Teadus

Ӱ Ülikooli teadlaste projektitaotlused Euroopa Horisondi projektivoorudes

20. aprillil lõppes Euroopa Horisondi 2. klastri – kultuur; loovus ja kaasav ühiskond – taotlusvoor, milles TLÜ osales kokku 25 taotlusega: neljas projektis peakoordinaatorina ja 21 projektis konsortsiumipartnerina.

 Ӱ Ülikool

Ilmestamaks taotlusvooru esitatud projektide sisu, toome välja kaks, mille eesmärk  on panustada Euroopa kultuuri, ühiskonna ja poliitika kujundamisse. 

Projekti CresCine eesmärk on tõsta Euroopa väikeriikide filmitööstuse konkurentsivõimet ning parandada nende filmide, heli- ja visuaalse sisu levikut. Selleks on vaja kavandada ja katsetada uuenduslikke lahendusi poliitika väljatöötamise, andmehaldustehnikate, analüütika, tootmise ja uute turustuse ärimudelite vallas. CresCine’i ligi 4 miljoni euro suurust projekti taotlust koordineerib Portugali , Ӱ Ülikool eesotsas BFM-i professori on projekti põhipartner. Konsortsiumisse kuulub 28 partnerorganisatsiooni ning Euroopa filmitööstuse võtmetegijat. Taotlus esitati üleskutsele „Increase the potential of the international competitiveness of the European filmmaking industry” ().

Teine esitatud taotlus „Towards Healing Europe through the cultural perception of shared vulnerability in the context of ongoing crises”, lühidalt THE, esitati Euroopa Horisondi üleskutsele „Perceptions, traditions, values and beliefs in shaping European societies and politics” (). THE on 3 miljoni euro suurune interdistsiplinaarne projektitaotlus, mida juhivad ja koordineerivad Ӱ Ülikooli professor Julia Kuznetski (TÜHI) ja veel kuus partnerülikooli Saksamaalt, Portugalist, Hispaaniast, Itaaliast ja Prantsusmaalt. THE eesmärk on analüüsida ja uurida, milline on kirjanduse, audiovisuaalsete narratiivide ning sotsiaalmeedia roll noorte arusaamade ja väärtuste kujundamisel eurooplaseks olemise kontekstis, seda iseäranis kriisidega (COVID 19, kliimamuutused, sõda ja ränne) toimetuleku kontekstis.

Ülaltoodud kahe projektitaotluse koostamist toetasid Julii Selianko, Mahendra Mahey ja Kairi Märk Ӱ Ülikooli projektikirjutamise tugiteenusena.

Teised kolm projekti, kus TLÜ teadlastel on kooridneeriv roll on: 

  • DEMORPH – Democratic Metamorphosis of Multilateralism (), . 
  • EMIC  – Examining Minorities' Inequalities in Context (), .
  • ArtSci_Dem – Art and Science for Democracy through Borderless Transformative Learning (), .

Märtsi lõpus ja aprilli alguses jõudsid vahefinišisse ka kaks projekti, mida projektikirjutamise tugiteenus on abistanud: 

  • ERASMUS – Integrated teaching of creative subjects (music, art, dance, film) esitati 23. märtsil 2022. TLÜ täitis konsortsiumi peamist koordinaatori rolli, mida juhtis (BFM). 
  • MetaMed – XR technology for training in virtual surgery procedures. Esitatud taotlus ühendab XR-tehnoloogiad, füsioloogia, psühholoogia, hariduse ja tervishoiualased teadmised, et näidata lahendusi meditsiinipersonali õpetamiseks. Projekt esitati 5. aprillil 2022. Konsortsiumi koordineeriv asutus on Fraunhofer-Gesellschaft, TLÜ töögruppi, mis on projekti peapartneriks, juhib professor (BFM).