Teadus kolme minutiga: Sander Paekivi inimkeele dünaamikast
Septembris toimus Teaduste Akadeemia ja Eesti Rahvusringhäälingu eestvedamisel teadust populariseeriv konkurss, milles osalesid Eesti kõrgkoolide noorteadlased oma uurimistööd tutvustavate kolmeminutiliste videoloengutega. ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœ±ô¾±°ì´Ç´Ç±ô¾±²õ³Ù saavutas auhinnalise koha doktorant Sander Paekivi, kelle magistritöö tegeles kolme keele konkurentsi mudeliga.
Septembris toimus Teaduste Akadeemia ja Eesti Rahvusringhäälingu eestvedamisel teadust populariseeriv konkurss, milles osalesid Eesti kõrgkoolide noorteadlased oma uurimistööd tutvustavate kolmeminutiliste videoloengutega. ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœ±ô¾±°ì´Ç´Ç±ô¾±²õ³Ù saavutas auhinnalise koha doktorant Sander Paekivi, kelle magistritöö tegeles kolme keele konkurentsi mudeli väljatöötamisega.
Pessimistliku prognoosi kohaselt sureb sajandivahetuseks välja 90 protsenti täna kõneldavatest keeltest. Selline kohutav prognoos on motiveerinud lingvistika valdkonnaga tegelema ka matemaatikuid ja füüsikuid, kes rakendavad vastavaid matemaatilisi meetodeid eesmärgiga luua mudel kirjeldamaks keelte konkurentsi. Sellest asjakohast informatsiooni välja lugedes on hiljem võimalik juba teadlikult protsessi sekkuda.
Seni on uuritud vaid kahe keele vahelist konkurentsi. See on küll laialt levinud, kuid sageli näeb konkurentsi ka kolme keele vahel. Selline olukord esineb ka Eestis, kus konkureerivad rääkijatele ja kultuurile eesti, vene ning inglise keel.
Paekivi magistritöö raames selline mudel loodigi ja uuriti selle käitumist erinevates situatsioonides. Lisaks arendati välja tööriist, millega uurida konkurentsi käiku. Nii saab teada, milline keel sureb välja esimese ja teisena ning milline neist alles jääb.