Koolitus

Ӱ Ülikool avab kolmanda kohaliku valitsemise mikrokraadilennu

Ӱ Ülikool, koostöös Rae valla ja Eesti Linnade ja Valdade Liiduga, avab kolmanda kohaliku valitsemise mikrokraadiprogrammi lennu. Programmi laienemine magistritasemele ja pilootprojekti elluviimine tõestavad kohaliku juhtimise hariduse arendamise olulist sammu.

Kohalik valitsemine

Ӱ Ülikool alustab juba kolmandat aastat koostöös Eesti Linnade ja Valdade Liidu, Harjumaa Omavalitsuste Liidu ning mitmete Eesti valdade ja linnadega kohaliku valitsemise mikrokraadiprogrammi, mis on mõeldud eelkõige kohalike omavalitsuste juhtidele ja töötajatele. Algaval aastal on programm olnud erakordselt populaarne, mistõttu on otsustatud suurendada osalejate arvu veel 5 osaleja võrra. Huvilised saavad end kursusele registreerida kuni 20. septembrini. Otsustamisel jälgitakse avalduste laekumise järjekorda.

Mikrokraadi eesmärk on pakkuda kohalikele omavalitsustele õ, mis hõlmab kaasaegse kohaliku valitsemise, juhtimise ja poliitika kujundamise suundumusi. Programmi on juba registreerinud mitmete omavalitsuste võtmeisikud, volikogude liikmed, linna -ja vallajuhid.  Mikrokraad alustab 4. oktoobril 2024 Harjumaa Omavalitsuste Liidus (Sirge 2) ning kohtumised toimuvad üle nädala reedeti.

Miks mikrokraad on oluline?

Mikrokraadiprogramm on loodud, et pakkuda kohalike omavalitsuste ametnikele ja juhtidele kaasaegseid teadmisi ja oskusi, mis on vajalikud efektiivseks kohaliku valitsemise juhtimiseks. Esimese lennu lõaja, Rae Vallavolikogu esimees Tõnis Kõiv, kiidab programmi: „Mikrokraad on suurepärane võimalus täiendada oma teadmisi ja korrata olemasolevaid teadmisi. Eriline väärtus seisneb selles, et kui programmiga osalevad sama valla volikogu liikmed ja ametnikud, paraneb nende omavaheline arusaamine ja koostöö,” ütles Kõiv.

Teise lennu vilistlane Katrin Krause, Harku vallavanem, on samuti programmi eeliseid kogenud. „Meie, kes me tuleme erinevatest omavalitsustest ja oleme erineva akadeemilise haridusega, pole saanud põhjalikku koolitust omavalitsuse juhtimise kohta. Mikrokraadiprogramm täitis selle olulise lünga, andes meile ühtsed teadmised mitmes valdkonnas,” sõnas Krause.

Valitsuse algatused ja koostööprojektid:

Vabariigi Valitsus on kohaliku omavalitsuse inimvara arendamisele andnud olulise toetuse, luues juhtrühma, kuhu kuuluvad ministeeriumite, kohalike omavalitsuste, nende liitude ja ülikoolide esindajad. Harjumaa Omavalitsuspäeva deklaratsioonis on sätestatud, et ülikoolid peaksid koostöös omavalitsustega looma kohaliku valitsemise ja KOV töötajate arendamisele suunatud mikrokraadid. „Elame keerulistel aegadel, mis nõuavad tõhusat kriisihaldust ja õigusselguse tagamist. Mikrokraadide arendamine on hädavajalik samm selles suunas,” ütles Eesti Linnade ja Valdade Liidu asedirektor Jan Trei.

Ӱ Ülikool, koostöös Harjumaa Omavalitsuste Liidu ja teiste partneritega plaanib arendada ka magistriõppekava. „Meie senine kogemus mikrokraadide arendamisel on olnud positiivne. Oleme saanud väärtuslikku tagasisidet, mis aitab meil arendada välja uusi ja vajalikku haridust,” märkis Trei. 

Loe rohkem kohaliku valitsemise mikrokraadi kohta

Tunniplaan 2024/2025