ǴDzöö

Harjumaa Omavalitsuspäev läheneb, 1. oktoober - HOP!

pilt

12. augustil kohtusid Ӱ Ülikoolis taas Harjumaa Omavalitsuspäeva (HOP!) korraldajad. 1. oktoobril toimuv omavalitsuspäev toob Rae valda kokku Riigikogu, Vabariigi Valitsuse, kohalike omavalitsuste, nende liitude ja ülikoolide esindajad. Rae vallavanem Madis Sarik avaldas eilsel korralduskoosolekul heameelt, et vähem kui aastasest ülikooli ja valla kooskäimisest on nii praktiline asi välja “kukkumas”: “Lennuka nimega HOP!, kuna me mitte ainult ei planeeri, vaid teemegi neid asju, alates vajaduste kaardistamisest kuni spetsiaalselt omavalitsuste vajadusi arvesse võtvate täiendusõppevõimaluste loomiseni, mis tundub, et ka tõesti teoks saamas on.”

Ӱ Ülikooli poolt panustavad kolm instituuti, Haridusteaduste instituut, Ühiskonnateaduste instituut ja Digitehnoloogiate instituut. Kahe viimase instituudi direktorid, Indrek Grauberg ja Peeter Normak osalesid tänasel koosolekul virtuaalselt. Indrek Graubergi sõnul on Ühiskonnateaduste instituut kujunenud Eestis juhtivaks kohalike omavalitsuste kompetentsikeskuseks, kuna nii riigi kui kohalike omavalitsuste tasandil on meil mitu aastat olnud koostöö, mis tipneb juba 26.-27. augustil toimuva . Rae valda on aga tekkimas omamoodi arengukeskus, kus koostöös teiste Harjumaa valdadega otsitakse lahendusi mitmetele kohalikele muredele, näiteks kuidas koostöös tööandjatega välja töötada operatiivsemate kraadide pakkumist ülikoolides. 

TLÜ poolt osalesid korraldajatena ka Haridusteaduste instituudi direktor Tiia Õun ja teadusprorektor Katrin Niglas, kelle sõnul on suur potentsiaal üheskoos väga häid asju korda saata. Lisaks neile olid kohal ka Harjumaa Omavalitsuste Liidu uus juht Margus Pae, regionaalarengu ekspert Rivo Noorkõiv, ning Sirje Ludvig Eesti Valdade ja Linnade Liidust. Sulev Lääne Ӱ ÜǴDZ, kes on ka omavalitsuspäevade korraldamise eestvedaja, tänab kõiki suure tehtud töö eest, mis toob kompetentsipõhise inimeste arendamise omavalitsuste strateegia osaks, et luua pikaajaline visioon, kuidas omavalitsused välja peaks nägema ning kuidas korraldada nende tööd nii, et ka järelkasv olemas oleks.

Ka ülikoolidel endil seisavad ees suured muutused. Peeter Normaku sõnul peame tegutsema ettevaatavalt, mitte ainult tagasivaatavalt: “Väga oluline on tihendada ülikooli ja avaliku sektori teadussiiret, et lahendada kohalike omavalitsustega seotud probleeme.” Senine koostöökogemus ja arenguperspektiivid on väga paljulubavad.

2

Esimene kohalikele omavalitsustele huvi pakkuda võiv mikrokraadiprogramm alustab Ӱ Ülikoolis juba sel sügisel. "Vaidluste lahendamine – lepituse õiguslik ja psühholoogiline käsitlus" mikrokraad on mõeldud juba bakalaureuseõppe läbinud täiskasvanud õppijatele, kes soovivad avardada üldist silmaringi lepitusega seonduva õigusregulatsioonide ja psühholoogia tundmiseks, eesmärgiga pakkuda lepitamise olukordade lahendamise ja mõtestamise kogemust. Loe õppekavast lähemalt: /koolitused/vaidluste-lahendamine-lepituse-oiguslik-ja-psuhholoogiline-kasitlus

3