rahvusliku mälu loomisel
Add to calendar
iCal calendar18. oktoobril toimub Eva-Clarita Pettai (Tartu Ülikool) The Quest for Recognition: Holocaust Aufarbeitung and National Memory Constructions in the Baltic States.
Loeng keskendub holokausti rollile rahvusliku mälu loomisel ja retrospektiivse tõe ja õigluse püüdlustele Balti riikides alates 1991. aastast. Kõigepealt visandatakse põgusalt need erinevused, kuidas on kolmes Balti riigis käsitletud natsiaja kuritegudega seotud ajaloolise õigluse ja vastutuse küsimusi ja nende kuritegude mäletamist. Lisaks näidatakse, kuidas ja mil määral muutus holokausti mälestamine kolmes Balti riigis poliitiliseks ja põimus riigi püüdlustega leida rahvusvahelist tunnustust nende riikide elanikkonna kallal toime pandud stalinistlikele kuritegudele enne ja pärast natsiokupatsiooni. Vaadeldes nii totalitaarset minevikku puudutavaid seadusandlikke meetmeid kui ka riigi poolt loodud ja rahastatud tõe väljaselgitamise ja mäletamise institutsioone, uurib loeng mitte ainult seda, mil määral on Balti riikide praegune ametlik (rahvuslik) mälu konstrueeritud valitsevate holokaustidiskursuste vastu (või reaktsioonina neile), aga ka seda, kuidas rahvusvaheliselt juba olemasolev minevikukannatuste tunnustamise ja nende mäletamise kogemus on tulnud kasuks kohalikele initsiatiividele ja praktikatele.
Eva-Clarita Pettai on Tartu Ülikooli Riigiteaduste Instituudi vanemteadur. Tema uurimistöö keskendub kollektiivsele mälule, demokraatiale ning postkommunistliku ruumi ajaloo- ja mälupoliitikale. Ta on avaldanud raamatu “Demokratisierung der Geschichte in Lettland. Staatsbürgerliches Bewusstsein und Geschichtspolitik im ersten Jahrzehnt der Unabhängigkeit” (Krämer, 2003) ja toimetanud kogumiku “Memory and Pluralism in the Baltic States” (Routledge, 2011).
Loengud toimuvad inglise keeles. Eelnev registreerumine ei ole vajalik. Kõik huvilised on teretulnud!
Avalikud loengud toimuvad seminari “Holocaust Memory and the Soviet Past: Transitional Remembering in Post-Soviet Eastern Europe” raames (korraldajad Ӱ Ülikooli Eesti Humanitaarinstituut, Kultuuriteaduste ja Kunstide Doktorikool, Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus)
http://ktkdk.edu.ee/event/holocaust-memory-and-soviet-past-in-post-soviet-eastern-europe/