Ülikool tunnustab noori uurijaid
28. aprillil tunnustati Õpilaste teadusfestivali raames 2017. aasta parimate õpilaste teadustööde autoreid. Ӱ Ülikooli instituudid ja Haapsalu Kolledž andsid välja kokku seitse eriauhinda. Tunnistused andis üle teadusprorektor Katrin Niglas.
28. aprillil tunnustati Õpilaste teadusfestivali raames 2017. aasta parimate õpilaste teadustööde autoreid. Ӱ Ülikooli instituudis ja Haapsalu Kolledž andsid välja kokku seitse eriauhinda. Tunnistused andis üle teadusprorektor Katrin Niglas.
Tunnustused pälvisid:
1. Teet Egert Vaabel, "Mesila kui ökoloogiline konsortsium". Tõstab esile TLÜ loodus- ja terviseteaduste instituut. Tegemist on põhjaliku tööga, kus käsitleti ökosüsteemi tervikuna kirjeldades seoseid erinevate ökosüsteemi osade vahel.
2. Anna Helena Ursula Allvee, "Autistlikud lapsed: Erinevused ja sarnasused võrreldes arenguhäiretega lastega". Tõstab esile TLÜ haridusteaduste instituut. Anna Helena Ursula teema valik on ambitsioonikas ja oluline osutamaks nii õppijate, õpetajate kui ka erivajadustega laste perede igapäevastele väljakutsetele õppimise toetamisel. Tunnustame ja tõstame esile töö julget metoodika valikut, kus Anna Helena Ursula on uurijana läbi viinud tunnid nii autistlike kui ka arenguhäireteta lastega ning neid analüüsinud. Valminud töö loob hea alguse teemaga süvitsi minemiseks ning näitab Anna Helena Ursula võimekust olla inspireeriv teadlane ja õpetaja.
3. Sixten Alex Luik, Richard Annilo; "Mälu uurimine virtuaalreaalsuse abil". Tõstab esile TLÜ ühiskonnateaduste instituut. Tegemist on väga huvitava teema ja põhjaliku uurimistööga, mis loob äärmiselt tugeva põhja edasise uurimistöö jätkamiseks.
4. Marii Kivi "Naiserollid Kristiina Ehini luules". Tõstab esile TLÜ humanitaarteaduste instituut. Töös läbi viidud Ehini luule analüüs on väga huvitav ja heal tasemel. Lisaks avab töö feministliku kirjanduskriitika kujunemist, mis on töö analüüsi aluseks. On hea meel selle üle, et noored huvituvad, mõistavad ja peavad lugu eesti uuema põlvkonna autorite loomingust.
5. Mari-Liis Lattik, “Küberkiusamine Kanepi Gümnaasiumi õpilaste seas”. Tõstab esile TLÜ digitehnoloogiate instituut. Tegemist on väga elulise ja aktuaalse teemaga. Kasutatud on tähelepanuväärse hulga noorte vastuseid, tehtud asjalikud järeldused noorte interneti kasutusharjumuste ja teadlikkuse kohta.
6. Rasmus Rammo, "Muutused Dracula tegelaskuju ja teda ümbritseva keskkonna kujutamises möödunud sajandi jooksul viie populaarsema Dracula-teemalise filmi näitel". Tõstab esile TLÜ Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituut. Autor on põhjalikult süüvinud käsitletud filmide detailidesse. Asjatundlik analüüs näitab autori sügavat huvi filmivaldkonna vastu.
7. Piia Tomingas, "Coeloglossum viride populatsioonidünaamika Eestis (1998–2015) ja Keemu rannaniidul (1998–2016)". Tõstab esile TLÜ Haapsalu Kolledž. Muutliku hooldamise mõju liigi arvukusele Keemu rannaniidu näitel (2015–2016)". Autor on töö raames uurinud käpalisi eakohaselt piisava põhjalikkusega, sh osalenud välitööl käpalisi seirates, viinud läbi intervjuu. Töö sisaldab uut, täiendavat informatsiooni, mis annab sisendit edasisteks uuringuteks käpaliste kaitsmise eesmärgil.
Õpilaste teadusfestivali peeti esimest korda 2015. aastal, tegu on küllaltki noore ettevõtmisega. Üritusel tulevad kokku teadushuvilised noored, kes tutvustavad oma töid avalikkusele. Nii on festival on väljund kõigile uurimistöid tegevatele õpilastele ja nende juhendajatele üle Eesti. Lisaks õpilaste teadustööde autoritele tutvustavad festivalil oma tegevust erinevad teadusteatrid, teadushuviringide tegijad jt. Järelkasvu peale mõeldes on festivalile osalema kutsutud oma esimeste avastusprojektidega ka algkooliõpilased.
.