Warwickis koostöist õppimist kogemas - reflekteerib Katrin Aava

17.-18. mail külastas 7-liikmeline grupp TLÜ õppejõude ja administratiivtöötajaid ERASMUS+ projekti raames Warwicki ülikooli eesmärgiga tutvuda haridusuuendajate parimate kogemustega interdistsiplinaarsete projektide valdkonnas. Õppereisid on osa ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli interdistsiplinaarse projekti kursuse väljatöötamisest.

17.-18. mail külastas 7-liikmeline grupp TLÜ õppejõude ja administratiivtöötajaid  ERASMUS+ projekti  raames Warwicki ülikooli. Meie eesmärk oli tutvuda haridusuuendajate parimate kogemustega interdistsiplinaarsete projektide valdkonnas. Oleme võtnud ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolis suunaks mitmekesistada õppetööd interdistsiplinaarse projektiga, mis on mõeldud nii bakalaureuse- kui ka magistriõppe tudengitele.

Interdistsiplinaarne projekt (IDP) võimaldab ülikoolis õppijalt küsida, millist probleemi ta tahab ühiskonnas lahendada ja milliseid teadmisi selleks vajab ning kellega peab selleks koostööd tegema. Aine eesmärk on tuua kokku erinevate valdkondade inimesi, suurendades sedasi ekspertsust ning erinevate vaatepunktide rohkust, arendades samal ajal ka koostööoskusi.

Initsiatiiv IDP projektiks võib tulla nii tudengitelt kui ka õppejõult, samuti võib projekti juhtida nii tudeng kui ka õppejõud. Grupis on 6-8 tudengit kuni kolmelt erinevalt akadeemiliselt suunalt. Projekte võib valida kolme suuna vahel: akadeemilisel suunal saab koostöiselt keskenduda teaduslikule probleemile, kodanikualgatuse suunal saab välja töötada ideid ning rakendusi erinevate ühiskondlike probleemide lahendamiseks, kliendikesksel suunal võib keskenduda koostöös tellijaga tootearendusele. Kõigi suundade puhul on oluline mõelda, mis tudengite projektidest edasi saab. Üliõpilased saavad projektis käsitletud teemat arendada edasi lõputöös või seda praktikaga siduda. Samas soovime pakkuda tuge projektidest väljakasvanud äriideedele, tehes koostööd ülikooli ettevõtluse programmiga. Ka tulevasele tööandjale võiks olla oluline, millises koostööprojektis on potentsiaalne töövõtja panustanud ja milliseid kogemusi seeläbi omandanud.

Kogesime Warwickis väga hästi ettevalmistatud külaskäiku. 17. mail osalesime näidisjuhtumite õppepäeval, kus tutvustati toimivaid ja uudseid õpetamispraktikaid. Panustasime erinevates töötubades ning kogesime kaasavate õpetamispraktikate eeliseid. Suurbritannia ülikoolides otsitakse aktiivselt võimalusi õppija kogemuse sissetoomiseks, loovuse käivitamiseks ning õppija emotsioonidega arvestamiseks õppetöös. Seda praktiseeritakse ka seni väga nn ratsionaalseks peetud juura- ja majandusõpingutes. Ka nende ülikoolis põhjendatakse teaduspõhiselt õppijakesksete meetodite eeliseid õppejõukesksete ees, praktiseeritakse rohkesti juhtumipõhist õppimist, arvestades oluliselt õppijate erinevate individuaalsete õpistrateegiatega. Lähtutakse teadmisest, et innovaatiliste lahenduste leidmiseks on oluline kaasata õppija emotsionaalset kogemust. Loovpedagoogikas rõhutatakse, et loov kriitiline mõtlemine on kasulikum kui kuiv ratsionaalne info analüüs, kuna see aitab esitada õppijatel skeptilisi küsimusi, nt miks on info struktureeritud ja esitatud just sellisel viisil, kuidas see inimest ja tema reageeringuid mõjutab.

