Tudengite initsiatiiv toetab hoolduspereks saamise teekonda: ELU projekti tulemused
ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli lastekaitse magistriõppe tudengid Margit Orma ja Margot Lippmaa algatas uuendusliku ELU projekti, mille eesmärk oli uurida hoolduspereks saamise teekonda erinevate osapoolte kaudu ning täiendada vastavat informatiivset skeemi.

Projektis osales kokku 14 tudengit seitsmelt erinevalt erialalt. Mentoriteks olid sotsiaalkaitse suuna õppejõud Ingrid Sindi ja Mariann Märtsin ning konsultantidena toetasid projekti sotsiaalkindlustusameti asendushoolduse teenuse arendajad.
Projekti eesmärk oli kaardistada hooldusperede vajadused ja raskused, tuues esile kriitilised punktid hoolduspereks saamise teekonnal, ühtlasi koguda informatsiooni hoolduspereks saamisest praktikute kogemustest ja vaatenurkadest. Eestis on suur vajadus perede järele, kes pakuksid kodu lastele, kes ei saa elada oma bioloogilises perekonnas. Paraku on teave hooldusvanemaks ja – pereks saamise kohta vahel puudulik, mis võib mõjutada hooldusperede nappust. Tudengid ja praktikud töötasid koos, et täiustada skeemi, mis aitab vanemaid alates esmasest infokogumisest kuni lapse perre paigutamiseni. Projekti käigus uurisid tudengid ka välisriikide praktikaid, kogudes häid näiteid teiste riikide hoolduspereks saamise teekonnast. Fookusgruppide intervjuude käigus koguti hooldusperede ja praktikute väärtuslikke kogemusi, et mõista paremini eri osapoolte vajadusi ja vaatenurkasid. 28.mail toimunud teemapäeval esitlesid tudengid projekti tulemusi ning uuendatud skeemi, mis illustreerib hoolduspereks saamise teekonda samm-sammult.
Tänu tudengite ning hooldusvanemate ja praktikute koostööle on loodud informatiivne skeem, mis illustreerib hoolduspereks saamist alates infokogumisest kuni lapse perre paigutamiseni, pakkudes inimestele, kes kaaluvad hooldusvanemaks saamist, vajalikku infot. Loodetavasti aitab projekt muuta paljude laste ja hooldusvanemate elud turvalisemaks ja õnnelikumaks, pakkudes neile läbi parema infokättesaadavuse võimalust ühiseks uueks alguseks. ELU - projekti haridusliku väärtuse seisukohast võib väga heaks ja õnnestunuks tulemuseks lugeda seda, kui tudengid algatavad ja viivad läbi lastekaitsealase probleemipõhise uurimistöö, kaasates erinevaid osapooli uute teadmiste ja lahenduste loomisel ning tehes interdistsiplinaarset koostööd teiste erialade tudengitega.