Valdek Palli nimeline fond soome-ugri teaduse ja kultuuriprojektide toetuseks
15. oktoobril asutati ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolis professor Valdek Palli nimeline fond soome-ugri teaduse ja kultuuriprojektide toetuseks. Fondi asutamislepingule kirjutasid alla MTÜ Ersa Kultuuriühing Sjatko esindaja Natalia Abrosimova, professor Valdek Palli poeg Imre Pall ning SA ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli Arendusfondi juhatuse liige Tiina Tambaum.
15. oktoobril asutati ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolis professor Valdek Palli nimeline fond soome-ugri teaduse ja kultuuriprojektide toetuseks. Fondi asutamislepingule kirjutasid alla (pildil vasakult) professor Valdek Palli poeg Imre Pall, MTÜ Ersa Kultuuriühing Sjatko esindaja Natalia Abrosimova ning SA ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli Arendusfondi juhatuse liige Tiina Tambaum.
Fond hakkab toetama soome-ugri teadust ning kultuuritegevust edendavate projektide läbiviimist, professor Valdek Palli isikliku raamatukogu ja vaimse pärandi säilitamise ja tutvustamisega seotud töid, soome-ugri teaduskirjanduse, soome-ugri rahvariiete, käsitöö ja maalide kogu avaldamist ja täiendamist, soome-ugri teemaliste trükiste väljaandmist ja mälestusõhtute läbiviimist ning Eestis elavate ersa-mokšalaste kultuuripärandi säilitamist.
Valdek Pall (1927–2013) oli eesti keeleteadlane, rahvusvaheliselt tunnustatud fennougrist ja ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli professor. Tema tööd on tunnustatud Eesti Vabariigi Valgetähe IV klassi teenetemärgiga (2001) ja Wiedemanni keeleauhinnaga (2002).
Fondi statuut ja info professor Valdek Palli kohta:
Fondile on võimalik teha annetusi: SA ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli Arendusfond, konto 222058319550 (Swedbank)
Soome-ugri hõimupäevad ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolis
Tänavu esimest korda osales ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool oma sündmustega soome-ugri hõimupäevade programmis. 17. oktoobril õhtul avati Astra maja Teadlaste Foorumis soome-ugri rahvariiete ja kästöö näitus ning esinesid rahvakunstiansamblid.
Näitusele oli välja pandud ehtsad mari, isuri, udmurdi, ersa, liivi, komi ja neenetsi rahvariideid Eesti Rahva Muuseumi kogudest. Kontserdil esinesid ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli kammerkoor, karjalaste ansambel Sattuma (Petroskoi), soome kandlemängijate ansambel Pons (Rääkkylä), ingerisoomlaste laulu- ja tantsuansambel Kataja, setu laulu- ja tantsuselts Hõpõhõim ning ersa-mokÅ¡a folklooriansambel Kilejne.
Üritust korraldas Ersa Kultuuriühing Sjatko koostöös Eesti Soome-Ugri Rahvuste Ühendusega (ESUR), ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli muuseumi ning Fennougria Asutusega. Üritust toetasid ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool, Eesti Rahva Muuseum ja Eesti Ajaloomuuseum.
Krista Must