Reedel, 11. juunil osales TLÜ Tartus õigushariduse konverentsil “Eesti õigushariduse tulevik”

Ülikoolide, tööandjate ja ministeeriumide esindajad arutasid Tartus, kuidas näeb välja Eesti õigushariduse tulevik olukorras, kui kutseeksamitest kukuvad läbi rohkem kui pooled lõpetajatest. Kuigi õiguskantsler ja riigikohtu esimees allkirjastasid juunis avalduse, et tulevikus koonduks õigusõpe vaid ühte ülikooli, ei näe ei TLÜ rektor ega justiitsminister selles olukorrale lahendust. Maris Lauri seisukoht konverentsil oli järgmine: "Kui tahe on suur, siis me ei tohiks inimestel takistada teadmiste omandamist, ükskõik, mis valdkonnas."
Ühiskonnateaduste instituudi inimõiguste professor Mart Susi osales konverentsi paneelarutelus teemal "Kas riik peaks õigusharidusse senisest enam regulatiivselt sekkuma?". Mart Susi alustas küsimusega, kas sõna on vaba, selgitades, et TLÜ õiguse õpe ei ole "mitte kunagi, mitte kusagil käinud ja öelnud, et meil ei ole piisavalt raha kvaliteetse õigusõppe andmiseks." TLÜ õigusõppe finantseering tuleb akrediteeritud õppekavadest, mis on tasulised: "Õppekavad, mille lõpetajad näitavad suurepäraseid tulemusi, saades sisse maailma juhtivate ülikoolide magistri- ja doktoriõppesse."
Postimehes tekkinud selleteemalises võttis Ӱ Ülikooli seisukoha kokku rektor Tõnu Viik: "Konkurentsi administratiivne keelustamine võiks viia ühe tugevama õigusõppekeskuse tekkimiseni juhul, kui allesjäänud üksus liidaks endaga nii seniste üksuste parimad inimesed kui ka nende rahalised ressursid. Kuid ülikoolidevahelisi ja sisemisi rahajagamise mehhanisme arvestades võib öelda, et õigusteaduse sulgemine ühes ülikoolis ei vii iseenesest õigusteaduse olukorra paranemisele teises ülikoolis ei finantsilise ega inimvara liitumise mõttes. Isegi kui raha ja inimesi oleks võimalik liita, ei tohi unustada, et Eesti õigusruumi teaduslik ja teaduspõhine avalik käsitlemine toimub ainult Eestis ning sellel teemal pole konkurents Eestist väljaspool olevate asutustega võimalik. Demokraatlikus riigis peaks seetõttu õigusteaduslike koolkondade erinevus olema institutsionaalselt toetatud. Samuti aitab konkurents vähendada tsunftikultuuri tekkimist õiguse valdkonnas, või kui selline on tekkinud, siis aitab konkurents seda tasakaalustada."