Riho Pätsi Fondil neli uut laureaati
Riho Pätsi Koolimuusika Fondi laureaadid aastal 2016 on muusikaõpetaja Laine Lehto, kontrabassipedagoog Meeme Saareväli, helilooja Andres Lemba ning ETV ja Eesti Kontserdi telekonkurss Klassikatähed.
Riho Pätsi Koolimuusika Fondi laureaadid 2016:
LAINE LEHTO on Kuressaare Gümnaasiumi muusikaõpetaja, koorijuht, laulu- ja pilliõpetaja, kooli muusika ainesektsiooni juhataja.
Talle on omistatud koorijuhi IV kutsekvalifikatsioon. Saare maakonna muusikaõpetajate ainesektsiooni juhina esindab ta maakonda Eesti Muusikaõpetajate Liidu volikogus.
Laine Lehto I kategooria koorid on osalenud paljudel laulupidudel. Ta on mudilaskoori dirigent, solistide ringi ja mitmete ansamblite juhendaja. Kooli segaansambel Saarlaine on pälvinud auhinnalisi kohti Alo Mattiiseni muusikapäevade konkurssidel.
Laine Lehto kuulub Kuressaare Gümnaasiumis toimuva üleriigilise solistide konkursi Solistica korraldustoimkonda, kus on edukalt esinenud ka tema õpilased.
Laululaste seast on välja kasvanud hulk praeguseid tuntud soliste ja muusikuid (Kristel Aaslaid, Tuuli Rand, Teele Viira, Marvi Vallaste, Erko Niit jt).
Koos kolleeg Anne Kanniga on ta Saaremaa Neidudekoori ja Kuressaare Gümnaasiumi huvikooli Inspira neidudekoori dirigent, koorid on osalenud on laulupidudel ning edukalt naiskooride võistulaulmistel. Neidudekoori laululapsed on paljudel aastatel osalenud Saaremaa ooperipäevadel nii laval lauldes kui ooperipäevade korraldustiimis.
Silmapaistvate tulemuste eest on Laine Lehto pälvinud rohket tunnustust: Saare maakonna Aasta Õpetaja (2003), Kuressaare linna Kaunite Kunstide preemia (2004), Saaremaa Kultuuripärl (2008), huvikool Inspira parim juhendaja (2007-2008, 2009-2010).
MEEME SAAREVÄLI on pikaajalise kõrgetasemelise õpetajatööga loonud Eesti kontrabassimängijate koolkonna omaaegses Ӱ Konservatooriumis ja H. Elleri nim Tartu Muusikakoolis, praegu töötab ta G. Otsa nim Ӱ Muusikakoolis. Tema õpilased on saavutanud silmapaistvaid tulemusi paljudel keelpillimängijate konkurssidel Eestis.
Tema interpreeditegevus on viiskümmend aastat olnud seotud Rahvusooper Estonia orkestriga, sh 40 aastat kontrabassirühma kontsertmeistrina. Tähelepanuväärne on olnud tegevus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias pedagoogilise praktika alal, sealt on välja kasvanud paljud tänased tuntud interpreedid nii klassikalise kui ka jazzmuusika vallas.
Saareväli õpilased August Sarrap ja Toivo Unt, Vello Annuk ja Marek Mere jätkavad maestro pedagoogilist tegevust G. Otsa nim Ӱ Muusikakoolis ning Ülenurme ja Viimsi muusikakoolides.
Orkestrandi ja kammermuusikuna on Saareväli andnud kontserte nii Eestis kui ka paljudes välisriikides. Koostöö on sidunud teda paljude silmapaistvate dirigentidega nagu Neeme Järvi, Eri Klas, Jevgeni Svetlanov, Peeter Lilje, Paul Mägi jt. Eelloetletu on andnud talle hindamatu muusikukogemuse, mida ta aastakümnete jooksul on jaganud oma õpilastega. Saarevälja õpilased on pidevalt seotud avaliku kontserdieluga.
1985. aastal omistati talle ENSV teenelise kunstniku aunimetus, 2008. aastal autasustati teda Valgetähe V klassi teenetemärgiga.
Helilooja ANDRES LEMBA on kirjutanud nii kammer- kui koorimuusikat ning seadnud erinevates žanrites muusikat koorile ja orkestrile. Tema looming on kõlanud üld- ja noorte laulupidudel, mitmetel muusikafestivalidel nii Eestis kui ka välismaal.
2014. aasta üldlaulupeol “Aja puudutus” kõlas naiskooride esituses „Haned-luiged“ ja ühendkooride esituses tema seatud Kait Tamra laul "Oma saar“. Mitu Lemba heliteost on ka 2017. aasta noorte laulupeo „Mina jään“ repertuaaris: „Minu juurte lugu“ poistekoorile, seade Mari Jürjensi laulust „Paradiis“ lastekoorile ning seade Mari Kalkuni laulust „Om laul“ neidudekoorile.
2015. aastal Ungaris Pecsis toimunud Euroopa Koorifestivali lõppkontserdil esitati Andres Lembalt tellitud koori- ja puhkpilliteos “Laulud ei lõpe”, esiettekandele tuli ka tema heliteos “Miserere“.
Andres Lemba töötab G. Otsa nim Ӱ Muusikakoolis muusikateoreetiliste ainete õpetajana, Rahvusooper Estonia poistekoori koormeistri ja kontsertmeistrina ning Vanalinna Muusikamaja tütarlastekoori kontsertmeistrina.
ETV ja Eesti Kontserdi telekonkurss Äᷡ on uue formaadi looja, ellukutsuja ja seni kolme õnnestunud hooaja “mootor”.
“Klassikatähtede” näol on tegemist klassikalist muusikat ja interpretatsioonikunsti laiematele rahvahulkadele õnnestunult lähemale toonud projektiga. Konkursi “Con Brio” järglasena teenib ta väga hästi eesmärki tutvustada noori talente, tuua nad kontserdi-ja telepubliku ette. Tuntavat väärtust lisab, et tegu on algusest lõpuni kodumaise formaadiga.
Tänaseks, kui „Klassikatähtedel“ on seljataga kolm hooaega, on selge, et klassikatähtedest on saanud noorte eeskujud ja iidolid, nende kontserdid lähevad täissaalidele. Klassikaline muusika, selle väärtused ja võlud, muusikute tippu jõudmise teekond ja panustamine on teemad, mis on tänu saatele ja sellest johtuvatele kontsertidele jõudnud lisaks muusikakoolides õppijatele ka tavakoolide noorte teadvusse ning maailmapilti märgatavalt suuremal määral kui seni toimunud konkursside, kontsertide ja projektide kaudu. “Klassikatähtede” õnnestumisele ja populaarsusele on kaasa aidanud paljud. Riho Pätsi Koolimuusika Fondi tänu kuulub Eesti Televisioonile ja Eesti Kontserdile ning muusikaprojekti juhtidele Timo Steinerile, Helen Valknale ja Neeme Punderile.