TL脺 kirjandusauhinna laureaat Mariliin Vassenin: 鈥淟oodus t眉hja kohta ei salli鈥
M盲rtsi keskel andis 天美影视 脺likooli rektor Tiit Land 眉likooli nimep盲evaaktusel 眉le t盲navused 天美影视 脺likooli kirjandusauhinna preemiad. Peaauhinna p盲lvis Mariliin Vassenin luulekogu 鈥淗orror vacui鈥 eest. TL脺 Kirjastuse peatoimetaja Heli Allik uuris laureaadilt, et mida t盲psemalt t盲hendab hirm t眉hjuse ees.
M盲rtsi keskel andis 天美影视 脺likooli rektor Tiit Land 眉likooli nimep盲evaaktusel 眉le t盲navused 天美影视 脺likooli kirjandusauhinna preemiad. Peaauhinna p盲lvis Mariliin Vassenin luulekogu 鈥淗orror vacui鈥 eest. TL脺 Kirjastuse peatoimetaja Heli Allik uuris laureaadilt, et mida t盲psemalt t盲hendab hirm t眉hjuse ees.
Mis on "horror vacui"?
"Horror vacui" t盲hendab t玫lkes hirmu v玫i 玫udust t眉hjuse ees. See on kunstitermin, t盲histades pindu, mis on 眉leni kaetud. Samuti on see antiikfilosoofiast p盲rit arusaam, mida v玫ib lihtsustatult kokku v玫tta m玫ttega, et t眉hjust (olematust) ei saa olemas olla - "loodus t眉hja kohta ei salli". Mingis m玫ttes on see luulekogu nagu uurimus t眉hjusest ja selle v玫imalikkusest. T眉hjuseid on mitut sorti.
Ka mina lugejana tajun t盲henduslikul tasandil k玫igepealt surma- ja haiguset眉hjust, aga igal uuel lugemisel keerab see t眉hjus veel m玫ne enne m盲rkamatuks j盲盲nud tahu ette. Grammatiline kaev, mille kohal kogu keerleb, on meeldivalt p玫hjatu. Niisugune mitmekihilisus ja tihedus paneb uudishimulikult k眉sima 鈥 seda enam, et tegutsed ise ka kirjanduskriitikuna 鈥 kuhu sa paigutaksid ennast Eesti luulemaastikul?
Ei julge kuhugi paigutada. M玫jutanud on mind kindlasti hea Eesti luule... Viiding, Liiv, Soomets, Alver. Aga ka t玫lkeluule, n盲iteks Ain Kaalepi Lorca-t玫lked. Luulet loen tegelikult palju ja enamasti teistes keeltes. "Horror vacui" tekste kokku liites avastasin 眉llatusena, et need sarnanevad Ameerikas 1950.-1960. levinud confessional poetry vooluga, mille esindajad olid n盲iteks Sylvia Plath ja Anne Sexton. Confessional poetry oli isiklikest asjadest r盲盲kiv luule, mis puudutas tollal tabudeks tembeldatud teemasid nagu seksuaalsus v玫i enesetapp, tehes seda kuidagi v盲ga robustselt, valusalt ja otse. Ometi ei puudunud sel oma kujundikeel ja kohati koguni m眉眉tiline kvaliteet, mist玫ttu ei ole kindlasti tegemist n-枚 reality-tv-ga.
Sinu luulet lugedes meenus korduvalt Baudelaire. Su vorm on ebabaudelairelikult napp, kuid sarnane s眉mbolism (suurt盲hed, allegooriad, Piibli ja antiikm眉toloogia tegelased) ning sarnased teemad (surm, laibavaikus, ussid, vanad naised, vanad kapid ja tiigid) toovad selle prantsuse poeedi kohe meelde. Samuti teatav igavene olevik, mis tekib 眉hest k眉ljest sagedasest deiktikute kasutamisest, teisalt iteratiivsetest m盲盲rs玫nadest ja motiividest. Mis valusse puutub, siis mitmed luuletused tundusid olevat otse variatsioonid Baudelaire'i luuletusele "Recueillement". Kas m玫tled ise samuti nii v玫i liigun hoopis valesid radu?
