Viive-Riina Ruusi suurmõte sai teoks
Mõte korraldada suurejooneline kultuuri- ja hariduskongress eesmärgiga tuua kokku kultuuri-hariduse ja teaduse valdkonnas tegutsejad parema sünergia saavutamiseks ja hariduse tuleviku mõtestamiseks tekkis mõned aastad tagasi ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli emeriitporfessoril Viive-Riina Ruusil. Nüüd sai mõte teoks, kuigi aukartus kongressi nime ees oli suur, sest viimane hariduskongress, millest said alguse suured muutused Eesti hariduses, toimus 1987. aastal ning kaheldi, kas nüüd suudetakse midagi samaväärset pakkuda.

Ilmselt suudeti, kasvõi seetõttu, et kolmel päeval võis ÌìÃÀÓ°ÊÓs ja Viljandis kõnelemas ning väitlemas näha ja kuulda esinduslikku seltskonda: president Kersti Kaljulaid, peaminister Jüri Ratas, haridus-ja teadusminister Mailis Reps, kultuuriminister Indrek Saar, ülikoolide rektorid, tuntud teadlased, kultuuritegelased ja õpetajad, aga ka koolinoored.
Kongressi peamine idee oli teaduse, hariduse ja kunstiinimeste jõupingutuste ühendamine õppimise ja kasvamise toetamisel, et kõik oleksid valmis kiirelt läheneva tuleviku määramatustega toimetulekuks ja jääma inimeseks digi- ja kunstintellekti ajastul.
Kongressil esitleti ka Johannes Käisi elutööraamatut „Õpetuse alused ja teed“, mis on kõige suursugusem ja põhjalikum eestikeelne trükis kasvatuse ja hariduse valdkonnas üleüldse. Mõtted ja muljed kongressist panid kirja korraldajate hulka kuulunud ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli lektor Maria Erss, dotsent Tiiu Kuurme ja professor Krista Loogma.