Teadlane teab: Kas hiina keel on keeruline? (Jekaterina Koort)

Kui soovitakse anda iseloomustus millelegi, mis tundub mõeldamatult keeruline või arusaamatu, öeldakse tihti: “Raske nagu hiina keel”. Kas hiina keel on tõesti nii raske? "Jah ja ei," vastab Ӱ Ülikooli Konfutsiuse instituudi direktor Jekaterina Koort.

Kui soovitakse anda iseloomustus millelegi, mis tundub mõeldamatult keeruline või arusaamatu, öeldakse tihti: “Raske nagu hiina keel”. Kas hiina keel on tõesti nii raske? Jah ja ei.

Hiina keele keerulisus on stereotüüp, mis tuleneb asjaolust, et hiina kirjasüsteem on harjumatu neile, kes kasutavad alfabeetkirja.

Et saada oma mõted hiina keeles kirja panna või teiste kirjapandust aru saada, peab oskama vähemalt kolme-nelja tuhandet kirjamärki, erinevalt tähestikke kasutavatest keeltest, mille tähemärkide arv piirdub üldjuhul paari-kolmekümnega. Palju tuupimist? Eks ta ole.

Ometi on hiina kirjasüsteemil omad eelised, mis teevad keele omandamise palju lihtsamaks.

Esiteks ei koosne hiina kirjamärgid suvalistest kriipsudest ja konksudest, vaid väiksematest mõttelistest elementidest – “võtmetest”, mille arv ei ole suur. Sedasi võtmeid tundes ei valmista hiina märkide omandamine nii palju pingutust – tuleb kõigest meelde jätta tuttavate osade paiknemine.

Teiseks osutavad hiina märgid erinevalt abstraktsetest tähestikest otse objektidele ja nähtustele, millest on nad tuletatud, ning tekitavad visuaalseid seoseid, aktiveerivad nägemismälu, mis tunduvalt hõlbustab meelde jätmise protsessi.

Ning kolmandaks on hiina märkide struktuur väga loogiline ning lubab ka märki tundmata kõigest võtme järgi ära arvata, millega või kellega on tegu. Nii on kõikidel puuliikidel ühine võti, sama käib vedelike, metallide, loomaliikide jm kohta. Inimese emotsioone tähistab võti “süda”, maismaal liikumisviise – võti “jalg” ja käelisi tegevusi – võti “käsi”.

Seda teades ei tundu hiina keel enam nii raske. Hoopis arendav ja väga põnev!

Ӱ Ülikooliis tegutseb Konfutsiuse instituut, mis on ülemaailmsesse võrgustikku kuuluv hiina keele ja kultuuri keskus. Konfutsiuse instituudis saab ainsana Eestis hiina keelt õppida C1-tasemeni, omandada teadmisi Hiina kunstist ja meditsiinist, harjutada praktilisi oskusi Hiina traditsioonilise kalligraafia ja tušimaali vallas. Rohkem infot Konfutsiuse instituudis pakutavate kursuste ja ürituste kohta alloleval lingil: /et/konfutsiuse-instituut.