Ӱ Ülikool tänas oma edukaid teadlasi ja loomeinimesi
5. novembri õhtul oli Ӱ Ülikooli aulas tänusündmus Ӱ Ülikooli teadlastele ja loomeinimestele, kes on aasta jooksul silma paistnud teadus- ja loometöö alaste saavutustega.
Kolmapäeva, 5. novembri õhtul oli Ӱ Ülikooli aulas tänusündmus Ӱ Ülikooli teadlastele ja loomeinimestele, kes on aasta jooksul silma paistnud teadus- ja loometöö alaste saavutustega.
Tänuüritusega tunnustati teadlasi ja loomeinimesi, kes on algatanud Ӱ Ülikoolile olulistes teemavaldkondades rahvusvahelisi ja eestisiseseid projekte, viinud ellu nii erinevaid alus-, katse- või rakendusuuringuid, korraldanud konverentse kui ka andnud välja publikatsioone.
Järgnevalt on ära toodud ճÜ teadusprorektori Katrin Niglase ٳܲԲԳܲٳܲõԱ:
"Head tegusad teadlased ja loomealal silmapaistvad kolleegid!
Lubage mul alustada väikese selgitusega selle kohta, mis on tänase ürituse mõte ja taust. Mõte on lihtne aga südamest tulev ja soe – tahame rektoraadi poolt tänada ja tunnustada teid kõiki panuse eest, mille te olete andnud meie ülikooli teaduse ja loometegevuse arendamisse ja sellesse, et nende tegevuste “viljad” oleks rohkearvulised ja meid tuntaks ning leitaks nende järgi ka väljaspool ja väljastpoolt oma ülikooli nii Eestis kui piiri taga.
Tavalisest pisut uuendusmeelsemad
Tean, et mitmed teist on küsinud, et miks just täna, miks just nii, kas ühtegi konkreetset tähtsündmust polegi, mida tänase üritusega tähistame? Tagantpoolt ettepoole tulles: tõepoolest, ei ole ühtegi konkreetset tähtsündmust – on tagasivaatav pilk läinud aastale ja sellise tunnustava pilguga oleme möödunud akadeemilisele aastale tagasi vaadanud juba üsna mitmel sügisel. Tõsi, eelmistel aastatel on tänuvastuvõtt olnud vähem pidulik, ehk sedakaudu ka pisut vähem formaalne oma vormis, kuid samas on kutsutute ring olnud väiksem ja rohkem ühele mõõdikule – edukale uute teadus- ja arendusprojektide taotlemisele - põhinev.
Sel sügisel oleme ülikoolis tavalisest pisut uuendusmeelsemad, mõtleme laiemalt ja kui mitte just oluliselt teaduslikumalt kui eelmisel aastal, siis analüütilisemalt kindlasti. Pean siin silmas eelkõige meie kehtiva arengukava lõppema hakkamist, sellega seotud laiemat analüüsi sellest, et mida oleme arengukava perioodil saavutanud, ja uue arengukava koostamise protsessi, mille käigus seame koos sihte ülikooli edasiseks arenguks. Mul on hea meel tõdeda, et teadus-, arendus- ja loometegevuse edendamine on kesksel kohal nii ülikooli lõppema hakkavas arengukavas kui ka tänaseks oma üldistes printsiipides juba üsna küpseks saanud uue arengukava projektis. Sellest võiks kooruda ka vastus, et miks sel aastal oleme vaadanud teadlaste ja loomeinimeste saavutusi laiemalt ning soovime tunnustavalt tänada suuremat hulka inimesi kui see seni tavaks on olnud.
Üٳܲ첹: ճÜ sümfooniaorkester ja solist Elina Netśajeva
Ka see, mida tänutäheks anda, peale südamest tulevate heade soovide ja sõnade, mis on igal aastal ja ka täna kõige tähtsamal kohal, on sel aastal erinev ja ehk pisut erilinegi! Seni tavaks olnud väikese kasuliku meene asemel oleme valmis meisterdanud just ja ainult selleks ürituseks kokku pandud kava Ӱ Ülikooli sümfooniaorkestri ja solist Elina Netśajeva esituses.
Et aga minu eelöeldud sõnad meie analüütilisest meelest ja tublidest saavutustes õhku rippuma ei jääks, vaadakem veel enne kontserti koos üle mõned kokkuvõtvad näitajad meie teadus- arendus- ja loometegevuse kohta.
Kuigi teadusrahastuse küsimus on täna Eestis väga laialt kirgi küttev teema, mis oli teravalt üleval ka täna hommikul Riigikogu saalis toimunud konverentsil Eesti teaduse väljakutsetest ja võimalustest meie riigi kestlikkuse hoidjana, ja ma ei taha siinkohal hakata arutlema Ӱ Ülikooli teaduse rahakoti statistiliste näitajate põhise kosumise või kõhnumise teemal, tahan esimesena esile tuua seda, et ahtakese mahuga teaduse baasfinantseerimise osakaal teiste ülikoolidega võrreldes on Ӱ Ülikoolis aasta-aastalt selge trendina kasvanud, mis iseenesest ei näita meie teaduse või teadlaste rikkust vaid seda, et traditsiooniliselt arvesse võetavad teadus- ja arendustegevuse väljundid on meil jõudsalt kasvanud. Nii on näiteks Ӱ Ülikooli kõrgetasemeliste publikatsioonide arv akadeemilise töötaja kohta täna sisuliselt võrdsel tasemel Tartu Ülikooliga.
Rohkem doktoritöid kui kohti
2013.aastal kaitsti Ӱ Ülikoolis esimest korda rohkem doktoritöid (23), kui selleks “aastakäiguks” oli eraldatud riigieelarvelisi doktoriõppe kohti (21).
Mitme meie teadlased ja loomeinimesed on saanud rahvusvahelisi ja riiklikke tunnustusi auhindade, preemiate, teenetemärkide, aunimetuste ja stipendiumite näol. Oleme uhked selle üle, et oleme suutnud Ӱ Ülikooli tuua väga arvukalt rahvusvahelisi teaduskonverentse, erialaseid seminare, töötubasid ning korraldada suve ja talvekoole ja muid üritusi, mis saavad eranditult väga positiivset tagasisidet ning mille kaudu meie ülikool on oluliselt paremini “kaardil” kui tõsiseltvõetav teadus- arendus- ja loomekeskus. Tänan kõiki, kes on aidanud jätta Ӱ ÜǴDZ võib-olla küll, et pisikese, aga särava jälje meie rahva, partnerite ja kolleegide hinge ja teadmisesse."
Fotod: Piret Räni