Kohaliku valitsemise mikrokraadi III lennu avakohtumine

4.oktoobril alustas uut õppeaastat Harjumaa Omavalitsuste Liidus kohaliku valitsemise mikrokraadi kolmas lend.

HOL

Käesoleva aasta kohaliku valitsemise mikrokraadi programmi eelkäijaks oli Rae valla   Ӱ Ülikooli koostöös tulenevalt2 algatatud kohaliku valitsemise mikrokraadi pilootprojekt ning 2023/2024 õppeaasta kohaliku valitsemise teine lend, mille läbinud õppijate tagasiside osutus väga positiivseks. Sellest lähtuvalt ja omavalitsuste juhtide, ametnike ning töötajate suure huvi tõttu kohaliku omavalitsuse inimvara arengu vastu avati ka 2024/2025 programm, mille raames käsitletakse samuti kohaliku omavalitsuse õiguslike aluste, kaasaegse kohaliku valitsemise, juhtimise ja kohaliku poliitika kujundamise suundumuste ning juhtorganite meeskondlikkuse ja koostöövõimekuse suurendamise temaatikat. Hea meel on märkida, et selleaastase mikrokraadi esialgse vastuvõtu grupi suurus sai ületatud ja alustamas on rekordarv õppijaid. Õppes osalevad kohalike omavalitsuste volikogu esimehed ning liikmed, linnapead ja vallavanemad, kohalike omavalitsuste liitude esindajad ning ametnikud.

HOL

HOL

Kohaliku valitsemise mikrokraadi nn baaskursuse edasiarendusena on ettevalmistamisel ka kriisihalduse fookusega juhtimise- ja innovatsiooni mikrokraad ning kohaliku omavalitsuse õiguse mikrokraad, mis kokkuvõttes võimaldaks ellu kutsuda kohaliku valitsemise üheaastase magistrikava. Kriisihalduse, juhtimise- ja innovatsiooni mikrokraadi loomisel on Siseministeeriumi, Sisekaitseakadeemia ning teiste koostööpartneritega juba alustatud asjakohast mõttevahetust. Uus mikrokraad käivitub eeldatavalt 2025. aasta sügisel. 

Mikrokraadi koordinaatori, MTÜ Polis presidenti, Ӱ Ülikooli õppejõu Sulev Lääne sõnul on programmi õnnestumine suuresti seotud uute teadmiste ja koostööoskuste omandamisega. Tähtis on, et elukestev õpe on pidev protsess. Oleme väga rahul, et meil on hea koostöö kohalike omavalitsuste ning nende liitude, ministeeriumite ja teiste oluliste koostööpartneritega ning mis peamine, meil on õpetamas tugevad õppejõud, oma ala spetsialistid, kes esindavad nii ülikooli kui ka avalikku võimu, era ning kolmanda sektori institutsioone. Oluline on ka edaspidise visiooni omandamine. 

HOL

Esimesel kohtumisel toimus ka mikrokraadi õppes osalejatega tutvumine ning edasiste tegevuste täpsustamine. Osalejate aktiivsust iseloomustab ka esimeste töörühmade formeerumine eesmärgiga ühiselt ette valmistada seminaritööd teemal “Kohaliku omavalitsuse koostöö ja omavalitsuspäevade deklaratsioonid”. Enesekorralduse heaks näiteks on kiire rühmajuhtide valimine. 

Toila vallavanem ja Ida-Virumaa Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees Eve East pidas väga oluliseks uute teadmiste saamist, mis on eriti olulised arvestades vajadust edukalt edasi arendada koostööd Ida-Virumaa valdade ja linnade vahel ning teiste Eesti piirkondadega. Samuti oli tema seisukohalt eriti tähtis vastata uutele väljakutsetele nii kohaliku omavalitsuse tegevuses kui ka koostöös riigiga. 

Rakvere linnapea Triin Varek pidas väga oluliseks omavalitsuste tegevuste erinevate valdkondade põhjalikumat analüüsi. Näiteks on kavas põhjalikumalt arutada hariduse valdkonda ning koos sellega noorte seoseid kodanikuühiskonna aspektist. 

Maardu Linnavolikogu esimees Ailar Lyra seisukohalt on kultuuriline mitmekesisus, rikkus, mille tundma õppimine ja arvestamine muutub ka kohaliku omavalitsuse tegevuses üha olulisemaks. Selles kontekstis on väga tähtis ka kohalike omavalitsuste ja ülikoolide koostöö arendamine.

 

Esimesel õppepäeval toimus ka kohaliku valitsemise mikrokraadi kaaskorraldajate, õppejõudude ja õppes osalejate ühisseminar. Üles astusid mitmed riigi, kohalike omavalitsuste ning nende liitude ja ülikoolide esindajad.

