Arenguprogrammid
Ӱ Ülikooli Haridusjuhtimise Akadeemia pakub arenguprogramme, mis on loodud haridusjuhtide ja haridusasutuste meeskondade professionaalse arengu toetamiseks. Siit leiad ülevaate meie programmidest.

Tulevikukool
Tulevikukool on teaduspõhine kooliarendusprogramm, mis aitab koolidel ellu viia positiivseid ja jätkusuutlikke muudatusi. Programmis osalevad koolid õpivad teadus- ja tõenduspõhise muutuste juhtimise põhimõtteid.

Üldhariduskoolide arenguprogramm
Programm on suunatud üldhariduskoolide meeskondadele, kes soovivad süvendada oma teadmisi kaasaegsest koolijuhtimisest, arendada koolikultuuri ning rakendada tõenduspõhiseid juhtimispraktikaid.

Atesteerimiseksperdi arenguprogramm
Arenguprogramm on loodud kogenud koolijuhtidele, kes soovivad süvendada oma teadmisi haridusasutuse juhtimisest ning omandada oskusi tagasisidestamise, coaching’u ja arengupartnerluse valdkonnas.

Juhtmeeskonna arenguprogramm
Programm on loodud haridusasutuste juhtkondadele, et tugevdada koostööd ning ning jagada tõenduspõhist teavet ja praktilisi tööriistu arendustegevuste planeerimiseks ja elluviimiseks.

Alustava alushariduse juhi arenguprogramm
Programm on mõeldud hiljuti ametisse asunud lasteaedade juhtidele. Põhieesmärk on arendada ja praktiseerida õppimist toetavaid juhtimisviise.

Alustava koolijuhi arenguprogramm
Programm on suunatud koolijuhtidele, kes soovivad tuge oma esimestel tööaastatel. Fookus on kaasaval juhtimisel, meeskonnatööl ning koolikultuuri arendamisele.

