Värske uuring kaardistas Euroopa õppejõudude erialast jätkusuutlikkust

Tänavu veebruarist kuni maini viisid 33 Euroopa riigi 54 ülikooli esindajad läbi jätkusuutliku arengu hariduse kaardistuse kõrghariduse sektoris. Uuringusse oli kaasatud enam kui 3000 ülikooli, kus õpib kokku rohkem kui 24 miljonit üliõpilast.

Tänavu veebruarist maini kaardistasid 33 Euroopa riigi 54 ülikooli esindajad jätkusuutliku arengu haridust kõrghariduse sektoris. Uuringusse olid kaasatud enam kui 3000 ülikooli, kus õpib kokku rohkem kui 24 miljonit üliõpilast.

Uuringus keskenduti nii sellele, kuidas jätkusuutlikkuse teema on lõimitud hariduse protsessidesse kui ka ülikoolide õppejõudude enesearengu võimaluste kättesaadavusele jätkusuutliku hariduse valdkonnas. Viimast nähakse peamise tegurina kõrghariduse kvaliteedi tagamisel, et valmistada ette üliõpilasi toime tulema 21. sajandi väljakutsetega.

Riiklike kaardistuste tulemused kajastuvad neljas regionaalses raportis, mis omakorda on talletatud ühte esinduslikku kogumikku. Uuringute esimesi tulemusi esitleti 2. oktoobril 2014 UE4SD aastakoosolekul Prahas, Charlesi Ülikooli Keskkonnakeskuses.

Olulisematest tulemustest võib välja tuua, et jätkusuutliku arengu haridust tähtsustatakse kogu Euroopas üha enam. Peaaegu kõigil partnerriikidel on olemas juhised või seadusandlus, mis tähtsustab ning toetab jätkusuutliku hariduse andmist ülikoolides. Veelgi enam, suurem osa riike raporteerib, et ülikoolid on loonud ise juhised ning võtnud oma missiooniks jätkusuutliku arengu hariduse lõimimise õppetöösse. Sellegipoolest puuduvad paljude riikide ülikooli õppejõududel jätkusuutliku hariduse valdkonnas võimalused enesetäienduseks. Vaid vähestes riikides eksisteerivad elujõulised, pikaajalised programmid või nõuded õppejõudude selliste pädevuste toetamiseks. Olemasolevad näited kogutakse parimaid praktikaid kirjeldavasse kogumikku ning veebirakendusse.

Jätkusuutliku arengu hariduse lõimitus kõrgharidusse varieerub kogu Euroopas, lähtuvalt kultuurilistest ning institutsionaalsetest eripäradest. Nii erinevate vajaduste rahuldamine on UE4SD võrgustikule küllalt suur väljakutse, et luua ühtset üle-euroopalist tugisüsteemi ülikoolide õppejõudude enesearengu toetuseks ning nende jätkusuutliku haridusalaste kompetentside tõstmiseks. Euroopa ülikoolides läbiviidav haridusuuendus jätkusuutliku arengu lõimimiseks kõrgharidusse nõuab ka edaspidi tihedat koostööd ning ülikoolide aktiivset panustamist muudatuste elluviimiseks.

Täiendav informatsioon UE4SD võrgustiku kohta . Vaata ka Jätkusuutliku arengu kõrghariduse Euroopa võrgustikku

Lisainfo: professor Daniella Tilbury, jätkusuutlikkuse direktor, Gloucestershire Ülikool, email: dtilbury@glos.ac.uk

Kaardistuse aruanne on allalaetav: . Mõnusat lugemist!

UE4SD pressiteade, oktoober 2014-12-02