Kolm miljonit oskuste uurimiseks RASI uuele projektile Skills2Capabilities
Suvepuhkuste ajal jõudis ülikooli uudis, et Euroopa Komisjon otsustas rahastada RASI projektitaotluse “Matching Skills: Capabilities, Organisations and Institutions“.

Suvepuhkuste ajal jõudis ülikooli uudis, et Euroopa Komisjon otsustas rahastada RASI projektitaotluse “Matching Skills: Capabilities, Organisations and Institutions“ (akronüüm Skills2Capabilities, eesti keeles „Oskuste vastavus: pädevused, organisatsioonid ja institutsioonid“). Projekti rahastatakse Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammist "t".
Projekt jätkab prof Ellu Saare juba enam kui 20 aasta eest alustatud tööd elukestva õppe ja oskuste uurimisel, seostades oskuste piisavust ja ebavõrdsust otseselt majanduselu, regionaalpoliitika ja riikidevaheliste erinevuste parema mõistmisega. Haakuvate teemadega on RASI sotsioloogid varem tegelenud näiteks projektides , , ja .
RASI uurimisrühm uurib uues projektis, kas ja kuivõrd töötajate oskused vastavad tööturu vajadustele ja ootustele. Oskuste vastavuse all arutletakse nii töökoha vajadustele vastavate oskuste arendamise üle kui selle üle, mida ühiskonnale ja inimesele ikkagi tähendab, kui inimesel on rohkem oskusi kui konkreetsel töökohal vaja.
Täpsemalt otsitakse töötajate töötingimustest, organisatsioonide ülesehitusest, piirkondlike tööturgude toimimisest ja riikliku haridussüsteemi korraldusest seletust sellele, miks ikkagi paljud inimesed töötavad oma oskustele mittevastavatel ametikohtadel. Selle raames uuritakse töötajate enesetäiendamisvõimalusi töökohas ning tegureid, mis mõjutavad õppes osalemist, analüüsides ka erinevusi riikide ning haridussüsteemide lõikes. Projektis on erilise tähelepanu alla võetud sellised piirkonnad, mille majandust mõjutavad eriti selgelt tehnoloogia areng ja rohepööre, sest need muutused omakorda mõjutavad sealseid tööturge ja sellega seonduvalt oskuste nõudlust ning olemasolevate töötajate täiendõppe ning ümberõppe vajadusi.
Kogu uuringu lähtekohaks on küsimus, kas inimestel peaks tõesti olema senisest laiem oskustepagas, et tulla paremini toime varasemast märksa kiiremini muutuvatel tööturgudel. Kuivõrd on see aga üldse küsimus üksikisiku oskustes, ehk mängivad suuremat rolli muud tegurid, näiteks tööandjate võimalused ja valmidus pakkuda töötajatele täiendkoolitust või sotsiaalpoliitika korraldus laiemalt? Millist laiemat oskustepagasit vajavad selles muutunud olukorras juhid ja otsustajad?
Uuring pakubki nii riigitasandi otsustajate kui ka kitsamalt haridusvaldkonna korraldajate jaoks hädavajalikku infot, mis aitaks välja töötada paremaid lahendusi ning kindlustada nii majanduse kui ühiskonna teiste valdkondade toimimiseks vajalike uute või lihtsalt senisega võrreldes üha olulisemaks muutuvate oskuste piisavus.
Uurimisprojektis on peale RASI teadlasi veel kaheksast Euroopa riigist. Kolmeaastane projekt on praegu lepingu sõlmimise faasis, uuring algab 2023. aasta alguses ja Euroopa Komisjon rahastab selle tegevusi kokku ligi kolme miljoni euroga. Eesti uurimisgrupi juhiks on Triin Roosalu.