Teadus

Ӱ Ülikool osaleb kliimapoliitika teaduspartnerluses

Ӱ Ülikool (TLÜ) osaleb järgmisel kahel aastal Euroopa Liidu (EL) 2030 kliimaeesmärkide saavutamise teaduspartnerluses ministeeriumitele. Raamlepingu tellijaks on Riigi Tugiteenuste Keskus/Rahandusministeerium, kaasatud: Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, Sotsiaalministeerium, Kliimaministeerium, Regionaal- ja Põllumajandusministeerium.

Abstraktne maakera

Eesti seisab silmitsi keerulise ülesandega viia oma siseriiklikud õigusaktid ja arengukava kooskõlla ELi 2030. aasta kliimaeesmärkidega, pidades silmas ka kaugemaid eesmärke 2040.a. ja 2050.a. Raamhanke eesmärgiks on luua tugev ja paindlik partnerlus ministeeriumide ja teaduskonsortsiumide vahel, mis toetab Eesti kliimaeesmärkide saavutamist läbi teadmistepõhise poliitikakujundamise. Raamleping võimaldab integreerida teaduslikku ekspertiisi ja analüüsi poliitikakujundamisse, pakkudes terviklikku ja läbimõeldud lähenemist kliimaküsimustele. Partnerlus võimaldab paindlikult ja vajaduspõhiselt lahendada analüüsiküsimusi ning välja töötada uusi lähenemisi ja teadmisi.

Tuginedes TLÜ kompetentsidele pakkusime välja kontseptsiooni, kuidas saame toetada teaduspõhiselt kliimapoliitika elluviimist Eestis. Näeme TLÜ panustamist teaduspartnerlusse läbi viie kliimapoliitikast lähtuva uurimissuuna ja -rühmade:

● keskkonnasäästlik kliimapoliitika;
● sotsiaalmajanduslikult vastutustundlik ja jätkusuutlik kliimapoliitika;
● haridusuuenduslik kliimapoliitika;
● inimkeskne, kaasav, paindlik ja sotsiaalselt õiglane kliimapoliitika;
● teaduspõhine kliimakommunikatsioon.

TLÜ meeskonnas kaasame eri valdkonna teadlasi ja doktorante/nooremteadureid. Tugineme enamasti kahe klastri ressurssidele, milleks on: 1) KEKO - keskkonnamuutustega kohanemise ja nende mõjude leevendamise klaster ning 2) WoWeC - töö, heaolu, kommunikatsioon globaliseeruvas ja digitaliseeruvas maailmas meeskondadele. Kaasatud on samuti interdistsiplinaarse haridusinnovatsiooni klaster STEAM4EDU. Teaduspartnerlust juhib KEKO koostöö juht ja jätkusuutliku hariduse külalisteadur Katrin Männik (HTI), peamiste uurimissuundade juhtideks on: Jaanus Terasmaa (LTI), Indrek Saar (ÜTI), Kai Pata (HTI), Tarmo Pikner (TÜHI) ja Arko Olesk (BFM).