Tuutorlus ja peer support symposium
Kuigi Eestis on tuutoreid koolitatud praeguseks juba üle 15 aasta, tutvusin mina tuutorlusega lähemalt 2005. aastal, kui kohtusin Hollandis Fedora Psychekonverentsil Oxfordi Ülikooli kolleegi Elsa Belliga, kirjutab TLÜ psühholoog ja tuutorite koolitaja Ivi Niinep.
Kuigi Eestis on tuutoreid koolitatud praeguseks juba üle 15 aasta, tutvusin mina tuutorlusega lähemalt 2005. aastal, kui kohtusin Hollandis Fedora Psychekonverentsil Oxfordi Ülikooli kolleegi Elsa Belliga, kirjutab TLÜ psühholoog ja tuutorite koolitaja Ivi Niinep.
Elsa Bellilt tuli ettepanek osaleda kolme ülikooli (Oxford, Cambridge, Reading) tuutorite Peer Support Symposiumil. Selle ürituse järgselt hakkas küpsema idee tõlkida Oxfordi Ülikoolis kasutusel olev tuutorkoolituse manuaal siinsete tudengite tarvis eesti keelde.
2010. aastal saabusid programmi Primus toetusel Tartusse tuutoritega tegelejaid koolitama Anne Ford ja Ruth McCalman Oxfordi ܱô¾±°ì´Ç´Ç±ô¾±²õ³Ù. Järgmiseks sammuks sai juba koolitusmanuaali tõlkimine eesti keelde ning esimeste koolituste läbiviimine ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolis, Eesti Maaülikoolis ning Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis.
2014. aasta esimeses pooles alustame ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolis viiendat Oxfordi manuaali järgi läbi viidavat koolitust. Lisaks 2,5 kuud kestvale suhtlemisoskuste treeningule saavad tulevased tuutorid teadmisi ka oma ülikooli toimimise ning tudengite jaoks oluliste õppetööd puudutavate teemade kohta. Tudengid on koolitustelt saadud teadmisi, kontakte ning tuutoritöö kogemust hinnanud väga kasulikeks. Nii mõnigi on oma elulookirjeldusse märkinud tuutorina tegutsemise kogemuse, mis on kaasa aidanud uuele töökohale kandideerimisel.
Tänavu suvel, 27.-28. juunil toimus ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolis 5th International Peer Support Symposium. Tegemist on iga-aastase ülikoolide tuutorikoolitajate kohtumisega, mille ellukutsujateks olid 2008. aastal Catherine Gillo Nilsson (Göteborgi ܱô¾±°ì´Ç´Ç±ô¾±²õ³Ù) ja Dierdre Flynn (Dublini Trinity Kolledzist). Tänavusel sümpoosiumil olid oma kogemusi jagamas Suurbritannia, Rootsi, Norra, Hollandi, Belgia, Saksamaa, Kreeka, Läti, Leedu ja Eesti kolleegid. Käsitleti erinevaid teemasid, mis pakkusid huvi nii tuutorlusega alustajatele kui ka juba toimiva süsteemiga kõrgkoolidest pärit kolleegidele.
Mõnedest jutuks olnud teemadest lähemalt:
- Miks tuutorkoolitus on tudengi jaoks oluliseks õpikogemuseks. L.Dee Fink`i tähendusliku õppimise ideede valguses. (Mikk Kasesalk, ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool).Tuutorkoolitus võimaldab loenguga võrreldedes laiema õpikogemuse saamist, kuna seal on lisaks teoreetilise teadmise omandamisele võimalus seda ka rakendada, mõista kuidas saadud teamise rakendamine mõjutab õppijat ning teda ümbritsevaid inimesi.
- Tuutorkoolitusest laiemas akadeemilises kontekstis Göteborg`I Ülikooli näitel (Catherine Gillo Nilsson, Göteborg´i Ülikool). Tuutorite baaskoolitusele järgnevad akadeemiliste oskuste, wellness mentoring ja mitmekesisuse (diversity) teemade koolitused. Õpitu ning kogetu kaudu toetatakse kaastudengeid.
- Õpimapi kui töövahendi kasutamine tuutorkoolituses. (Johannes Vergi, tuutor, ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool). Õpimapp annab hea, praktilise võimaluse uurida, arutleda, analüüsida ja kinnistada tuutorkoolituse käigus saadud materjale, ideid, teadmisi.
- Praktilisest kogemustest tuutorkoolituse alustamisel Belgia ülikooli näitel (Marleen Gheldof, Leuven`I Ülikool). 40 000 üliõpilasega koolis planeeritakse tuutorprogrammiga alustamist. Üheks väga kaalukaks põhjuseks sama tasandi tugisüsteemi loomisel on tudengiealiste noorte kõrge suitsidaalsus Belgias.
- Tuutorite koolitaja/superviisori kogemustest: Tasakaalustatud lähenemine. (Anne Ford, Ruth McCalman, Oxfordi Ülikool) Tuurorite koolitaja töö sisaldab endas koolituse organiseerimisega seonduvat, koolituse läbi viimist, tegutsevate tuutorite superviseerimist ja enda kui koolitaja eest hoolitsemist. Selleks, et tuldaks kõige eelmainituga toime ja saadaks positiivseid kogemusi, peavad kõik aspektid olema tasakaalus.
- Veebipõhine nõustamine Lahendus.net`i näitel (Triinu Puussaar, Katrin Kukk, ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool, Tartu Ülikool) Tartu ja ÌìÃÀÓ°ÊÓ psühholoogiatudengite poolt läbi viidav veebipõhine nõustamine on edukalt toiminud juba alates 2001. aastast. Teema oli sümpoosioni külaliste jaoks väga huvipakkuv, kuna tegemist on Euroopas üsna ainulaadse ettevõtmisega.
- ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli kogemused välisüliõpilaste nõustamisel (Silva Viilup, Maarika Nimmo, ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool) ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli õppima asuvatel välistudengitel on võimalus ülikoolieluga paremaks kohanemiseks kasutada välistuutorite toetust. Välistuutoriteks on enamasti mõne aja välismaal õppinud, hea keelteoskusega ning tuutorkoolituse läbinud TLÜ tudengid.
Lisaks erinevatele ettekannetele jagati aruteludes ja rühmatöödes tuutorite koolitamise ning superviseerimise praktilisi kogemusi.
Üritusel osalenud kolleegide kokkuvõtete põhjal võib öelda, et nii mõnegi osaleja jaoks oli sümpoosionil kuuldu ja kogetu väga motiveeriv ning saadud teadmisi soovitakse rakendada oma ülikoolide tudengite toetamisel. Järgmisel aastal on plaan kolleegidega kohtuda juba Saksamaal Bremenis.
* Artikkel on avaldatud programm Primuse ajakirjas.