Noorte Heliloojate Labor (NHL) toimub alates 2013. aastast seoses Ӱ Ülikooli endise Kunstide Instituudi esimese KIMP festivaliga. 2013. aastal toimus NHL instituudi tookordse Laia tänava saalis, 2014. aastal TLÜ Astra maja Teadlaste foorumis. 2015. aastal toimus see KIMP festivali raames ja koostöös Kumu kunstimuuseumi Muuseumiöö suursündmusega (koordinaator Kumu publikuprogrammide kuraator Mary-Ann Talvistu), millest said osa enam kui 3500 inimest.

NHLi initsiaatoriks ja peakorraldajaks on muusikateaduse lektor ja helilooja Gerhard Lock, kaaskorraldajaks on helidisaini moodulijuht, lektor ja muusik Avo Ulvik. 2015. aastal panustasid korraldamisse oluliselt Muusikalise kompositsiooni alused üliõpilased Katri Lotamõis (kava kujundaja ja assistent), Markus Fiut (instrumentide transport) ja Kristjan Peik (tehniline assistent). 2015. a talvise NHLi kontserdi assistendiks on muusika bakalaureuse üliõpilane (esimese kursuse kursusevanem ja helidisaini moodulivanem) Inge Jegorenkov.

Möödunud üritused:

Treffpunkt #3 (2018)

21.10 Treffpunkt #3 EMTA SügisFestil

 

Treffpunkt #3. Elektrooniline ja elektroakustiline muusika
EMTA SügisFest
21.10 kell 21 / Helios Hall (Sauna 1) / 10/5 €

EMTA, Ӱ Ülikooli, Eesti Kunstiakadeemia ja Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli tudengite ja õpilaste uudislooming.

Autorid: Johanna Kivimägi, Juuso Salonen, Valentin Siltšenko, Uku Rajando, Rebeca Vilpuu, Tõnis Leemets (EMTA), Dmitri Makarenko, Mihkel Roomet, (TLÜ BFM), Hannes Tõnuri, Kristen Kütner (EKA), Gustav Nikopensius, Marta-Liisa Talvet (Tartu Elleri kool).

Kell 20.30–21.00&Բ;äٳܲ𾱲ԲٲٲǴDz Mis häält teevad jooned, kui nad jooksevad? – Mihkel Roomet ja IKUMUMU 2017/18 õa 1. kursuse üliõpilased* (TLÜ BFM), Helios Hallis kuvavad joonistused esmakordselt detailfotodena (G. Lock, K. Aren) ja 360 kraadi videolahendusena (Tarmo Rajaleid, BFM).

Kontserdisari Treffpunkt 

on saanud oma nime elektronmuusika pioneeri K. Stockhauseni samanimelise tekstikompositsiooni järgi. Kontserdisarja eesmärk on esitleda eesti uusimat elektroakustilist ja elektroonilist helikunsti, aga ka elektronmuusika klassikat ja audiovisuaalseid teoseid erinevatelt autoritelt. Sarja fookuses on üliõpilaste looming.

Treffpunkti esimene kontsert toimus 2016 koostöös EMTA elektronmuusika stuudio, Tartu Elleri kooli ja TLÜ BFMi Noorte Heliloojate Laboriga (NHL, initsiaator ja peakorraldaja Gerhard Lock, alates 2013).

Treffpunkt #2 toimus 2017 NHLi, EMTA ja Tartu Elleri kooli tudengite ja õpilaste loomingu paremikuga.

Treffpunkt #3 korraldajad 2018: Malle Maltis, Einike Leppik, Hans-Gunter Lock (EMTA), Gerhard Lock (TLÜ BFM), Age Veeroos (Tartu Elleri kool).

