IET koolitus: Mikrosimulatsioonimudelite kasutamine sotsiaalmajanduslike probleemide uurimisel
Ühiskonnateaduste instituut
Lisa kalendrisse
iCal calendar
Mikrosimulatsioonimudelite kasutamine sotsiaalmajanduslike probleemide uurimisel
TLÜ interdistsiplinaarsete eluteeuuringute tippkeskus
17.-18. jaanuar, 2023
Kursuse kirjeldus:
Kursuse eesmärgiks on anda ülevaade mikrosimulatsiooni meetodist ja selle erinevatest kasutamisviisidest sotsiaalteadustes. Esmalt käsitletakse mikrosimulatsiooni meetodi lähtekohti, põhitunnuseid ja -tüüpe (nt staatilised vs dünaamilised mudelid) ning meetodi kasutamise tugevusi ja piiranguid eri valdkondade probleemide analüüsimisel. Mikrosimulatsioonimudeleid on võimalik luua erinevate programmidega, kuid Euroopas on üha enam tuntust ja kasutust leidmas EL riikide maksude ja toetuste mikrosimulatsioonimudel EUROMOD (Tax-benefit microsimulation model for the European Union). Mille poolest on EUROMOD eriline ehk mis on EUROMODi olemus ja milliseid küsimusi võimaldab EUROMOD analüüsida? Rahandusministeeriumi tellimusel on Statistikaamet loonud registripõhistel andmetel põhineva EUROMODI. Mis on selle erinevus EL-s kasutatavast ning kas on võimalik luua ka ise näiteks Statistikaameti Eesti Sotsiaaluuringu andmetel põhinevat mikrosimulatsiooni mudelit – mis on sellisel juhul selle võimalused ja piirangud ning kus praktikas on seda kasutatud.
Mikrosimulatsiooni mudeli kasutamisel on oluline arvestada, millistel andmetel see põhineb. Aluseks võivad olla mikroandmetega küsitlusuuringud ja registriandmed, kuid ka tüüpleibkonnad. Kursuse raames tutvustatakse lähemalt tüüpleibkondadel põhinevat OECD maksude ja toetuste mudelit (TAXBEN) – mis on selle olemus, lähteandmed, millistele küsimustele vastamiseks või analüüsimiseks on seda võimalik kasutada. Praktilised näited, kuidas OECD TAXBEN mudelit kasutada leibkonna sissetuleku muutuse ja sissetuleku jaotuse hindamisel eri stsenaariumite ja leibkonnatüüpide alusel; kuid ka vaesuslõksu, madalapalga- ja mitteaktiivsuslõksu hindamisel. Mikrosimulatsioonimeetodi ja erinevate mudelite kasutamisel on oluliseks valdkonnaks sotsiaalpoliitika muudatuste eel- ja järelhindamised. Eestis on eelnõu mõju vaja hinnata erinevate valdkondade ja kriteeriumide alusel ning kursuse raames tuuakse näiteid, kus ja millistel juhtudel on selleks kasutatud mikrosimulatsioonimudeleid ja nende tulemusi.
Koolitust korraldatakse interdistsiplinaarsete eluteeuuringute tippkeskuse (IET) poolt ja tegevusi finantseerib Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond (ASTRA projekt “TLÜ TEE ehk Ӱ Ülikool kui targa eluviisi eestvedaja”.
(kohtade arv on piiratud, 25 inimest)
Koolitaja tutvustus:
Hede Sinisaar on Sotsiaalministeeriumi analüüsi ja statistika osakonna juhataja ning Ӱ Ülikooli sotsioloogia doktorant. Doktoritöö raames uurib püsivaesuse mustreid ja rahaliste toetuste mõju Eestis. Samuti on ta Statistikaameti nõukogu juht ning pikaaegne Euroopa Komisjoni Sotsiaalkaitsekomitee indikaatorite (SPC-ISG) töörühma liige. Alates 2019. aastast on ka Euroopa Liidu miinimumsissetulekute ekspertide võrgustiku (MINET) liige. Mikrosimulatsioonimeetodil põhinevaid analüüse on koostanud eelnõude mõju hindamisel ning uurinud eelkõige toetuste ja hüvitiste mõju vaesusele ja tööturukäitumisele.