Harjumaa Omavalitsuste Liidu tegevdirektor Andre Sepa sõnul ongi kohalik omavalitsus Eesti riik. Sepa sõnul kujunes kolm aastat tagasi Harjumaa I Omavalitsuspäeval välja juhtide poolne vajadus ette valmistada laiapõhiselt kohalike omavalitsuste teadmistega inimesi ja koostöös Ӱ Ülikooliga käivitati mikrokraadi õpe. Tänaseks on alustatud mikrokraadi kolmanda kursusega. Mikrokraadis on omaette väärtus õppimine koos oma kolleegidega.

HOL

Siseministeeriumi kantsler Tarmo Miilits õnnitles mikrokraadi avakohtumisel osalejaid õpetajate päeva puhul ja soovis nii õppejõududele kui ka programmis osalejatele palju jõudu ja jaksu algavatel mikrokraadi õpingutel. Miilits sõnas, et Siseministeeriumi ja Ӱ Ülikooli koostöö on aastatega läbi põimunud, koostöös ellu kutsutud mikrokraad on ennast igati õigustanud. Suuremates plaanidest rääkides on kavas üheaastase magistrikava ellukutsumine koostöös Siseministeeriumi, Ӱ Ülikooli, Sisekaitseakadeemia ja teiste partneritega. 

HOL

Ӱ Ülikooli Ühiskonnateaduste Instituudi direktori Indrek Graubergi sõnul on Ӱ Ülikooli üheks olulisemaks eesmärgiks panustada oma kompetentsi valdkondadega ühiskonna arengusse. Ühiskonnateaduste Instituut on alati pidanud vajalikuks koostööd kohalike omavalitsustega, millest olulise osa moodustab ka mikrokraadi väljatöötamine ühiselt omavalitsuste ja teiste partneritega. Edasistes mikrokaardi ja tasemeõppega seonduvates arendustes näeme senisest tihedamat koostööd Siseministeeriumiga ja võimalusel ka teiste avaliku sektori institutsioonide ning õppeasutustega. Eesmärgiks on veel rohkem panustada kohaliku omavalitsusega seotud inimvara ja kompetentside arengusse, mille oluliseks väljundiks on kohaliku valitsemise üheaastase magistriõppekava väljatöötamine koostöös partneritega. 

HOL

Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi regionaalarengu asekantsler Sigrid Soomlais sõnas, et kohaliku valitsemise mikrokraadi kavas on hea tasakaal teooria, praktikute ja praktiliste kohtumiste vahel. Soomlais kinnitas, et Regionaal- ja Põllumajandusministeerium on mikrokraadide arenguprotsessi nõu ja jõuga panustamas ning ta usub, et kõigil on ees väga sisukas kursus. 

HOL

Ӱ Tehnikaülikooli emeriitprofessor Sulev Mäeltsemehe sõnul on olnud suur rõõm ja õnn tegutseda eelnevalt pikka aega praktiliselt kohaliku omavalitsuse vallas kui ka nüüd läbi ülikooli ja mikrokraadi õppe. Sageli võib kuulda ütlust, et inimene õpib kuni elab – see mõte võiks omada tähtsust. O. Wilde mõte inimene elab kuni õpib, nii kaua kui elame nii kaua õpime.

HOL

Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi kohalike omavalitsuste osakonna juhataja Mart Uusjärv pidas väga oluliseks kohaliku valitsemise mikrokraadi edasiarendamist koos valdkonna koostöövõrgustiku edasise kaasamisega. Samuti oli ta seisukohal, et arvestades suurt huvi mikrokraadi osas kohalike omavalitsuste hulgas, oleks asjakohane edaspidi kaasata vastavasse õppesse ka riigi institutsioonide valdkonna esindajaid. 

HOL

Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi kohalike omavalitsuste osakonna nõunik, Lääne-Nigula Vallavolikogu esimees Mikk Lõhmus rõhutas inimvara tähtsust. Mikrokraad on teadmiste, oskuste ja kogemuste omandamiseks väga hea vahend. Poliitikute, ametnike ja teadlaste koostöö annab hästitoimiva võimaluse tekkinud väljakutsetele vastamiseks.

HOL

Rae Vallavolikogu esimees ja kohaliku valitsemise mikrokraadi esimese lennu lõpetaja Tõnis Kõiv kiidab programmi: Mikrokraad on suurepärane võimalus täiendada oma teadmisi, mis on vajalikud efektiivseks kohaliku valitsemise juhtimiseks. Eriline väärtus seisneb selles, et kui programmiga osalevad sama valla volikogu liikmed ja ametnikud, paraneb nende omavaheline arusaamine ja koostöö. Kõiv leiab, et valla poliitikud ja ametnikud peaksid korra valimisperioodi kestel läbima praegu toimiva kohaliku valitsemise mikrokraadi baaskursuse ning Rae vald loodab seda teha koos Ӱ Ülikooli ja partneritega taas aasta peale järgmisi kohalike volikogude valimisi. 

