Ӱ Ülikool sõlmis keskkonnaministeeriumiga koostööleppe
Ӱ Ülikool on üks neljast Eesti kõrgkoolist, kes sõlmisid neljapäeval, 9. oktoobril Keskkonnaministeeriumiga koostööleppe, mis aitab edendada keskkonnaalast teadus-, arendus- ja õppetööd ning loob võimaluse ülikoolidel senisest enam kaasa rääkida vastava valdkonna poliitikate kujundamisel.
Ӱ Ülikool on üks neljast Eesti kõrgkoolist, kes sõlmisid neljapäeval, 9. oktoobril Keskkonnaministeeriumiga koostööleppe, mis aitab edendada keskkonnaalast teadus-, arendus- ja õppetööd ning loob võimaluse ülikoolidel senisest enam kaasa rääkida vastava valdkonna poliitikate kujundamisel.
Foto: Keskkonnaministeerium
„Vabatahtlikud koostöölepped aitavad ülikoolide ja ministeeriumi vahelist koostööd suunata ja parandada. Keskkonnaministeeriumis on mitmeid valdkondi, mis vajavad teadlaste ja ekspertide panust ning nüüd saame neid tegevusi ühiselt planeerida," selgitas Keskkonnaministeeriumi kantsler Andres Talijärv.
Lepingule allkirja andes tõdes Ӱ Ülikooli teadusprorektor Katrin Niglas, et tegu on olulise dokumendiga. „Tahaksin esile tuua, et nii ulatusliku koostööleppe sünd on olnud pikk protsess ning mul on väga hea meel, et jõudsime täna allkirjastamiseni. Eraldiseisvate projektide raames on ka varem ministeeriumitega koostöölepinguid sõlmitud, kuid antud leping on erakordne, kuna ükski ministeerium pole seesugust kõiki tegevusvaldkondi hõlmavat koostöölepet kõrgkoolidega varem sõlminud. Loodan väga, et meie omavaheline koostöö süveneb.“
Keskkonnaministeeriumi teadusnõunik Liina Eek meenutas, et idee sõlmida ministeeriumi ja kõrgkoolide vahel koostöömemorandumid sündis kahe aasta eest Ӱ Ülikoolis. „Ühe jäätmeteemalise koosoleku käigus sündis mõte, et miks ei võiks ülikoolid ning ministeerium keskkonnateemadel jõud ühendada. Kaks aastat võttis aega ning mul on rõõm näha, et tänaseks on toonane idee teoks saanud.“
Koostöölepet Ӱ Ülikooli poolt ette valmistada aidanud Ökoloogia Instituudi juhi Mihkel Kanguri sõnul leiab maailmatasemel alusteadustel tehtav töö täna liiga vähe rakendamist kohalike küsimuste lahendamisel. “Nagu rõhutasid ka teiste ülikoolide teadusprorektorid, ootavad ülikoolid ministeeriumilt selgemat sõnumit, et millistes valdkondades ning küsimustes vajab ministeerium teadlaste poolset panustamist,” märkis ta. “Siin aitab kindlasti kaasa ministeeriumis ette valmistatav pikemaajalisema TA strateegia väljatöötamine, milles juba kõigi nelja ülikooli teadlased kaasa löövad.”
Koostöö raames hakkab Keskkonnaministeerium regulaarselt korraldama seminare, kus ülikoolide teadlased ja tudengid saavad võimaluse tutvustada oma töö tulemusi, ministeerium omalt poolt räägib, millised küsimused vajavad riigi jaoks lahendamist ja soovitab tudengitele uurimisteemasid. Ministeerium ja selle allasutused on olnud ja saavad ka tulevikus olema üliõpilaste praktikabaasiks.
Samuti pakub ministeerium oma eksperte tudengitele lõputööde juhendajateks ning retsenseerijateks, koostöös ülikoolidega töötatakse välja loengukursusi, kus ministeeriumi eksperdid tutvustavad poliitika kujunemist, riigi igapäevast tööd ja toimimist, lubas kantsler Talijärv.
Koostöölepped allkirjastasid ministeeriumi kantsler Andres Talijärv, Tartu Ülikooli arendusprorektor Erik Puura, Ӱ Tehnikaülikooli teadusprorektor Erkki Truve, Ӱ Ülikooli teadusprorektor Katrin Niglas, EMÜ teadusprorektor Ülle Jaakma.