Ӱ Ülikooli nimel esitati kaks Excellence Hub ja üks ERA Chair taotlus
Möödunud nädalal jõudis vahefinišisse mitmekuuline ettevalmistus kolme rahvusvahelise töögrupi jaoks, sest Euroopa Horisondi taotlusvooru esitati Ӱ Ülikooli kaudu üks ERA Chair ja kaks Excellence Hub projektitaotlust.

ERA Chair taotlusmeetme eesmärk on keskenduda institutsionaalsele muutusele ning institutsiooni teadusvõimekuse kasvule. Selle eesmärk on toetada suurepäraste teadlaste sissetoomist, et kasvatada ja toetada juba olemasolevate meeskondade teadusvõimekust. TLÜ nimel esitatud taotluse, akronüümiga ERA4STEAM eesmärk on keskenduda tuleviku õpetamismeetoditele ning nende jätkusuutlikkusele ja säilenõtkusele STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics) valdkonnas.
Excellence Hub toetusmeetme eesmärk on tugevdada innovatsioonivõimekust organisatsioonideüleses koostöös, tuues ühte raamistikku nii teadusasutused, ettevõtted, avaliku sektori kui ka kolmanda sektori esindajad. Ӱ Ülikooli teadlased koostöös partneritega kõikidest nimetatud sektoritest pakkusid välja kaks Eesti ja Euroopa olulistele väljakutsetele suunatud Excellence Hubi. Esimene neist akronüümiga NELI+NEGY keskendub Eesti ja Ungari ühisstrateegiate väljatöötamisele ringmajanduseks vajalike teadmiste ja oskuste vallas. Eesmärk on kaasa aidata rohepöörde elluviimiseks vajalike digitaalsete oskuste rakendumisele. Fookuses on eri osapoolte koostoime ning uued koostoime mehhanismid ühiste eesmärkide saavutamiseks. Kuna hubi partner on Ungari, siis on ka akronüüm kombineeritud eest ja ungari sugulaskeelte sõnast “neli” rõhutades selliselt ka nelja osapoole partnerlust.
Teine hub, akronüümiga BHEH, on suunatud hüdrokolloidide valdkonna edendamisele Baltikumis. Hüdrokolloidid on mitmekesiste omadustega biopolümeerid, mis leiavad laialdast kasutust stabilisaatorite, paksendajate ja geelistajatena. Kuna nõudlus hüdrokolloidide järele kasvab jõudsalt, siis on ongi plaanitud hubi eesmärk tuua kokku Baltikumi sellealane teadusvõimekus ja olla valdkonna teadmus- ja tehnosiirde eestvedajaks, pakkuda välja uusi valdkonnaga seotud õppimise ja ettevõtluse vorme ning luua soodne pinnas hüdrokolloidide tööstuse arenguks regioonis.
Kõigi kolme taotlust ettevalmistavates meeskondades olid kaasatud nii teadlased kui ka meie ülikooli teadusarenduse ja ettevõtluskoostöö eksperdid. Koostööd tehti nii teiste ülikoolide (TalTech, EMU), teadusasutuste, erialaliitude, ettevõtjate kui ka avaliku ja kolmanda sektoriga.
ERA4STEAM ERA Chair ja NELI+NEGY Excellence Hubi taotluse välja arendamist, kokku panemist ning kirjutamist vedas eest HTI õpperobootika külalisteadur ning ettevõtluskoostöö ja innovatsiooni peaspetsialist Janika Leoste. ERA4STEAM taotluse kogueelarve on u 2,5 mln eurot ning NELI+NEGY u 4,46 mln eurot. Koostöö partnereid oli viimases projektis Eestist ja Ungarist kokku 15.
BHEH hüdrokolloidide Excellence Hubi taotluse eestvedaja on biopolümeeride keemia professor Rando Tuvikene. Taotlusel on Eestist, Lätist ja Leedust kokku 19 partnerit ning taotluse kogueelarve on 5 miljonit eurot.
Nii mahukate ning mitmete partneritega projektide ettevalmistus mitte ainult ei tugevda meie ülikooli sisemist interdistsiplinaarset, vaid ka ülikoolidevahelist koostööd ning loob ja kujundab suhteid ettevõtete ja kolmanda sektoriga. Samuti kasvab meie võimekus luua rahvusvahelisi konsortsiume, mis on suunatud just innovatsioonivõime ja teadmussiirde kasvatamisele.
laekus kokku 90 taotlust mahus 266 mln eurot. Vahendeid selles voorus on 80 mln ulatuses, mis tähendab, et rahastuse edukuse määr on u 30% ja toetuse saavad eeldatavasti 32 taotlust.
laekus 102 taotlust mahuks 465 mln eurot. Vahendeid selles voorus on 50 mln euro ulatuses, mis tähendab, et rahastuse edukuse määr on u 10 % ja toetuse saavad 10-15 projekti.