Hesseni liidumaa justiitsminister uuris koostöövõimalusi
21. septembril külastas TLÜ ühiskonnateaduste instituuti Hesseni liidumaa justiitsminister Eva Kühne-Hörmann ja Hesseni parlamendi õiguskomisjoni delegatsioon.
21. septembril külastas TLÜ ühiskonnateaduste instituuti Hesseni liidumaa justiitsminister Eva Kühne-Hörmann ja Hesseni parlamendi õiguskomisjoni delegatsioon. Kohtumisel otsiti koostöövõimalusi õiguse valdkonnas.
„Õiguse valdkonnas on koostöö Hesseni liidumaa ja Eesti vahel oluline ning meil on üha suurem huvi koostöö vastu,“ märkis Eva Kühne-Hörmann. Ministri sõnul oleks heaks võimaluseks praktikute vaheline koostöö, kus kahe riigi kohtunikud ja noored juristid käiksid rotatsiooni korras tööpraktikal.
TLÜ ühiskonnateaduste instituudi direktor Indrek Grauberg lisas, et koostöö alustamiseks Hesseni liidumaaga oleks õigusõppe seisukohast kõige loogilisem alguspunkt õpilasvahetus. „Samuti soovime õppetöösse kaasata rohkem väliskompetentsi ning kuna Eesti ja Saksa õigussüsteemid on sarnased, siis võiksime teha sisulist koostööd,“ lausus direktor.
Teise koostöövõimalusena näeb Grauberg teaduse valdkonda ning oluline on luua ühiseid teadlaste võrgustikke. Lisaks näeb Grauberg sarnaselt Kühne-Hörmannile potentsiaalset koostööd praktikabaasides. „Meie õigusõppe praktiseerimisvõimalused on liiga avaliku sektori kesksed ning see võiks olla rahvusvahelisem,“ märkis instituudi direktor.
Hesseni liidumaa justiitsminister Eva Kühne-Hörmann kiitis ka ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli asukohta, kuna ülikooli hoonest avaneb vaade praktiliselt tervele ÌìÃÀÓ°ÊÓle. „See viitab innovatsioonile ja modernsusele,“ ütles minister.
Eva Kühne-Hörmann on õppinud juristiks Würzburgi ja Göttingeni ülikoolides, poliitiliselt kuulub ta kristlike-demokraatide ridadesse. Ta on olnud Hesseni liidumaa valitsuses varem teadus- ja kultuuriministriks. Hesseni liidumaa ja eriti selle liidumaa tuntuim linn Frankfurt Maini ääres on Saksamaa üks olulisemaid ja majanduslikult edukamaid linnasid. Hesseni liidumaal on kolm ülikooli, kus antakse juriidilist haridust – Frankfurtis, Giessenis ja Marburgis.
„Hesseni liidumaa pealinn ei asu, mitte rahvusvaheliselt tuntumas linnas Frankfurtis,vaid ehk kuulsa vene kirjandusklassiku F. Dostojevski kaudu tuntuks saanud Wiesbadenis. Sõbraliku ja konkreetse koostöö arutelu käigus saksa kolleegidega sai puudutatud üht huvitatavat ajaloolist seika, mis seob Wiesbadenit ajaloos Eestiga: meenutasime Hesseni juristidele-poliitikutele, et 19. sajandi suurim jurist Liivimaal Friedrich Georg Bunge (1802-1897) elas pärast Vene riigi teenistusest lahkumist oma elu lõpuperioodil just Wiesbadenis,“ jagas kohtumise muljeid õigusajaloo dotsent Peeter Järvelaid.
Eva Kühne-Hörmanni saatsid ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli visiidil Hesseni liidumaa justiitsministeeriumi esindaja Erik Geisler, õiguskomisjoni esimees Christian Heinz, Hesseni liidumaa parlamendi liikmed Hartmut Honka, Hugo Klein, Markus Meysner, Uwe Serke, Joachim Veyhelmann, Heike Hofmann, Karin Müller ning sotsiaaldemokraatliku partei liige Lisa Ensinger.
TLÜ poolt osalesid kohtumisel ülikooli rektor Tiit Land, ühiskonnateaduste instituudi direktor Indrek Grauberg, eraõiguse professor Steffen Schlinker, õigusajaloo dotsent Peeter Järvelaid, avaliku õiguse dotsent Ilmar Selge ning eraõiguse lektor Aare Kruuser.