Alustava õppejuhi arenguprogramm
Mõeldud õppejuhtidele, kes soovivad süvendada oma teadmisi ja oskusi õppeprotsesside juhtimisel. Põhiteemaks on õppimise ja õpetamise toetamine.
Ӱ Ülikooli Haridusjuhtimise Akadeemia on kompetentsikeskus, kus lisaks arenguprogrammide korraldamisele viime läbi uuringuid ja seirame haridusjuhtimise valdkonda, osaleme aktiivselt haridusaruteludes ja poliitikakujundamises ning soodustame haridusjuhtimise valdkonna organisatsioonide, teadlaste ja praktikute koostööd.
Küsimuste või koostöösoovidega kirjuta haak@tlu.ee.
Tulevikukooli metoodikat kasutades on välja arendatud mitmeid kooliarendusprogramme, sh nii erinevate teemafookustega kui ka sihtrühmadele. Tutvu nendega allpool.
Tulevikukooli jätkuprogramm
Tulevikukooli jätkuprogramm “Tõenduspõhise haridusuuenduse jätkusuutlikkus kooli ja ülikooli koostöös” on mõeldud koolimeeskondadele, kes on osalenud varasemalt tulevikukooli programmis.
Programmi eesmärk on tagada õppijast lähtuva tõenduspõhise haridusuuenduse jätkusuutlikkus kooli ja ülikooli koostöös.
Käsitletavad teemad: Parimad praktikad ja õppetunnid tõenduspõhisuse dimensioonidest lähtuvalt, õpetajad kui eestvedajad, õppetunnid muutuse kommunikatsiooniks ja võimalused muutuse levikuks, tõendite kasutamise oskuse edendamine koolis, juhi kui eestvedaja ja koolikultuuri kujundaja eneseanalüüs ja -areng, võrdlusanalüüs ja koolikülastused, muutuse kinnistamine koolikultuuri eri elementides, andmete kasutamine otsustamisel.
Jätkuprogrammi jooksul saab kool jätkata muutuse edasiarendamist ülikooli meeskonna toetusel.
Haridusühenduste juhtide arenguprogramm
Haridusühenduste juhtide arenguprogramm on mõeldud ühenduste 3-5 liikmelistele juhtmeeskondadele, kes koos kavandavad oma ühenduse tulevikutegevusi jätkusuutlikkuse tagamiseks.
Programmi eesmärk on tugevdada õpetajate ja koolijuhtide ühenduste rolli Eesti haridusmaastikul. Programmis osalemine aitab osalejatel suurendada haridusvaldkonnas tegutsevate ühenduste juhtimise pädevust, et rakendada koostöist tegutsemiskultuuri, kasvatada liikmete aktiivsust ja valmidust osaleda haridusdebattides.
Käsitletavad teemad: Ühenduse tegevusmudeli ja hetkeolukorra analüüs. Ühenduse roll ja eesmärkide seadmine. Ühenduse juhtimine ja tegevused, projektide algatamine. Ühenduse kaasatus ja mõju haridussüsteemis. Ühenduse kommunikatsioon ja koostöö partneritega. Rahvusvaheline koostöö ja võrgustikud.
Programmi raames töötavad võrgustike meeskonnad ühe muutuse kavandamisega, et tugevdada oma võrgustikku, olles nähtav Eesti haridusmaastikul ja ühendades oma valdkonna õpetajaid/juhte. Iga võrgustiku arengut toetab programmi vältel üks mentor.
Koolieelse lasteasutuse juhtimise arenguprogramm
Koolieelse lasteasutuse juhtimise arenguprogramm on mõeldud lasteaeade meeskondadele, kuhu kuuluvad juht ja 3-5 õpetajat, kes meeskondlikult soovivad kavandada üht oma asutuse muutust ja seda aasta jooksul ellu viia.
Programmi eesmärk on õppida looma tingimusi koostöiseks muutuste juhtimiseks lapse arengukeskkonna kujundamisel.
Käsiletavad teemad: Õppimise ja õpetamise juhtimine, Tõenduspõhine muutuste juhtimine, Visiooni loomine, koostöö ja muutuste juhtimine, Õpetajate motivatsioon ja võimestamine, õpetaja kui eestvedaja, Õppija areng ja arengukeskkonna loomine, Muutuse jätkusuutlikkus ja andmete kasutamine muutuse hindamiseks, Õppimist eestvedav juhtimine, juhtimine hariduses, Muutuse hindamine; sisehindamise läbiviimine lasteaias.
Lisaks pakutakse võimalust mõtestada oma asutuse kontekstis järgmisi teemasid: kaasav haridus: lapse arengu toetamine ja võrgustikutöö, mitmetasandiline koostöö lapsevanematega; kogukonna loomine ja projektõpe, juhtimine ja õpetamine tehnoloogiarikkas keskkonnas ning digipädevused, juhi ja õpetaja oskus toime tulla stressiga.
Programmi raames töötavad meeskonnad ühe muutuse kavandamise ja rakendamisega, et luua koos uusi lahendusi ja kujundada oskust tõenduspõhiselt muutusi juhtida. Programmis on seni osalenud 19 Ӱ lasteaeda.
Kogupäevakooli mudeli rakendamine
Kogupäevakooli mudeli rakendamise programm on mõeldud koolimeeskondadele, kes plaanivad sisse viia või juba rakendavad kogupäevakooli mudelit. Igast koolis osaleb kuni 6 liikmeline meeskond, sh koolijuht.
Arenguprogrammi eesmärk on toetada osalevaid koole koolipäeva ülesehituse eesmärgistamisel ning tulemuslikkuse hindamisel. Igast koolist osaleb meeskond, seal hulgas koolijuht, läbi aasta kestvas programmis, mis lisaks TLÜ poolsetele koolitustele sisaldab koolikülastusi teistesse kogupäevkooli rakendavatesse koolidesse ning koolimeeskondade individuaalset nõustamist.
Käsitletavad teemad: Rahvusvaheline vaade kogupäevakoolile. Tõenduspõhine muutuste/arenduste juhtimine. SEL oskused. Õpistrateegiate rakendamine kogupäevakoolis. Formaal- ja mitteformaalõppe lõimimine. Mudeldamise põhimõtted.
Arenguprogrammi “Vaimset tervist väärtustav kool” mõju
Ӱ Ülikool ja Tervise Arengu Instituut uurisid arenguprogrammi “Vaimset tervist väärtustav kool” mõju
Ӱ Ülikool ja Tervise Arengu Instituut viisid 2021/2022. õppeaastal läbi "Vaimset tervist väärtustav kool" arenguprogrammi, milles osales viis Eesti kooli. Programmi eesmärk oli toetada noorte vaimset tervist ja heaolu, mõjutades koolikliimat ja organisatsioonikultuuri.
Arenguprogrammis osalesid koolide meeskonnad kümnel seminaril, viisid läbi arendusülesandeid ning said tuge Ӱ Ülikooli ja Tervise Arengu Instituudi konsultantidelt. Iga meeskond seadis oma kooli vajadustest lähtuva eesmärgi ning koostas tegevuskava selle saavutamiseks.
Samal ajal viidi läbi ka uuring, et hinnata programmi mõju koolidele. Uuringu eesmärk oli selgitada, kuidas arenguprogramm mõjutas koolide juhtimispraktikaid, koolikliimat ning õpetajate ja õpilaste heaolu. Uuringutulemustest on valminud raport.