TLÜ Kirjastuselt ilmus nimeka kunstiajaloolase Erwin Panofsky raamat
Ӱ Ülikooli Kirjastuselt ilmus nimeka kunstiajaloolase Erwin Panofsky raamat “Gooti arhitektuur ja skolastika: uurimus kunsti, filosoofia ja religiooni analoogiast keskajal”.
Ӱ Ülikooli Kirjastuselt ilmus nimeka kunstiajaloolase Erwin Panofsky raamat “Gooti arhitektuur ja skolastika: uurimus kunsti, filosoofia ja religiooni analoogiast keskajal”.
Erwin Panofsky (1892–1968) on üks 20. sajandi nimekamaid kunstiajaloolasi, ikonoloogilise meetodi rajaja ja viljeleja. Tema lühimonograafia “Gooti arhitektuur ja skolastika: uurimus kunsti, filosoofia ja religiooni analoogiast keskajal” (1951) on üks 20. sajandi kunstiajaloo tähtteoseid, mille mõju on ulatunud kaugele väljapoole kunstiajaloo kitsastest piiridest. Autor pakub välja julge oletuse gooti kunsti ja skolastilise mõtlemise sügavatest analoogiatest, toob käibele mitmeid viljakaid vaatenurki ja tutvustab hinnalist empiirilist materjali. “Küsimus “ajastu vaimust” on õpetlasi kummitanud hiljemalt valgusajastust peale – kuidas ikkagi seletada ühe ajastu erinevate vaimuavalduste sisemist seotust? Erwin Panofsky raamat “Gooti arhitektuur ja skolastika” pakub sellele vanale küsimusele originaalse vastuse,” kommenteerib TLÜ EHI kultuuriteooria dotsent Mark Tamm.
“Gooti arhitektuur ja skolastika” on üks Panofsky poleemilisemaid töid. Vaatamata diskursusemuutustele on Panofsky kasutatud meetodid kunstiajaloolaste seas jätkuvalt populaarsed. ““Gooti arhitektuur ja skolastika” on ikonoloogia rakendamise näidistekst: gooti ehituskunstis avaldus autori arvates keskaegse skolastika süsteem. Vaatamata sellele, et Panofskyt on suhteliselt lihtne tänapäeva perspektiivist kritiseerida, pole ikonoloogia oma aktuaalsust minetanud. Seetõttu kuulub Panofsky õpetatud kunstiteoste lähilugemine kindlasti ka täna iga uurija metodoloogilisse “tööriistakotti”, on raamatu kohta märkinud Eesti Kunstiakadeemia professor Krista Kodres.
Väljaanne on varustatud rikkaliku illustratiivse materjaliga ning sisaldab lisaks põhitekstile tänapäeva ühe tuntuima saksa kunstiteadlase Horst Bredekampi informatiivset sissejuhatust Panofsky vaadetesse ja loomingusse tänapäeva kunstiteaduse perspektiivis (kirjutatud 2008) ning prantsuse sotsioloogi Pierre Bourdieu järelsõna, mis algselt ilmus raamatu prantsuskeelses väljaandes (1967).
Tekstid on inglise keelest tõlkinud Ene-Reet Soovik, prantsuse keelest Kaia Sisask, saksa keelest Lore Listra ja Külli Habicht. Väljaande toimetas ja varustas kommentaaridega Anneli Randla. Monograafia ilmus TLÜ Kirjastuse sarjas “Bibliotheca controversiarum”.
Lisainfo:
Heli Allik
TLÜ Kirjastuse peatoimetaja
heli.allik@tlu.ee
6 409 242
heli.allik@tlu.ee