MetoKval – Metoodika väljatöötamine tervishoius ja sotsiaalvaldkonnas rakendatava kvalifikatsiooninõuete asjakohasuse ning kvalifikatsiooni omandamise teekondade optimaalsuse hindamiseks vaimse tervise valdkonna näitel. Valmis on saanud Sotsiaalministeeriumi tellitud MetoKval uuringu raport. Uuringu viisid aastatel 2024-2025 läbi koostöös Haap Consulting ja ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool (Prof Merike Sisask, Olga Lupanova, Mariann Märtsin, Kersti Kriisk). Aruanne koosneb kahest osast – metoodikaaruanne ja sisuaruanne (ehk väljatöötatud metoodika rakendamine vaimse tervise valdkonnas 12 kutseala näitel)

.


 

Lühikokkuvõte projekti lõpptulemustest

Uuringu raames töötati välja metoodika tervishoius ja sotsiaalvaldkonnas rakendatavate kvalifikatsiooninõuete asjakohasuse ning kvalifikatsiooni omandamise teekondade optimaalsuse ja asjakohasuse hindamiseks. Kvalitatiivne uuringumetoodika hõlmab dokumendianalüüsi ning intervjuude läbiviimist väljaõppe pakkujate, tööandjate ja praktikutega. Metoodikat rakendati 12 vaimse tervise valdkonna kutseala analüüsiks.

Uuringus ilmnes, et spetsialistide ressurss on koondunud peamiselt sekkumistasandile, kus nende erialased kompetentsid on asjakohased, kuid esineb oluline tööjõu puudujääk. Süsteemsemad puudujäägid avalduvad edenduses ja ennetuses. Ilmnes alakasutatud potentsiaaliga kutsealasid: näiteks on erialase haridusega sotsiaaltöötajatel, hingehoidjatel, kutsega psühholoog-nõustajatel ja muusikaterapeutidel olulised eeldused, et panustada senisest enam edenduses, ennetuses ja/või sekkumistasandil. Märkimisväärne arengukoht on kogemusnõustajate potentsiaali parem kaasamine, mis eeldab kvalifikatsiooni olulist arendamist.

Kvalifikatsiooni omandamise teekondade analüüs näitas, et väljaõpe ei vaja enamasti põhimõttelisi ümberkorraldusi. Peamiste kitsaskohtadena ilmnes teekondade vähest paindlikkust, rahastusalast ebakindlust või puudulikkust, probleeme praktika mahu või korraldusega ning hindamiskomisjonide töö läbipaistvusega. Kerkis esile teatud õppekavade kahetine fookus: püüd valmistada ette üheaegselt teadlasi ja praktikuid. Kutsealade vahel varieeruvad nii kvalifikatsiooni hoidmise nõuded, õppe kvaliteet kui ka pädevuste tõendamise viisid ja mahud; kohati erinevad need ka sama kvalifikatsioonini viivatel teekondadel.

Ilmnesid mõned ebaoptimaalsed kvalifikatsiooninõuded ning haakuv ebaefektiivne töövoog.
Haavatavate sihtgruppidega töötavatel aladel võib probleemiks olla ka nõuete nappus ja
vähene järelevalve. Lisaks ilmnes piiratud ligipääsu olulistele täiendkoolitustele.