Prof. Jelena Pogosjani avalik loeng "17. saj. teise poole ikonostaasid"

29.10.2015 kell 08.00 - 10.00

Lisa kalendrisse

iCal calendar

27.10 - 05.11 toimub Ӱ Ülikoolis (Narva mnt. 29) Prof. Jelena Pogosjani (Alberta Ülikool) loengukursus

Ikonostaasi poliitiline ajalugu 17. saj. keskpaigast 18. saj. alguseni.

Loengud on vene keeles ja kõigile soovijatele avatud. Eelregistreerida ei ole vaja.

Prof. Pogosjan on 2015. a. Lotmani stipendiaat Ӱ Ülikoolis asuvas Eesti Semiootikavaramu Sihtasutuses. Teoseid: „ [Peeter I - Vene ajaloo arhitekt.] Искусство - СПБ, 2001.Великосветские обеды. [Kõrgklassi eined.] Koos Juri Lotmaniga. Пушкинский фонд, 1996. 2. äᲹԲԱ 2006.

Kursus uurib, missugune osa oli Venemaa juhtidel, mitte ainult vaimulikel vaid ka ilmalikel, muutustes, mis toimusid Vene ikonostaasiga alates patriarh Nikonist kuni imperaator Peeter I-ni. Pealinnade, tsaariresidentside ja monarhide lemmikkloostrite pühakojad ning oluliste sõjaliste võitude saavutamise paikadesse ja vallutatud aladele ehitatud pühakojad mängivad alati kahetist rolli. Neis mitte üksnes ei peeta jumalateenistusi, vaid neist saab ka omamoodi tsaaririigi - Peeter I ajal impeeriumi -paraadportree. Nende dekoori rikkalikkus ja meisterlikkus esitleb tellija maitset, nende sissepühitsemine osutab monarhi ja tema perekonna kaitsepühakutele või tähtsate sõjavõitude kuupäevadele. 

2. loeng. 17. saj. teise poole ikonostaasid: Nikonist Peeter I-ni.

1667. a. kirikukogu ja selle otsused ikooni ja ikonostaasi kohta. Fjodor Aleksejevits: Kremli Arhangelski kiriku ja Novodevitsi kloostri ikonostaasid. «Narõskini barokk»: Fili Pokrovi kiriku ikonostaas (1694). Stefan Javorski ikonostaas Rjazanis (1702).