Tiina Tambaum rääkis ettevõtetele salapärasest ealisest diskrimineerimisest

TLÜ ühiskonnateaduste instituudi projektijuht Tiina Tambaum rääkis ÌìÃÀÓ°ÊÓs tervist edendavatele firmadele ja asutustele vanusest kui väidetavalt kõige enamlevinud diskrimineerimise vormist.

TLÜ ühiskonnateaduste instituudi projektijuht Tiina Tambaum rääkis ÌìÃÀÓ°ÊÓs tervist edendavatele firmadele ja asutustele vanusest kui väidetavalt kõige enamlevinud diskrimineerimise vormist.

„Vanuse alusel diskrimineerimist peetakse akadeemilistes ringkondades üheks kõige levinumaks diskrimineerimise vormiks. Samas tuleneb diskrimineeriv käitumine osaliselt inimese psühholoogilistest kaitsemehhanismidest, mistõttu on ebaõiglast käitumist raskem tajuda ja märgata,“ rääkis Tiina Tambaum oma ettekandes „Salapärane ealine diskrimineerimine – kuidas see käib?“.

Tambaumi sõnul on vanus inimesest sõltumatu tunnus, kuid erinevalt näiteks soost või rassist, on see dünaamiline tunnus. Inimene liigub elu jooksul diskrimineeritavasse gruppi sisse, võttes oma suhtumised selle grupi suhtes iseendaga kaasa. Nii võib vanem inimene teha enda suhtes ebaõiglase käitumise ise teistele lihtsamaks.

„Inimesel on õigus mitte olla diskrimineeritud tunnuste tõttu, mis on kaasasündinud või mille kujunemine elu käigus on paratamatu,“ osutas Tambaum.

Ettekanne on otseselt seotud augustis ilmunud Gerontoloogia õpiku peatükiga "Diskrimineerimine vanuse alusel". Raamat on esimene Eesti autorite koostatud gerontoloogia õpik kõrgkoolidele, mis sobib kasutamiseks paljude erialade üliõpilastele, eeskätt tervise- ning sotsiaalteaduste valdkondades.

6. detsembril tunnustati ÌìÃÀÓ°ÊÓ Kiirabi koolituskeskuses ÌìÃÀÓ°ÊÓ linnas tervist edendavaid töökohti loonud firmasid ja asutusi.