HOL

Ida-Virumaa Omavalitsuste Liidu tegevjuht, kohaliku valitsemise mikrokraadi teise lennu lõpetaja Meelis Kuusk: Pean mikrokraadi õppes osalemist erakordselt arendavaks kogemuseks. Programmi käigus käsitleti kohaliku omavalitsuse olemust ja arengut, volikogu ja valitsuse suhteid, strateegilist juhtimist ning poliitika kujundamist ja ettevõtluse küsimusi KOV tasandil. Iga moodul pakkus põhjalikke teadmisi ja praktilisi oskusi, mida on võimalik kohe tööelus rakendada. Eriline väärtus sellel koolitusel oli võimalus tutvuda erinevate ministeeriumite ja ametitega ning nende töökorraldusega. Samuti andis see programm suurepärase võimaluse kohtuda teiste kohalike omavalitsuste ametnikega, vahetada kogemusi ja luua kasulikke kontakte. Olen kindel, et see koolitusprogramm on vajalik kõigile kohalike omavalitsuste poliitikutele ja ametnikele, kes soovivad oma silmaringi laiendada ja saada uusi teadmisi nii teoorias kui praktikas.

HOL

Siseministeeriumi targa ja innovaatilise siseturvalisuse valdkonna juht Häli Allas märkis, et taseme- ja täiendusõppes osalemine on väga oluline osa elukestvast õppest. Oleme omalt poolt valmis osalema ka kohaliku valitsemise valdkonnas ning seda eelkõige seonduvalt juhtimise ja innovatsiooni mikrokraadi väljatöötamise kontekstis. Arvestades praegust olustikku on arusaadav, et rõhuasetus läheb kriisihaldusele ning selle sisu ja korraldust saame koos mõelda Ӱ Ülikooli, Sisekaitseakadeemia, kohalike omavalitsuste ja teiste partneritega.

Pilt

Toomas Osvet on seisukohal, et omavalitsused juhivad elu Eestimaa erinevates piirkondades ja nende töötajate võimekusest sõltub väga olulisel määral elamise heaolu tase selle piirkonnas. Vajalik ja tänuväärne on Ӱ Ülikoolis loodud võimalus läbi mikrokraadiõppe arendada omavalitsuste töötajate võimekust värskete teadmiste ja oskustega. Tulemusliku tegevuse aluseks omavalitsuste tasandil on märkimisväärselt laiemad arusaamised erinevatest valdkondadest, mida mikrokraadis ka õpitakse. Eduka ja tulemusliku tegevus üheks aluseks on koostöö. Võimekus teha koostööd on oma olemuselt oskus. Koostöö oskus on õpitav. Ühiselt oleme selle võimekuse arendamiseks loonud nimetatud mikrokaadiõppe raames ka võimalused.

Pilt

Mikrokraadi õpe jätkub vastavalt tunniplaanile. Kavandamisel on ka seminaritööd, testid, seminar-praktikumid ja muud õppevormid, mis aitaksid paremini mõista kohaliku omavalitsuse olemust, toimimist, väljakutseid ning võimalikke lahendusteid. 

HOL

Mikrokraadi õppe raames tekkisid ka juba erinevad koostöövormid, näiteks nn omavalitsuste naisjuhtide grupp. Seejuures on oluline, et Eesti omavalitsussüsteemi taastamisel ja arengus on väga olulist rolli mänginud ka Vinni vald ning varasema nimetusega Jõhvi linn, praegu Jõhvi vald.

Jõhvi vallavanem, Eesti Linnade ja Valdade Liidu juhatuse liige Maris Toomel peab tähtsaks, et KOV ongi Eesti riik. Mida vähem vastandumist, seda nii KOV-i kui riigi arengu seisukohast parem. Usun, et ellu kutsutud programm aitab mul, kui KOV juhil, paremini mõista omavalitsuse olemust ning annab juurde teadmisi poliitika kujundamisel, juhtimisel. Ja mitte vähem olulisem on kogemuste jagamine ja suhete arendamine teiste programmis osalejate vahel.

Oma seisukohti seonduvalt mikrokraadi õppes osalemisega tutvustasid Vinni Vallavolikogu esimees, Riigikogu liige Evelin Poolamets, Maardu linnapea Aurika Sin-Kerra ja samuti teised kaasõppijad.

Õpe erinevate koostöövormide raames jätkub. 

Sisukat õpet kõigile!