ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool liitus 33 riiki hõlmava säästva arengu hariduse projektiga

ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool liitus tänavu ulatusliku säästva arengu kõrgharidust käsitleva projektiga, mis kaasab 33 riigi ülikoolide õppejõud, et kaasajastada kõrgkoolide õppekavasid jätkusuutliku arengu seisukohalt.

ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool liitus tänavu ulatusliku säästva arengu kõrgharidust käsitleva projektiga, mis kaasab 33 riigi ülikoolide õppejõud, et kaasajastada kõrgkoolide õppekavasid jätkusuutliku arengu seisukohalt.

„Rahvusvahelisel kõrgharidusmaastikul on hoogu sisse saamas õpetamise ja õppimise koolkond, mille eesmärgiks on anda tudengitele ülikoolist kaasa oskused vastu astuda  ja end vastandada järjest süvenevale sotsiaalsele, majanduslikule ja keskkondlikule ebavõrdsusele,“ sõnas TLÜ Ökoloogia Instituudi direktor Mihkel Kangur.

University Educators for Sustainable Development (UE4SD, Säästva arengu hariduse õppejõud) on ulatuslik rahvusvaheline projekt, mis toob kokku 55 partnerit (peamiselt ülikoolid) 33 eri riigist.

UE4SD otsib võimalusi, kuidas luua ülikoolide õppejõududele võimalused selliste uute professionaalsete oskuste arendamiseks, mis aitab tudengeid ette valmistada ressursiefektiivsema ühiskonna suunas liikumisel, ning seda õpetatavast erialast sõltumata.

„Meie eesmärgiks on jõuda olukorrani, kus säästva arengu haridus on integreeritud kõigisse ülikooli õppekavadesse, selleks töötatakse välja vastavad täiendus koolituse programmid õppejõudude enesetäiendamise toetamiseks. Õppetegevuse toetamiseks kujundatakse ülikooli tegevus Rohelise Ülikooli põhimõtteid järgivaks,“ lisas Kangur.

Projekt on väga uuenduslik, kuna siiani pole kuigi selgelt teada, kuidas jätkusuutliku arengu kompetentse eri riikide ülikoolides toetatakse ja arendatakse. Seetõttu viivad 33 projekti partnerit oma ülikoolides läbi põhjaliku uuringu ja analüüsivad olemasolevaid jätkusuutliku arengu õppemeetodeid kohalikul ja riiklikul tasandil.

Kogutud andmeid kasutatakse nelja sub-euroopalise ja ühe üle-euroopalise raporti loomisel. Ülikoolide senised säästva arengu hariduse praktikad kaardistatakse ja nende põhjal koostatakse juhendmaterjalid mis avaldatakse nii paberkandjal kui veebikogumikuna. Kogutud andmed toetavad kaasaegsete õppeprogrammide väljatöötamist kõrghariduslikele õppeastustele.

UE4SD projekti juhib Gloucestershire Ülikool (Inglismaa), kes teeb väga tihedat koostööd kolme põhipartneriga, milleks on Madriidi Autonoomne Ülikool (Hispaania), Charles’i Ülikool (Tshehhi) ja Lunenburgi Leuphana Ülikool (Saksamaa). Kolme aasta pikkust projekti rahastavad Euroopa Komisjoni Lifelong Learning programm ja Erasmus.