Võistlustegevuse tagasisidestamine aitab noorvõrkpallurit edasises arengus

Täna, 11. juunil kaitseb Meelis Stamm Ӱ Ülikooli Kasvatusteaduste Instituudis doktoritööd, milles ta uurib 13-15 aastaste noormeestest võrkpallurite kehaehituse ja mänguedukuse seoseid ning pakub välja metoodika mänguedukuse ja kehaehituse terviklikuks ning seostatud hindamiseks.

Täna, 11. juunil kaitseb Meelis Stamm Ӱ Ülikooli Kasvatusteaduste Instituudis doktoritööd, milles ta uurib 13-15 aastaste noormeestest võrkpallurite kehaehituse ja mänguedukuse seoseid ning pakub välja metoodika mänguedukuse ja kehaehituse terviklikuks ning seostatud hindamiseks.

Tavapäraselt on võrkpallialastes uuringutes vaatluse all üksnes tippmeeskonnad ning mänguedukus seostatakse erinevate antropomeetriliste üksiktunnustega (näiteks mängija pikkus). Meelis Stamm pakub oma uurimistöös välja uudse, tervikliku süsteemi, et selgitada välja edukamate noorvõrkpallurite kehatüüp, mitte üksnes üksikud kehamõõdud, millest mängu edukus võiks sõltuda. Ulatuslikus uuringus on vaatluse all kõik 2005, 2006 ja 2008 aastal võrkpalli Eesti finaalgrupi meistrivõistlustel osalenud noormängijad, nende tehnikaelemendid ja kehatunnused.

Doktoritöös on kasutusel somatüpiseerimise ehk pikkus-kaalu klassifikatsioon, mis jaotab inimesed viieks somatotüübiks. Üldistavalt võib väita, et mänguedukuselt on kõige paremad nn “suurte klassi” kuuluvad noorvõrkpallurid, kelle pikkus ja kaal on omavahel vastavuses. Järgnevad keskmised (keskmine pikkus ja kehakaal) ja leptomorfsed (suur pikkus ja väike kehakaal). Kõige vähem edukamad on väikeste klassi kuuluvad võrkpallurid.

Välja töötatud metoodikas on kesksel kohal noor võrkpallur ja tema arenguvajadused. See võimaldab anda tagasisidet võistkondade mängijatele ja treeneritele noorte võrkpallimängijate kehaehituslikest iseärasustest ja tehnikaelementide sooritamise edukusest võistlussituatsioonis.

Kasvatusteaduslikus kontekstis võib töö lähenemisviisi nimetada õppijakeskseks – tähtsustatud on igale võrkpallurile tema individuaalse tehnilise oskuse kohta antav tagasiside, mitte lihtsalt edukamate mängijate väljaselgitamine. Selline lähenemine suurendab mängijate motivatsiooni ja tõstab treenerite erialast teadlikkust, loob eeldused mängijate edasiseks individuaalse kompetentsuse tõstmiseks.

Ühe tulevikuväljavaatena näeb Meelis Stamm noorvõrkpallurite andmepanga loomist, mis koondaks andmeid mänguedukusest ja kehaehitusest. Andmepank võimaldaks jälgida mängijate arengut ja kehaehituse muutumist, mängu elementide ja taktika muutumist  ning komplekteerida edukamalt noortekoondiste võistkondi.

Meelis Stamme doktoritöö „Kehaehituse ja mänguedukuse terviklik seostatud hindamine võistlustel võrkpallipoistel vanuses 13–15 aastat / Integrated Assessment of Body Build and Proficiency in the Game in Male Volleyballers Aged 13–15 Years“ on valminud Ӱ Ülikooli dotsent Raini Stamme ja Tartu Ülikooli professor Lennart Raudsepa juhendamisel. Oponendid on Tartu Ülikooli professor Mati Pääsuke ja Tartu Ülikooli professor Vello Hein.

Doktoritöö on kättesaadav TLÜ Akadeemilise Raamatukogu keskkonnas .

Doktoritöö avalik kaitsmine toimub täna, neljapäeval, 11. juunil algusega kell 11.00 Ӱ Ülikooli auditooriumis M-225 (Uus-Sadama 5).