 

TLÜ BFMi üliõpilaste looming

Installatsioon enne kontserti:

20.30–21.00&Բ; Mis häält teevad jooned, kui nad jooksevad? – Mihkel Roomet ja IKUMUMU 1. kursuse üliõpilased* (TLU BFM)

Installatsiooni on loonud BFMi 1. kursuse IKUMUMU (Integreeritud kunst, muusika ja multimeedia) üliõpilased kursuse Visuaalse- ja helilise kommunikatsiooni alused raames sügissemestril 2017/18, juhendajad Krista Aren ja Gerhard Lock. Joonistused on loodud aladeadvusliku joonistamise tehnikas, helid salvestatud (G. Lockilt) ülikooli kampusel improviseerides leitud objektide ja ruumikomponentidega ning klaveril (Tristan Nava, Brey Velberk). Heli vormistasid lõplikuks installatsioonimuusikaks Mihkel Roomet ja Mark Moroz. Helios Hallis kuvavad joonistused esmakordselt detailfotodena (G. Lock, K. Aren) ja 360 kraadi videolahendusena (Tarmo Rajaleid, BFM).

* Adriana Semjonova, Aleksandr Valetto, Aleksandra Jürman, Anna Kuriljonok, Anne-Liis Joonas, Anu Sildnik, Brey Velberk, Carena Lassel, Dmitri Makarenko, Ebe-Liis Kopp, Eliza Hvatova, Eva-Marie Alasi, Gertrud Sild, Hilary Karu, Inga Maria Jakobson , Kadri Tiganik, Karl-Matthias Linderburg, Kätlin Palmsalu, Laura Hirvoja, Maria Kudrjavtseva, Mark Moroz, Rebekka-Maria Remmelgas, Rene Eller, Sandra Silver, Siim Hanikat, Tristan Nava, Tuuliki Villand

 

Kontserdi kavas:

Dmitri Makarenko – Where Are We Now

Makarenko kaitses 2018 kevadel BFMi ristmeedia bakalaureuse kraadi, mille raames ta komponeeris lõputööprojekti lühifilmile muusikat ja helidisaini olles ka filmi lavastaja (juh. G. Lock). WAWN on loodud 2018 rahvusvahelisele Apollo Music (Find The Tune) filmimuusikaandmebaasile.

 

EKA üliõpilase looming

Kontserdi kavas:

Hannes Tõnuri, Kristen Kütner – Sireenid

2018 kevadel kaitses Hannes Tõnuri EKA magistrikraadi loomingulise tööga “Raudlugulaul” ehte- ja sepakunsti erialal (juh. R. Siska, P. Beaudoin, USA). Ta ehitas metallist põnevaid muusikainstrumente, mille kuju ja ideeline kontseptsioon baseerub kreeka mütoloogial ja mis elektroonika abil ka päriselt kõlavad. Tema töö teoste helilooja on kitarrist Kristen Kütner (EMTA jazziosakond).

Tõnuri kirjutab: “Looks valisin Homerose kangelaseepose „Odüsseia“ kaheteistkümnenda laulu – sireenid, Skylla ja Charybdis, päiksejumala karjad. Seda lugu on juba jutustatud alates 650 eKr. Antud teos on isiklikult väga tähtis, mida lapsepõlves on mitu korda räägitud, kuid iga kord erinevalt. Sellest tuleneb huvi ja austus kolme katsumuse vastu. Igas katsumuses on välja toodud sõna ’absoluutne’. Sireenide absoluutne veetlev laul, mida inimene ei suuda hoomata. Skylla ja Charybdis kui vältimatu valik kahe absoluutse koleduse vahel. Päikesejumala karjad rinakia saarel kui absoluutne harmoonia. Mis on need nüüansid, mis teevad need katsumused absoluutseteks?” (Tõnuri 2018: 6)

Vaata lähemalt  ja kuula: 

 

Treffpunkt 2016

, mille kava leiab .

Põnevate kõlade maailm (2015)

 

9.12.2015 (15.30-17.00) Audiovisuaalne kontsert, mille kava leiab .

Noorte Heliloojate Labor 2015

 & Kumu Muuseumiöö 

16.05.2015 Kumu kunstimuuseumis (Weizenbergi 34 / Valge 1)

Ӱ Ülikooli kunstide instituudi muusika osakond teeb üle-eestilisel Muuseumiööl koostööd Kumu kunstimuuseumiga. Tule ja avarda oma meeli!

