Ülikool asub korrastama akadeemiliste üksuste struktuuri

TLÜ senat kinnitas detsembrikuisel istungil üheks ülikooli tänavuseks tegevuseks akadeemiliste üksuste struktuuri korrastamise. 27. jaanuari senati istungil tutvustas rektor Tiit Land senati liikmetele akadeemiliste üksuste struktuuri korrastamise põhimõtteid ja ajakava.

TLÜ senat kinnitas detsembrikuisel istungil üheks ülikooli tänavuseks tegevuseks akadeemiliste üksuste struktuuri korrastamise. 27. jaanuari senati istungil tutvustas rektor Tiit Land senati liikmetele akadeemiliste üksuste struktuuri korrastamise põhimõtteid ja ajakava.

Struktuurimuudatuste kaalumise ja korrastamise põhjusena tõi rektor välja vajaduse tõsta akadeemiliste üksuste akadeemilist võimekust ja finantsilist jätkusuutlikkust. „ Ӱ Ülikool on suurim liitumisprojekt, kuid liitunud üksuste toimimine on jäänud erinevatele alustele ja liitunud üksuste potentsiaali on kasutatud ebaühtlaselt,“ selgitas ta. „Viimastel aastatel on süvenenud probleemid majandamisel ning üksustel puuduvad vahendid arendustegevuseks.“

Väikesed õpperühmad, piiratud arv õppejõude

Rektori sõnul on ülikoolil kohustus tagada koolidele õpetajate ning mälu- ja kultuuriasutustele töötajate järelkasv. Vastavad erialad ei pruugi üliõpilaste vaatenurgast olla aga väga perspektiivikad. Seetõttu pole nendel õppekavadel suudetud alati täita õppekohti ning mitmetel õppekavadel õpivad üliõpilased väga väikestes õpperühmades. Sõltumata üliõpilaste arvust on vaja õppejõude, kes viiksid läbi väga heal tasemel õppetööd.

„Kahjuks võib täheldada tendentsi, et üksused rakendavad õppekavades sageli vaid oma üksuse õppejõude, harvemini tellitakse loengukursused teistest üksustest, piirates seega üliõpilaste võimalust kohtuda erinevate huvitavate õppejõududega. Samuti esineb endiselt õppeainete dubleerimist, seda tihti ka teise üksuse kompetentsivaldkonda kuuluvate kursuste õpetamisena veidi teise nime all,“ tõdes Land.

Paindlikkus tagab parema hariduse

Rektor märkis, et üks väga oluline samm ülikooli ühises arengus on põhiüksuste administreerimiskulude ja tööde jaotuse ülevaatamine.”Igal instituudil on meil määratletud funktsioonid nii teadus-, arendus-, kui ka õppetöös. Kõikide nende haldamine on kulukas. Nii, nagu on kallis üleval pidada väikest riiki, on kallis üleval pidada ka väikest akadeemilist üksust.”

Üks suuremate üksuste eeliseid on suurem paindlikkus õppejõudude rakendamisel. Samuti annab see parema võimaluse moodustada laiemapõhjalisi ja interdistsiplinaarsemaid õppekavu, mille läbinud lõpetaja on omandanud teadmisi mitte ainult kitsal erialal, vaid ka erialaga seotud või eriala toetavast valdkondadest. „See omakorda tuleb kahtlemata ülikooli lõpetajale kasuks tööturule sisenedes, andes laiema spektri töökohtade valikul.“

Rohkem kokkupuuteid ja kompetentsi

Ülikooli üheks murekohaks on ka doktorikraadiga õppejõudude madal osakaal osades üksustes, mis omakorda väljendub väikeses teadus- ja arendustegevuse mahus.

„Aktsepteeritav pole olukord, kus mõnes üksuses juhib üks inimene kolme, nelja või isegi viite õppekava, kuna rohkem akadeemilisi töötajaid õppekava juhiks ei kvalifitseeru,“ sõnas Land. „Väikeses üksuses võivad teadusprojektide taotlemisel olla takistuseks väga varieeruvad teadusteemad, mida on raske koondada ühe katusteema alla. Kuna kokkupuuted teiste põhiüksuste töötajatega pole sagedased, siis puudub selge ettekujutus, millega teised kolleegid tegelevad ning kas oleks võimalik erinevaid kompetentse liites leida teema, millega erinevatest vaatevinklitest lähtuvalt ühiselt tegeleda, kasutades samas oma erialast kompetentsust.“

Rektor lisas, et akadeemilise struktuuri korrastamise eesmärgiks pole mitte kuue valdkonnapõhise teaduskonna moodustamine, vaid iga struktuuriükuse akadeemilise ja finantsilise jätkusuutlikkuse tagamine.

Üksuste restruktureerimisega kaasnevate arengute finantseerimiseks taotleb ülikool vahendeid järgmise tõukefondide perioodi institutsionaalse grandi meetmest. Samuti suunatakse ülikoolisiseselt ressursse struktuuri korrastamise rahastamiseks.

TLÜ struktuuri korrastamise ajakava 2014:

ձܲ-äٲ: Arutelud valdkonnanõukogudes koos valdkonna tegevusülevaatega.

Aprill-Juuni: Rektori arenguvestluste raames üksuste juhtidega arutatakse läbi võimalikud struktuuri korrastamise stsenaariumid

August-30. September: I etapi restruktureerimiskokkulepe sõlmimine

Oktoober-Detsember: 2015. aasta eelarve koostamine struktuurimuudatustest lähtuvalt