Venemaa väärtustab kõrgelt Eestis antavat kõrgharidust
Vene infoagentuur Interfax avaldas esmakordselt ülikoolide edetabeli, kus SRÜ, Gruusia ning Balti riikide TOP 200 seas on esindatud kõik suuremad Eesti ülikoolid. ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool paigutub vahemikku 40–50.
Vene infoagentuur Interfax avaldas esmakordselt ülikoolide edetabeli, kus SRÜ, Gruusia ning Balti riikide TOP 200 seas on esindatud kõik suuremad Eesti ülikoolid. ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool paigutub vahemikku 40–50.
Interfaxi „regioonideüleses“ edetabelis jagab Tartu Ülikool 9. ja 10. kohta, ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool paigutub vahemikku 40–50, ÌìÃÀÓ°ÊÓ Tehnikaülikool on vahemikus 51–60 ning Eesti Maaülikool 151–200. Edetabeli esikoht kuulub Lomonossovi nimelisele Moskva riiklikule ülikoolile.
Juri Lotmani ja Zara Mintsi arhiiv-raamatukogu paiknemine ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolis muudab meid Venemaa humanitaarteadlastele atraktiivseks teadusasutuseks. Igal aastal teeb Lotmani arhiivides teadustööd humanitaarteadlasi ja semiootikuid Venemaa tippülikoolidest. TLÜ Slaavi Keelte ja Kultuuride Instituudil on kujunenud välja pikaajaline koostöö Venemaa Riikliku Humanitaarülikooliga ning Kommunikatsiooni Instituut on valmistamas ette ühisõppekava Uurali Ülikooliga. ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli rahvusvahelises suveülikoolis on osalenud kaks gruppi Venemaa ülikoolides õppivaid üliõpilasi, on ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli populaarsus kasvamas Venemaalt pärit välisüliõpilaste hulgas.
ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool teeb koostööd Moskva Riikliku Ülikooli, Venemaa Riikliku Humanitaarülikooli, Peterburi Riikliku Ülikooli, Moskva Kõrgema Majanduskooli, Rostovi Doni-äärse Riikliku Tehnikaülikooli, Uurali Ülikooli, Tjumeni Riikliku Ülikooliga jne. Teadus- ja õppetöö alane koostöö Venemaa tippülikoolidega on ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolile oluline.
Edetabeli koostamisel on võetud arvesse ülikoolide tulemusnäitajaid kolmes valdkonnas: õppetegevus (osakaal üldhindest 50%), teadustegevus (30%) ja rahvusvaheline tegevus (20%).
Õppetegevuse hinne põhineb akadeemilise kogukonna ning tööandjate ja tööotsingufirmade kontaktide seas korraldatud maineküsitlusel (osakaalud vastavalt 25 ja 15. Lisaks hinnati ülikoolide õppejõudude-teadustöötajate koosseise (10%). Teadustegevuse hindamisel võeti edetabeli koostamisel arvesse teadusproduktsiooni mahtu venekeelses ja ülemaailmses teadusruumis (kummagi osakaal vastavalt 5%) ning publikatsioonide viidatavust nii venekeelses kui ka ülemaailmses ruumis (kumbki 10%).
Ülikoolide rahvusvahelise tegevuse hindamisel on Interfax indikaatoritena kasutanud ühelt poolt SRÜ ja Balti riikide ning teiselt poolt SRÜ ja Balti riikide ning „kaugvälismaa“ vahelise üliõpilasmobiilsuse ning teaduskoostöö mahtu.
Pingerea koostamisel kasutatud bibliomeetrilised andmed pärinevad Venemaa teadusinfosüsteemist elibrary.ru ja rahvusvahelisest viitamisinfo andmebaasist Scopus. Akadeemiliste ekspertide maineuuring tugineb elibrary.ru-s registreeritud teadlaste kontaktide küsitlusele. Ülikooli mainet tööandjate hulgas hinnati tööotsinguportaalist job.ru ning Venemaa ja SRÜ riikide ettevõtete andmebaasist SPARK-Interfax saadud kontaktide tagasiside põhjal.
1990ndate algusest tegutsev Interfax on SRÜ suurim infoagentuur, mis keskendub peamiselt poliitika- ja majandusuudiste vahendamisele. Lisaks sel aastal esimest korda ilmunud „regioonideülesele“ edetabelile koostab Interfax ka iga-aastast Venemaa ülikoolide edetabelit ().
Vaata ja loe lisa Interfaxi .