Uku Lember nimetati Teadlaste Öö noorteadlaste konkursi laureaadiks

Teadlaste Ööl, 25. septembril, toimus Eesti Teaduste Akadeemias noorteadlaste kolme minuti loengute konkursi finaal. Ӱ Ülikooli teadur Uku Lember pälvis võistluse laureaadi tiitli.

Teadlaste Ööl, 25. septembril, toimus Eesti Teaduste Akadeemias noorteadlaste kolme minuti loengute konkursi finaal. Ӱ Ülikooli teadur Uku Lember pälvis võistluse laureaadi tiitli.

Teadust populariseerivate ettekannete lõppvõistlusel võtsid mõõtu  kuuest avalik-õiguslikust ülikoolist. Noorteadlased pidid mahutama oma teadustöö kolme minuti pikkusesse esitlusse ja valima selleks atraktiivse formaadi, mis avas töö sisu ja olulisuse võimalikult laiale sihtgrupile.

Ajaloolase Uku Lemberi teemaks oli “Konstruktiivne vaikus Nõukogude Eesti segaperedes”, mis käsitles rahvusküsimust eesti-vene segaperedes Nõukogude ajal. Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere sõnul on tegu intrigeeriva teemaga: “See puudutab paljusid hingekeeli ning tekitas žüriis sügava diskussiooni. See [ettekanne] rääkis vaikusest, aga see vaikus oli justkui viljastatud armastusega. Mingis mõttes tähendab see ajalooteaduse uue valdkonna või perspektiivi avamist – need probleemid on saanud nüüd nii vanaks, et me saame neist rääkida ja julgeme neid teaduslikult käsitleda.”

Uku Lember vastas õhtujuht Margus Maidla usutlusele, et ühiskondlikult rasket teemat on populaarteaduslikku lühiformaati keeruline mahutada: “Iga sõna tundus nii oluline! Humanitaarteadus tahab ju tavaliselt näidata mitmekesisust, mitte lineaarset seost. Pidi esile tulema ainult ühe argumendiga – see oli päris keeruline. Pealegi, see on teema, millest on peaaegu igaühel oma teooria – esiteks suhe ja teiseks eesti-vene suhted. Seega oli tasakaalu veidi raske leida.”

Lemberi kõrval valis žürii laureaatideks Ӱ tehnikaülikooli keemia ja geenitehnoloogia doktorant Maria Fomitšenko ettekandega “Molekulaarsed mahutid”, Eesti muusika- ja teatriakadeemia muusikateaduse magistrant Elisabeth Hõbesalu ettekandega “Ernst Hiis – Estonia klaveri isa”, Tartu ülikooli geneetika doktorant Hanna Moor ettekandega “Kuidas mõjutab regulaatorvalk Fis Pseudomonas putida biofilmi moodustumist?”, Eesti kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise doktorant Andres Toode ettekandega “Manipuleeritud märtsipommitamine” ning Tartu ülikooli elektrokeemia doktorant Ronald Väli ettekandega “Üks viis, kuidas päike ja tuul purki panna”.

Žüriid juhtis teaduste akadeemia president Tarmo Soomere, liikmed olid akadeemik Mart Kalm, Laine Randjärv, Riina Rõõmus ja Juku-Kalle Raid.

Vaata noorteadlaste ettekandeid