Põhja- ja Baltimaade sotsiaaltöö doktoriõppe võrgustiku (NBSW) suveülikool
Ühiskonnateaduste instituut
Lisa kalendrisse
iCal calendarDoktorantide suvekool 21.-24. augustil 2018 Ӱs
MULTI-DISTSIPLINAARSUS JA MULTI-POSITSIONEERIMINE SOTSIAALTÖÖ VALDKONNA UURIMISTÖÖS – LÄHEDUSE JA DISTANTSI TASAKAALUS HOIDMINE
Doktorantide suvekooli korraldavad Ӱ Ülikool, Ühiskonnateaduste Instituut (Eesti) ja Trondheimi Ülikool (Norra)
NBSW on sotsiaaltöö valdkonnas tegutsevate doktorikoolide, ülikoolide ja muude institutsioonide võrgustik, mis ühendab seitset riiki – Soome, Rootsi, Norra, Taani, Eesti, Läti ja Leedu. Doktorantide suvekooli eesmärk on tuua kokku sotsiaaltöö valdkonnast huvitatud doktorandid Põhjamaadest, Baltimaadest ja mujalt riikidest. Kursus kestab 4 päeva ning programmis on nii kõrgetasemelised loengud kui diskussioonid gruppides. Doktorantide suvekoolis osalemise tingimuseks on artikli esitamine, mis seob nende enda doktoritöö uurimisteema suvekooli teemaga.
Sotsiaaltöö on distsipliin, mis on vältimatult seotud mitmete teiste distsipliinidega – näiteks õigusteadus, poliitikateadus ja valitsemine, psühholoogia, sotsioloogia, rahvatervis. Paljud uurimisprobleemid pole lahendatavad ühe distsipliini piires ning vajavad seega teadmisi, mis on loodud kahe või enama distsipliini koostöös. Kuidas on erinevatest distsipliinidest pärit teadlastel võimalik arendada ühist kontseptuaalset raamistikku ja töötada koos ühise uurimisprobleemi lahendamise heaks ilma enda distsipliini põhimõtetest loobumata? Kuidas hoida tasakaalus lähedust ja kaugust distsipliinide vahel? Kuidas saab sotsiaaltöö teadlane end positsioneerida multi-distsiplinaarses uurimistöös? Milliste võimaluste ja väljakutsetega tuleb arvestada, kui teadlane seob end multi-distsiplinaarse uurimistööga? Need on peamised teemad, mida suvekoolis käsitletakse ja arutatakse.
Sotsiaaltöö valdkonnas uurimistöö läbiviimisel on oluliseks teemaks ka läheduse ja distantsi tasakaalus hoidmine teadlase ja uurimismaterjali vahel, eriti kui uurimistöö läbiviijaks on praktik, kelle uurimise subjektideks on tema kliendid. See tasakaal sõltub valitud filosoofilistest ja metodoloogilistest lähenemistest ning vajab kriitilist eneseanalüüsi. Suvekoolis pööratakse erilist tähelepanu sellele, kuidas professionaalselt hallata võimalikke pingeid, mis võivad tekkida püüdes hoida tasakaalu läheduse ja distantsi vahel. Sellega seotud eetilised küsimused on samuti arutuse all.
Suvekooli peaesinejad on:
1. Marianne Hedlund (Trondheimi Ülikool, Norra) “Multi-distsiplinaarsus ja multi-positsioneerimine
sotsiaaltöö valdkonna uurimistöös – läheduse ja distantsi tasakaalus hoidmine”
2. Katrin Niglas ( Ӱ Ülikool, Eesti) “Teadlase mõttemudelite positsioneerimine filosoofiliste ja
metodoloogiliste lähenemiste multidimensioonilisel kontinuumil”
3. Aila-Leena Matthies (Jyväskylä Ülikool, Soome) “Jätkusuutliku ühiskonna transdistsiplinaarne uurimistöö – sotsiaaltöö positsioon”
4. Judit Strömpl (Tartu Ülikool, Eesti)
“Läheduse ja distantsi tasakaalus hoidmine sotsiaaltöö valdkonna uurimistöös”
5. Lars Uggerhøj (Aalborgi Ülikool, Taani) “Paindlik metodoloogia – sama metodoloogilise lähenemise kasutamine erinevate partnerite
poolt erinevates kontekstides sama uurimisprojekti raames”
Doktorantide suvekooli 2018 korralduskomiteesse kuuluvad: Merike Sisask ( Ӱ Ülikool), Riina
Kiik (Trondheimi Ülikool), Reeli Sirotkina ( Ӱ Ülikool), Kersti Kriisk ( Ӱ Ülikool)
NBSW doktorantide suvekooli kohta saab täpsemalt lugeda inglise keeles SIIT