Valgustite võrdlustest

Paar aastat tagasi kevadel tekkis Eesti ühel hinnatumal valgusmeistril Taivo Tensol mõte, et mis oleks kui kutsuks kõik filmivalgusega töötavad professionaalid kokku, paneks lambid kõrvuti ja põlema ning vaataks mis saab. Inimesed on ju läbi aegade armastanud tule valgel lugusid jutustada. Sellest mõttest hakkas kasvama üks plaan, mis konkreetse kuju võttis koostöös Eesti Filmioperaatorite Liidu ESC ning BFMiga – septembri lõpus toimunud ühepäevase filmivalgustite võrdlustesti näol.
"In my mind I am dressing you with light; I am wrapping you up in blankets of complete acceptance and then I give myself to you." Franz Kafka
Valgustite võrdlustestist räägib lähemalt BFMi filmikunsti lektor ja operaator Elen Lotman.
Operaatorite maailmas on väga tuntud erinevate võrdlustestide tegemine, kuid enamus juhtudel võrreldakse kaameratehnikat, enamasti just uuemat tehnikat, sellal kui objektiivseid valgustite võrdlusteste, kus on võrreldud erinevate tootjate erinevate põlvkondade valgusteid kohtab harvemini.
Selleks, et mitte ennast igas suunas joostes pooleks rebida,otsustas korraldusmeeskond Mait Mäekivi targal nõul, et testi eemärk tuleb ära sõnastada, sest erinevaid teste, mida võiks tahta teha on üle mõistuse palju. Mait, kes on filmikunsti õppekava operaatorikunsti professor ning aastatepikkuse kogemusega mängufilmioperaator, ei aja niisama lora, nii et see mõte sai võrdlustestile võrdluse alla tulevate valgustite valikul otsustavaks. Nii sai seekordse esimese testi eesmärgiks võrrelda neid valgusteid, mida me ise kõige tõenäolisemalt oma töid tehes kasutame – ehk siis neid, mis on olemas siin- ja sealpool Soome lahte. Otsus oli ka selline, sellepärast et kunagi tulevikus võib teha ka keerukamaid teste, aga sellel korral võrdleme erinevate valgustite omadusi selleks, et selle põhjal teha tulevikus empiirilisel kogemusel põhinevaid parimaid otsuseid valgustite valikul oma reaalsete praktiliste tööde jaoks. Seetõttu võtsime võrdluse alla erinevate põlvkondade valgustid, kuna mitmed valgustid, mida võibolla peetakse moraalselt vananenuks või lihtsalt moest väljas olevaks, võivad mõningate kiire omaduste poolest olla jätkuvalt parimad.
Teiseks tegime ka sellise kitsenduse, et esimesel korral testime suuremaid lampe (alates 1,2 Kw ülespoole), sest kui me hakkasime arutama selle üle, milliseid väiksemaid lampe kõiki testima peaks, jõudsime me omadega lõpuks juba taskulampideni ja otsustasime, et kõik asjad ühte päeva ei mahu. Esimese vasikana tõime koplisse kepsutama suuremad lambid ja otsustasime, et kui see test õnnestub, siis omandatud kogemuste ja tehtud vigadest õpitu põhjal mõtleme välja järgmise testi, kus on võrdluses kõik väikesed valgusallikad kuni kahel otsal lõkendavate peergudeni.
Kolmandaks otsustasime vaadelda peamiselt üldiselt levinud suuri valgusteid, mitte hetkel veel kosmosetehnoloogia staatuses valgusteid – kuna nagu öeldud, oli testi eesmärk tutvuda peamiselt nende valgustite omadustega, mida me igapäevaselt kasutame. Tulevikus võib juhtuda, et nii LED-id kui ka plasmavalgustid leiavad oma tee ESC testideni, kuid hetkel jäime üsna klassikaliseks, mistõttu kõige uuemate valgustitüüpidena käsitlesime Arri M-seeriat.
Neljandaks tegime valiku võrrelda omavahel HMI valgusteid, kuna see tundus hetkel kõige praktilisem vajadus. Test toimus septembri lõpus, kuna sel ajal on veel inimlik olemine nii sees kui väljas ning testi toimumise kohaks oli BFMi filmipaviljon ning majaesine sisehoov.
Testi käigus panime kõrvuti suuremad Fresnel, Sun ja Arri M tüüpi HMId ning võrdlesime nende kiire joonist, falloffi, tugevust ja kasutusmugavust. Tegemist ei olnud mingil juhul võistlusega selgitamaks välja, milline on parim lamp, vaid haridusliku eesmärgiga üritusega saamaks tuttavaks uuemate ja vanemate valgustitüüpide erinevuste ja sarnasustega.
Kohale olid oodatud kõik professionaalsed operaatorid, valgustajaid, endised ja praegused operaatori eriala tudengeid – kõik keda filmivalgustite olemusega tutvumine võiks huvitada – ning kokku külastas terve päeva jooksul üritust mitukümmend inimest.
Testi läbiviimist juhtis Taivo Tenso ning teostavaks meeskonnaks olid BFMi filmikunsti eriala teise kursuse operaatoritudengid.
Valgustite grupid olid järgmised:
Grupp 1:
1,2 kW Fresnel 1,2 kW Arrisun 1,6 kW Alfa Arri M8
Grupp 2:
4 kW Arrisun 4 kW Alfa 6 kW Arrisun Arri M18 Arri M40
Grupp 3:
12 kW Fresnel 12 kW Arrisun Arri M90
Iga valgustite grupiga tegime läbi järgmised testid:
1) Tugevus 2) Falloff 3) Kiire ühtlus 4) Joonis 5) Kasutusmugavus
Iga valgusti puhul sooritati objektiivsed mõõtmised ning tehti ka igast testitavast konfiguratsioonist foto. õ andmed koguti kokku ühte tabelisse, kus olid kõrvuti nii objektiivsed näitajad (nt. valgusmõõdiku näidud) kui ka subjektiivsed näitajad (kasutusmugavus).
Test toimus tänu meie sõpradele Filmivabrikust, Angel Films Estonia'st, High Voltage'st ja Saksavalgusest. Loomulikult ei saa tänamata jätta ka Eesti Kultuurkapitali ja BFMi.
Testi tulemused koos ülevaatlike fotodega leiad varsti siitsamast blogist.
Siinkohal ka suured tänud testi korraldusmeeskonnale, kelleks olid Taivo ning tudengid Teddy, Erik, Sander, Kairit, Jako, Toomas ja Péter.