Ait盲h selle tabava anal眉眉si eest. Ma ise pole asja tegelikult nii otseselt vaadanud. Aga t玫esti, Baudelaire'iga olen palju tegelenud, kirjutasin oma bakalaureuset枚枚 riimist "Kurja lilledes" ja j盲tkasin Baudelaire'iga magistrantuuris, t玫lkimise perspektiivist. Minu tekstide dekadentlikkuse, allegooriate ja s眉mbolismi juured on ilmselt seal. Luuletus "Horror vacui" on muide otsene t枚枚tlus Baudelaire'i "Raipest".
"Raibe" r盲盲gib mu meelest 眉htlasi kunsti s眉nnihetkest, muidugi l盲bi groteskse prisma. Kunst on ju alati uuestis眉nd ja samas millegi reaalse kadumine selle kodeerimise l盲bi. "Horror vacui" kirjeldab sama hetke, nii nagu mina seda t盲nap盲eva maailmas kogen. Ja valdav osa tekste on t玫epoolest sina-vormis - lisaks muule t眉hjusele kuvavad need alati ka deiktikute t眉hjust, kuna deiktikud (mina, siin, praegu) on s玫nad, mil iseenesest ei ole t盲hendust, nad saavad t盲henduse ainult konkreetses situatsioonis. Aga kui k玫netajal pole kontakti ei situatsiooni ega k玫netatava "sina"-ga, siis on see t眉hjus minu meelest 玫玫vastav. Seda tunnet olengi tahtnud edasi anda, seda on meie maailmas palju, taustal tinisemas.
Baudelaire'i "Kurja lilled" oli samuti m玫nes m玫ttes samasugune kontseptuaalne uurimus kurjast, nagu sinu kogu on uurimus t眉hjustest.
Mind huvitab luulekogu puhul alati kompositsioon ning uued t盲hendused, mille luuletused t盲nu oma paiknemisele saavad. Ma arvan, et see huvi p盲rineb j盲llegi Baudelaire'iga tegelemise ajast. "Kurja lillede" puhul on r盲盲gitud selle luulekogu "salajasest arhitektuurist" ning ka Baudelaire ise r玫hutas oma raamatu kompositsiooni t盲htsust ja m玫tte眉htsust. Eks minagi p眉眉dlesin omal tagasihoidlikul moel sama suunas.
Sinu kogu algab sanatooriumitiigiga, mis on 鈥渧ana s眉gav ja k眉lm鈥, ning l玫peb luuletusega 鈥渒玫ike loetut tagasi v玫ttes鈥. Pealkiri 鈥淗orror vacui鈥 k玫lab esialgu k玫ledalt ja pahaendeliselt, kuid lugemise k盲igus asendub t眉hjusehirm lootusega. Loodus t玫epoolest t眉hja kohta ei salli. Ait盲h!
****
Horror vacui
V盲ikesed s玫nalaibad mu suus,
ma n盲en sind karj盲盲ri p玫hjas.
S玫nade vetruv liha,
soe soolakas maitse,
ma rebin neist t眉kke, hammastega,
k盲ristan kiude,
m盲lun ja n盲rin.
Tavaliselt koguneb
karj盲盲ri p玫hja alati vesi,
kuid praegu on
juba pikemat aega p玫ud.
Kui ma siit hommikuti m枚枚da k玫nnin,
veereb mu astumise alt
v盲ikesi kive
m枚枚da kallakut alla
sinna, kus lebad sina
nagu k盲garas hierogl眉眉f,
办颈谤箩补迟盲丑迟,
veider ja v玫玫ras.
Soe, soolakas liha,
ihuniidid j盲盲vad
hammaste vahele kinni
ja sinna, kus lebad sina,
ei s枚anda ma vaadata.
Ma ei tea, mis v玫i kes sa vanasti olid,
kuid n眉眉d ei tekita
眉kski su rakk enam muusikat
ja sinu peal ei rooma 眉htegi vakla.
S玫nalaibad mu suus,
p眉del mass,
s眉ljega segunend sisu.
Ma heidan sulle kiire k玫rvalpilgu,
su nahk on kuivanud 玫hukeseks,
olleski juba p盲rgament.
Rada kaob puude taha,
ma l盲hen ja p眉眉an s玫nakelmet
purihammastega katki rebida,
hoolikas mitte neelama.
Foto: Tarvo Kaspar Toome