Selgusid ülevirumaalise Virumaa kultuurilooliste töölehtede konkursi parimad

Viru instituut korraldas koostöös TLÜ Rakvere Kolledžiga ülevirumaalise konkursi, mille eesmärk oli toetada lasteaia- ja algklassilaste esimesi teadlikke samme kultuuriloo rajal.

Viru instituut korraldas koostöös TLÜ Rakvere Kolledžiga ülevirumaalise konkursi, mille eesmärk oli toetada lasteaia- ja algklassilaste esimesi teadlikke samme kultuuriloo rajal. Konkursi eesmärgiks oli koostada lasteaedadele töövihik Virumaa kultuuriloo  tundmaõppimiseks. Teemadeks olid kodulugu, rahvakultuur ning Virumaaga seotud isikud, tegelased ja kangelased. Konkursile andis hoogu juurde 2015. aasta novembris Rakvere kolledžis toimunud töölehtede koostamise teemaline õppepäev, mille viis läbi Rakvere Kolledži lektor ja alushariduse pedagoogi õppekava kuraator Lehte Tuuling.

Lehte Tuuling, kes oli nüüd ka üks konkursitööde hindajaist, räägib lähemalt: „Lapse maailma avastamise tee saab alguse lähimast koduümbrusest. Oluline on lastele rääkida ka koduvalla ja maakonna ajaloolistest kultuuritraditsioonidest, et säilitada ühiskondlikku mälu ja luua erinevate põlvkondade vahelist sidet. Töölehed on heaks abimeheks igale õpetajale õppe- ja kasvatustegevuses, seda ka kultuuripärandi edasi andmisel. Heal töölehel on selged ja konkreetsed juhised, ühel lehel võimalikult vähe ülesandeid (1 – 2) ja kvaliteetsed joonised (värvid, suurus, seotus õpitavaga). Töölehti saab õppekasvatusprotsessis kasutada laste teadmiste kaardistamiseks, uue teema tutvustamiseks, õpitava selgitamiseks ja õpitu kinnistamiseks.“

Ülevirumaalisele konkursile laekus ligi poolsada töölehte 70 autorilt, neist 13  grupitöödena. Oma kodukoha kui rahvakultuuri tundmaõppimiseks koostati koolidele ja lasteaedadele nii eesti- kui venekeelseid töölehti. Hindajate sõnul olid tööd väga eriilmelised ja erineva mahuga.

Konkursitööde teemarühmad olid:

I kodulooline (Virumaa, maakond, vald, kodukoht, sümbolid, ajalooliselt olulised ehitised, loodusobjektid);

II rahvakultuur (rahvakalender, muusika, tantsud, jutud, mängud, tavad, rahvariided, vöö-ja kindakirjad, keel, toit, tööriistad, jmt)

III Virumaaga seotud isikud, tegelased, kangelased (nt Kalevipoeg, kirjanikud, kunstnikud, muusikud, luuletajad, teadlased, sportlased jt).

Konkursile esitatud töödelt  on igal õpetajal noppida häid ideid ja erinevaid ülesandeid, et koostada oma kodukoha kultuuriloolisi töölehti.

Konkursi korraldamist ja tulemusi kajastas ka Virumaa Teataja:



__thumb_-2-toolehed.JPG