18. mail kohtusime IATL-i (Institute for Advanced Teaching and Learning) töötajatega ning tutvusime nende parimate praktikatega interdistsiplinaarsete projektide läbiviimises. Ühe suure õnnestumisena kirjeldasid  instituudi töötajad õppejõudude koostöös loodud interdistsiplinaarseid mooduleid.  Interdistsiplinaarsuse eeliseks on probleemide, mõistete avamine erinevate distsipliinide vaatepunktist. Näiteks geenitehnoloogia moodulis avati teemat teaduse, ühiskonna, poliitika ja popkultuuri vaatepunktist ning kirjeldati erinevate valdkondade mõju geenitehnoloogia arengule. Mõned moodulid olid loodud mõistete tähenduste interdistsiplinaarseks avamiseks: nt kujutlusvõimet mõtestati neuroteadlaste, matemaatikute, sotsioloogide, muusikute perspektiivist. Või siis kirjeldatakse naeru ja selle tähendust neuroteaduse, filosoofia, filmi, televisiooni ja kirjandusteaduse perspektiivist.

Samuti käsitletakse Warwicki ülikoolis ühes moodulis interdistsiplinaarselt tsensuuri ja ühiskonna temaatikat, mõtestatakse selle kaudu ühiskonnas muutunud väärtusi, ideoloogilisi väljakutseid, poliitilisi liikumisi. Ka  kliimamuutustele lähenetakse interdistsiplinaarselt: koostöiselt otsitakse vastust küsimusele, kuidas teadus, poliitika, majandus ja meedia tähendusi mõjutab ning kuidas koostoimes globaalsete väljakutsetega tegeletakse. Samuti otsitakse interdistsiplinaarselt vastust küsimusele, kuidas teoreetiline teadmine suudab praktilistelt reaalse elu probleemidele kogukonnas lahendusi pakkuda. Mooduli raames reflekteeritakse vabatahtliku töö tähendust akadeemilises raamistikus. Või näiteks mõtestatakse Shakespeare´i loomingut lokaalses ja globaalses kontekstis,  analüüsitakse, kuidas Shakespeare sõnastas kaasaegseid kohalikke ja globaalseid arusaamu poliitikast, rassist, klassist, soost ja kultuurist. Ühes haridusteemalises moodulis disainitakse uusi haridusmudeleid, mis vastaksid kaasaaja ühiskonna, kultuuri, majanduse, tööjõuturu ja teadmiste muutustele. Kriitiliselt reflekteeritakse õppijate kaasaegset hariduskogemust ning modelleeritakse uudseid lahendusi.

Moodulite loomisel teevad Warwicki ülikoolis koostööd nii ülikooli õppejõud kui ka erinevate valdkondade praktikud. Katsetatakse koostöiseid avatud aktiivõppele rajatud õpitehnikad, eesmärgiga ühendada teooria ja praktika, ühendada erineva taustaga õppijate kogemused. Õpingute tulemusena kujundab õppija endapoolse tähenduse ning õppimiskogemuse. Interdistsiplinaarsuse eesmärk on leida lahendusi kaasaja ühiskonna ees seisvatele olulistele teemadele. Koostöös töötatakse välja uued arusaamad ja lahenduskäigud ühiskonna väljakutsele reageerimiseks.

Kahe päeva vältel kohtusime inimestega, kes rääkisid enda tööst inspireerivalt, koostööst kolleegidega kui suurest väärtusest, tudengeid nähti võimekatena ning töö tulemusi hinnati kõrgelt. Põhjalikult analüüsiti ka seda, millised on olnud arengukohad ning mida on vaja olnud muuta. Kõige väärtuslikum oligi Warwickis kogeda seda, et haridusuuenduste jõustumiseks muutuvadki inimestevahelised suhted, nagu seda teaduskirjanduses ka rõhutatakse (Sarason, Collinson, Fedoruk, Fullan jt). Nimelt jõustuvad uuendused, kui muutuvad protsessis osalejate käitumisnormid, mõtte- ja väljendusviis, koostööoskused. Hierarhiate ja konkurentsi asemel tehakse loovalt koostööd, eksimishirmu asemel keskendutakse arengukohtade märkamisele ning õppimisele. Ja see oli Warwickis väga inspireeriv.   

Katrin Aava

TÜHI kommunikatsiooni eriala õppejõud, HIKi koolitaja

   Aalto, Tallinn Uni study trips, IDP, illustrative image

Fotod on illustratiivsed ja neil on kujutatud projektipõhist õpet Aalto Ülikoolis.

Aalto on samuti üks nendest ülikooldest, kuhu IDP-ga seotud ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli õppejõud lähevad peatselt külla.

 Creative Commons