Soome keel ja kultuur peaerialana ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolis 25 aastat

Sellel aastal möödub 25 aastat soome keele õpetamise algusest peaerialana, mida tähistatakse 13. oktoobril hõimupäevade raames toimuval juubeliseminaril.

Sellel aastal möödub 25 aastat soome keele õpetamise algusest peaerialana, varasema nimetusega peaainena.

Soome keelt on õpetatud ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolis selle eelkäija ÌìÃÀÓ°ÊÓ Pedagoogilise instituudi algusaegadest peale tulevastele eesti keele ja kirjanduse õpetajatele kohustusliku ainena 100 kontakttunni mahus. Soome keelt õpetas legendaarne lektor Kalju Pihel, kelle asjatundlikkuse ja järjekindluse tulemusena sai iga eesti keele õpetajaks õppinu süsteemse ülevaate sugulaskeele struktuurist ja koos sellega oskuse näha oma emakeelt laiemas kontekstis. 1980. aastatel hakati dotsent Hoide Siku eestvõttel õpetama eesti filoloogidele ka soome kirjandust.

1990. aastate alguse suurte muutustega kasvas veelgi huvi naaberrahva keele ja kultuuri õppimise vastu. 1990. aastal alustas eesti keele ja kirjanduse kateedris esimene kõrvalainerühm 15 üliõpilasega, 1991. aastal eesti keele kateedris esimene peaainerühm samuti 15 üliõpilasega. 1992. aastal jätkati vastloodud põhjamaade keelte kateedris ühe pea- ja kahe kõrvalainerühmaga. 1993. aastal loodi  põhjamaade filoloogia osakond. Esimesed soome filoloogia üliõpilased lõpetasid ülikooli 1996. aastal. 1992.-1993. aastal viidi läbi ka esimene soome keele õpetajate täiendkoolitus. 1990. aastaid võibki pidada eriala hiilgeajaks: professor Jaan Õispuu juhtimisel kujundati eriala õpetamise põhimõtted ja teadussuunad ning pandi alus mitmetele siiani säilinud traditsioonidele.

Bologna protsess tõi kaasa soome filoloogia eriala säilimise vaid bakalaureusetasandil. Magistriastmes oli võimalik jätkata lingvistika ja kirjandusteaduse ning hiljem ka mitme aine õpetaja kavadel, kus soome keele ja kultuuri osa jäi rohkem või vähem tagasihoidlikuks. 2005. aastal kaotati muutuste tuules põhjamaade filoloogia osakond ja soome filoloogia viidi üle eesti filoloogia osakonda. 2006. aastal kaotati läänemeresoome keelte professuur ja koondati suurem osa õppejõududest. Huvi soome keele ja kultuuri alase ülikoolihariduse vastu on siiski säilinud. Pärast ülikooli struktuurireformi 2015. aastal on soome keele ja kultuuri eriala osa Lääne-Euroopa uuringute akadeemilisest suunast ning ühe peaainena  Euroopa keelte ja kultuuride bakalaureuse- ja võõrkeelte õpetaja magistrikavast.

Neljapäeval, 13. oktoobril hõimupäevade raames toimuval juubeliseminaril vaadatakse tagasi möödunud veerandsajandile, tutvustatakse eriala hetkeseisu, mõtiskletakse soome ja teiste soome-ugri keelte koha üle tänapäeva maailmas, arutletakse soome keele ja kultuuri õpetamise küsimusi ning heidetakse pilk tulevikku.

Vaata juubeliseminari kava