18.30–22.30 Avasta ootamatuid kõlamaailmu
Kumu hariduskeskuses on avatud kõlatöötuba lastele, kus tekitatakse ise erinevaid helisid ja tehakse põnevaid katsetusi helitöötlemise tarkvaraga. Juhendaja on Gerhard Lock ja läbiviijateks Marita Keskküla ja Kumu noorteklubi liikmed. Tehniline tugi ja tänu Loomeheli OÜ ja EKA Uusmeedia osakond (Hans-Gunter Lock). Tänud ka muusika osakonna Fulbright õppejõu ja helilooja Paul Beaudoinile Kumu noorteklubi liikmetega koostöös pargipoolse sissekäigu ukse juures üles seatud heliinstallatsiooni eest "Tere tulemast Kumusse" (inglise, eesti, rootsi, soome ja vene keeles).

20.00-21.00 Noorte Heliloojate Labor 2015
Ӱ Ülikooli kunstide instituudi muusika osakonna kontsert koostöös kunstide instituudi KIMP festivali ja Kumu kunstimuuseumiga. Kõlab koolinoorte ja ülikooli üliõpilaste uudislooming:

•&Բ;&Բ;õܳöö 
Žürii: helilooja Priit Pajusaar (esimees), helidisaini lektor ja mooduli juht Avo Ulvik, muusikateaduse lektor ja helilooja Gerhard Lock, muusikateadlane ja helilooja dr. Paul Beaudoin (USA), muusikadidaktika prof. dr. Tiina Selke (konkursi initsiaator), muusika lektor dr. Marit Mõistlik-Tamm
Palju tänu muusika osakonna koordinaatorile Liisi Järvele konkursi koordineerimise, Avo Ulvikule digikonkursi kontsertesitluse ning muusika osakonna juhatajale Vaike Kiik-Saluperele konkursi toetamise eest.

•&Բ;Helidisaini kõrvaeriala muusikaline projekt
Juhendaja: Avo Ulvik 
•&Բ;Muusikalise kompositsiooni alused 2015. a kursuse uudisteosed
Juhendaja: Gerhard Lock, esitajad: Gerhard Lock, kursuse üliõpilased, külalismuusikud

Noorte Heliloojate Labori (NHL) initsiaator (alates 2013): Gerhard Lock
Korraldajad 2015: Gerhard Lock, Mary Ann Talvistu (Kumu publikuprogrammide kuraator), TLÜ muusika osakond

Kuula : toimetaja Anne Prommik vestles Gerhard Locki, Artur Reidla ja Joonas Alvrega ning kõlasid Elina Laidi, Joonas Alvre, Artur Reidla ja Mario Kartezi teosed.

Kumu Muuseumiöö täpne kava .

Noorte Heliloojate Labor 2014

Noorte Heliloojate Labor 2014

16.05.2014 kell 15.00–16.30 Astra maja Teadlaste Foorumis

TLÜ muusika osakonna Noorte Heliloojate Labori kontserdi raames kõlab sel aastal lisaks erinevate kursuste raames loodud üliõpilaste loomingule ka muusika osakonna  auhinnatud õpilaste tööd. 

Kontserdi esimeses osas esitatakse kursuse "Muusikalise kompositsiooni alused" raames muusikateaduse lektori ja helilooja Gerhard Locki juhendamisel loodud selle aasta üliõpilaste teoseid.

Kontserdi teises osas esitatakse 1. Digitaalse heliloomingu konkursi 2014 kahes vanuserühmas (12–15 ja 16–18) esimese kolme koha vääriliseks tunnustatud noorte heliloojate teoseid. Konkursi eesmärk on tunnustada ja julgustada noori heliloojaid jätkama oma teed heliloomingu radadel. Konkursi tulemustes peegeldub tänapäeva stiilide ja lähenemiste paljusus ning noorte heliloojate tehniline osavus ja fantaasia.

Kontserdi kolmanda osa algul esitleme helidisaini ja multimeedia lektori Avo Ulviku juhendamisel loodud üliõpilase lühifilmi helikujunduse. Kontserdi lõpetavad muusika osakonna üliõpilaste bändid.

Noorte Heliloojate Labori initsiaator: Gerhard Lock
Korraldajad 2014: Gerhard Lock, Avo Ulvik, Marit Mõistlik-Tamm
TLÜ muusika osakond