Uuenduslikud ideed "Kohtasin innovatsiooni..." konkursilt
TLÜ teadmussiirde keskus viis oktoobris esmakordselt läbi konkursi "Kohtasin innovatsiooni...". Eesmärk oli märgata toredaid uuenduslikke ideid, mis on tõhustanud ülikooli töötajate ja üliõpilaste tööd ja millest võiks kasu olla ka teistele. Konkursile esitatud viiest uuendusest tõstis žürii esile interaktiivset keskkonda Touch the Exchange ja dementsetele eakatele suunatud loovteraapia projekti.
TLÜ teadmussiirde keskus viis oktoobris esmakordselt läbi konkursi "Kohtasin innovatsiooni...". Eesmärk oli märgata toredaid uuenduslikke ideid, mis on tõhustanud ülikooli töötajate ja üliõpilaste tööd ja millest võiks kasu olla ka teistele. Konkursile esitatud viiest uuendusest tõstis žürii esile interaktiivset keskkonda Touch the Exchange ja dementsetele eakatele suunatud loovteraapia projekti.
Kaks väljapaistvamat projekti
Septembri algul avatud uus interaktiivne keskkond Touch the Exchange, mis füüsilisel kujul asub infokioskina Astra maja õpikeskuses, kuvab ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli partnerülikoole ning pakub kasutaja profiilile vastavaid stipendiumivõimalusi. Otsustuskomisjonile meeldis, et infokioski idee elluviimisse panustas märkimisväärselt suur ülikoolisisene koostöövõrgustik. Lisaks on Touch the Exchange'i sihtgrupp ülemaailmne ning sama kontseptsiooni on võimalik pakkuda ka teistele (üli)koolidele.
Teise vajaliku uuendusena tõsteti konkursil esile Kunstide Instituudi projekt „Loovteraapia teenuste väljatöötamine ja pakkumine dementsusega eakatele“. Projekti eesmärk on välja töötada uus ja efektiivne sotsiaalteenus, seda testida ning tagada selle pakkumisel jätkusuutlikkus. Otseseks sihtgrupiks on nii kerge kui ka raske dementsuse astmega eakad, nende hooldajad-perekonnaliikmed ja nendega töötavad sotsiaalhooldajad ning loov- ja tegevusterapeudid. Otsustuskomisjon leidis, et kunsti-, sotsiaaltöö- ja meditsiinivaldkonna ühendamine on uuenduslik, sealhulgas on nii aktiivne eakatega tegelemine kui ka loovteraapia mõlemad noored valdkonnad. Projekti käigus töötatakse välja täiesti uued lahendused ning neid on hiljem võimalik pakkuda ka teistele eakatele.
Fotol dementsusega kliendi töö, kus on näha tajumuutused (maski tegemise harjutus).
Geniaalsus peitub lihtsuses
Konkurss näitas, et innovatsioon ei pea alati olema midagi tavainimesele arusaamatut. Otsustamisel teadlaste esindajana osalenud Ökoloogia Instituudi vanemteadur Jaanus Terasmaa ütles koosoleku laua taha istudes: "Konkursile saadetud ideid nähes hakkasin mõtlema, mis üldse on innovatsioon. Näen, et ideid esitati seinast seina ja innovatsioon ei pea olema midagi tehnilist ja käega katsutavat.".
Uuendusi leiab igast valdkonnast, me kõik saame olla innovaatorid. Innovatsioon võib samuti olla midagi väikest ja lihtsat, mida inimene otsustab teha senisest teisiti, tõstes seeläbi oma töö- ja elukvaliteeti.
Üks tegureid, mis paneb mõtted innoveerimise suunas liikuma, on kokkupuude teiste inimeste põnevate ideedega. Näiteks osales konkursil ka koreograafia osakonna pärimuse suunal õppivate II kursuse üliõpilaste projekt. Tantsutudengid on kokku pannud Ullo Toomi raamatut "Eesti rahvatantsud" tutvustava tunni koolidele. Tunnis tantsitakse ka koos vanu tantse ja vaadatakse Toomi loomingut. Selline idee, elustada raamatut läbi tantsu, tekitas otsustuskomisjonis põneva arutelu, kuidas saaks liikumise kaudu edasi anda keerulisi peatükke füüsikas ja matemaatikas, miks mitte ka ajaloos ja ühiskonnaõpetuses. Sellised koolitunnid jääksid lastele eluks ajaks meelde ja oleksid tõeline innovatsioon kasvatusteadustes.
Kohtumine innovatsiooniga
Mõnikord leiavad uuendused aset juhuslikult - toimub ootamatu kohtumine innovatsiooniga. Teinekord võetakse uuendamine ette süsteemselt. Sellise näitena võib tuua konkursile esitatud TLÜ Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseumi kaks uuendust - juba käimasoleva projekti "Digitaalarhiivi Hariduslooline e-varamu väljatöötamine" ning idee representeerida eesti hariduse ajalist järjepidevust interaktiivse infokioski ja meediapleierite abil. Arhiivmuuseumi materjalid muutuvad nende uuenduste abil palju paremini kättesaadavaks ja ka nooremale põlvkonnale huvitavamaks.
Innovatsioonikonkursi kokkuvõtteks võib olla rõõmus, et meie ülikoolis liigub nii mõtetes kui tegudes palju uuenduslikke ideid, kuid sageli ei julge inimesed neid innovatsiooniks nimetada. Nagu ütles konkursil esiletõstetud interaktiivse keskkonna Touch the Exchange projektijuht Marvi Pulver: "Ma nägin küll konkursi "Kohtasin innovatsiooni" teadet, aga ma mõtlesin algul, et see ei puuduta mind.".
Teadmussiirde keskus soovib ülikooli töötajatele ja üliõpilastele rohkem julgust oma kasvõi väikseid tööalaseid uuendusi märgata ning heas mõttes reklaamida. Kunagi ei tea, millise uue idee sütitajaks see võib saada, ning juba järgmisel hetkel võid kohata innovatsiooni...
Kirjutas: Anna-Stina Lillemägi, TLÜ teadmussiirde keskus