Boriss Uspenskile pühendatud interdistsiplinaarne seminar
Lisa kalendrisse
iCal calendarHistoria sub specie semioticae
Prof. Boriss Uspenskile pühendatud interdistsiplinaarne seminar
Korraldajad: Ӱ Ülikooli humanitaarteaduste instituut, Ӱ Ülikooli kultuuridevaheliste uuringute tippkeskus
1976. aastal avaldas Boriss Uspenski programmilise artikli pealkirjaga “Historia sub specie semioticae”. Seda artiklit võib mitmes mõttes pidada uue humanitaarteaduste valdkonna – ajaloosemiootika – sünniks. Uspenski käsitluses saab semiootilisest vaatevinklist kirjeldada ajalugu kui kommunikatsioonil põhinevat kultuuriprotsessi, milles pidevalt lisanduv uus informatsioon põhjustab ühiskonna kui adressaadi vastureaktsiooni. See protsess leiab alati aset mingis konkreetses kultuurikontekstis, kus kommunikatsiooniaktid rajanevad kindlal koodil, mis lubab sündmused varustada tähendusega.
Nelikümmend aastat hiljem toimuval seminaril, mis toob kokku mõned ajalooliselt meelestatud semiootikud ja semiootiliselt meelestatud ajaloolased, võetakse vaagida ajaloosemiootika praegust olukorda ja tulevikuperspektiive. Seminar viiakse läbi seoses Boriss Uspenskile Ӱ Ülikooli audoktori tiitli üleandmisega.
Boriss Uspenski (snd 1937. a. Moskvas) on üks tänapäeva silmapaistvamaid teadlasi semiootika, slavistika ja üldise lingvistika valdkonnas. Ta on üks Tartu-Moskva semiootikakoolkonna asutajaliikmeid ja Juri Lotmani lähedasemaid kaasautoreid. Uspenski on Napoli üǴDZ "L'Orientale" emeriitprofessor ja Vene Riikliku TeadusüǴDZ Kõrgema Majanduskooli professor. Prof. Uspenski teaduslikud huvid on olnud väga avarad, need ulatuvad üldisest keeleteadusest vene keele ajalooni, kirjandusteooriast visuaalsemiootikani, religiooniuuringutest kultuuriteooriani ja ajaloolisest tekstikriitikast ajaloosemiootikani. Tema kõige olulisematest teostest, mida on üle maailma laialdaselt tõlgitud, võib esile tuua näiteks: Поэтика композиции (1970), Семиотика искусства (1995), Семиотика истории. Семиотика культуры (1996), История русского литературного языка (ХІ-ХVІІ) (2002), Крест и круг (2006) ja Ego Loquens. Язык и коммуникационное пространство (2007). Eesti keeles on ilmunud Uspenski esinduslik artiklikogumik “Vene kultuuri jõujooni” (tlk Peet Lepik, 2013).
Seminar toimub inglise keeles ja seminaris osalemiseks palume end võimalusel registreerida järgneval lingil: .
Program of the seminar
Chair Prof. Marek Tamm
11:00–11:15 Opening
Prof. Tõnu Viik (Director of the School of Humanities in Tallinn University)
11:15–12:00 Semiotics of History
Prof. Boris Uspenskij (Russian National Research University Higher School of Economics)
12:00–12:30 Semiotics of Cultural History
Prof. Peeter Torop (University of Tartu)
12:30–13.00 Facts and None Facts
Prof. Mihhail Lotman (Tallinn University; University of Tartu)
13.00–14.00: Lunch
14.00–14.30 Semiotic Segregation: Signs of Distinction in Medieval Society
Prof. Marek Tamm (Tallinn University)
14.30–15.00 ‘Mekhanizmy smuty’ in Russia’s Past and Present
Prof. Karsten Brüggemann (Tallinn University)
Seminarile järgneb kell 15.30 Ӱ Ülikooli Kirjastuse korraldamisel raamatuesitlus, kus tutvustatakse hiljuti ilmunud Boriss Uspenski ja Juri Lotmani kirjavahetust (Ю. М. Лотман – Б. А. Успенский. Переписка 1964–1993. Koostanud ja kommenteerinud Olga Kelbert ja Mihhail Trunin; toimetanud Boriss Uspenski).