Tutvustame: TLÜ tänavune parim humanitaarteaduste valdkonna magistritöö
„Romantilised suhted ja armastus oluline teema ka psühholoogilise nõustamise kontekstis,“ märgib TLÜ psühholoogia magistriõppe lõpetanud Iris Vahtra, kes tänavusel ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli tudengite teadustööde konkursil saavutas humanitaarteaduste valdkonna magistritööde arvestuses esimese koha.
„Romantilised suhted ja armastus oluline teema ka psühholoogilise nõustamise kontekstis,“ märgib TLÜ psühholoogia magistriõppe lõpetanud Iris Vahtra, kes tänavusel ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli tudengite teadustööde konkursil saavutas humanitaarteaduste valdkonna magistritööde arvestuses esimese koha.
Küsitles: Gerda Ossaar
Sinu teema „ Armastuse stiilide tüpoloogiate vastavus ja nende seosed seotuse tüüpidega“ tundub väga huvitav ja eripärane valik. Kuidas jõudsid oma uurimisteemani?
Selleni jõudsin läbi mitmete sammude. Oma seminaritöö ühe poolena uurisin lähedussuhteid ning kasutasin selleks ühte armastuse käsitlust. Selle kohta lugedes tekkis mitmeid küsimusi teiste armastuse käsitluste kohta, mis lähedussuhteid kirjeldasid - kuidas neid omavahel kõrvutada ja kas võiks paralleele tõmmata. Nii otsustasin magistritöös keskenduda sellele, et kuidas oleks võimalik erinevaid käsitlusi omavahel võrrelda.
Praktilisema külje pealt on romantilised suhted ja armastus oluline teema ka psühholoogilise nõustamise kontekstis ning sellealase materjaliga töötamine tundus mulle hea ning huvitav viis, kuidas varustada end parema teoreetilise teadmisega suhete tagamaadest.
Kirjelda palun oma uurimustöö probleemi.
Uurimustöö kirjutamise ajendaski probleem, et populaarseid käsitlusi romantiliste lähedussuhete kirjeldamisel on mitmeid, kuid neid oli omavahel keeruline võrrelda.
Milline on seos uurimistöö ja õpitud erialaga?
Suhete teema on praktilises psühholoogias kindlasti alati aktuaalne - selle tagamaad pole vaja vast lahti selgitada. Kuna konkreetne töö oli pigem teoreetilistele väärtustele kallutatud - kuidas valitud teooriad on omavahel võrreldavad - siis on see tugevalt seotud ka psühholoogia teoreetilise poolega. Töö tulemused aitavad selgitada romantiliste lähedussuhete teooriate suhestust üksteisega ja neid seeläbi paremini võrrelda ja mõista. Lisaaspektid (suhete kestvus, partnerite sarnasus ja muud) töö juures andsid võimaluse täiskasvanute romantilisi lähedussuhteid paremini mõista ja kirjeldada.
Kes innustasid seda tööd kirjutama?
Selle töö kirjutamisel mängis rolli pigem iseenda seespidine innustus ehk tahtmine "luua korda" teooriate seas ja seeläbi ka romantilisi lähedussuhteid paremini mõista.
Kas on ja millised oleksid soovitused, mida jagaksid tulevastele lõputöö kirjutajatele?
Minu soovitus oleks lihtne. Lõputöö kirjutamine on päris pikk ja mahukas protsess, mis eeldab suure hulga materjali läbi töötamist - nii soovitaksin kõigil valida teema või valdkond, mis teda reaalselt huvitab ja millealased põhjalikumad teadmised tulevikus kasuks võivad tulla.
* Iris Vahtra magistritööd juhendas professor Aleksander Pulver.