Rakvere Põhjakeskuse külastajate lemmikuks osutus „Alevilasteaia“ makett
Veebruaris oli kõigil Rakvere Põhjakeskuse külastajail võimalik juba teist aastat järjest tutvuda TLÜ Rakvere kolledži tudengite poolt 2016/2017. õppeaastal loodud mänguväljakute makettidega. Näitusest lähemalt: http://bit.ly/2jFkYXy
Veebruaris oli kõigil Rakvere Põhjakeskuse külastajail võimalik juba teist aastat järjest tutvuda TLÜ Rakvere kolledži tudengite poolt 2016/2017. õppeaastal loodud mänguväljakute makettidega. Näitusest lähemalt:
Kuulutasime välja ka hääletuse parimale maketile, mille käigus selgus publiku lemmik nii laste kui täiskasvanute arvestuses. Kokku andis oma hääle 318 inimest (täiskasvanuid 181 ehk 57% ja lapsi 137 ehk 43%). Enim hääli kogus makett nr 5 „Alevilasteaed“ - seda nii täiskasvanute kui laste arvestuses, hääli anti vastavalt 50 ja 32.
Teise ja kolmanda koha vääriliseks tunnistatud maketid kogusid pea võrdsel arvul hääli – vastavalt: maketi nr 3 poolt anti 56 häält ja maketi nr 1 poolt 55 häält.
Võidumaketi autorid olid Marina Gerts, Evelyn Oll-Teterin, Eidi Mändmets, Riina Remmelgas, Külli Hallik-Vilu, Liia Kukli ja Pille Mägi.
Võidutöö loojate nimel kuidas idee ja teostus sündis. Külli Hallik-Vilu: „Idee tekkis laste soovidest, meie fantaasiatest ja loovusest ning olemasolevatest materjalidest. Leiame, et meie makett on lapsesõbralik, kus oli arvestatud loodusolude ja erinevate õuemängualadega, olles samas lapsele põnevad, kuid ohutud.
Õueala on jagatud nelja ossa. Kogu territoorium on piiritletud aiaga. Iga osa on selgesti piiritletud ja varustatud vastava ala sildiga (mängupesa, puhkepesa, liikluspesa, rohepesa). Mängualal saavad lapsed kiikuda, liivakastis mängida, turnida, liugu lasta, varju all mängida. Liiklusalal saavad nad sõita erinevate liiklusvahenditega (jalgrattad, mänguautod), õppida lihtsamaid liiklusreegleid (stop märk, ülekäigurada jne), keskel oleval alal kiikuda, turnida suurel traktoril, parkida masinaid garaaži jne. Puhkealal on lastel võimalik kuulata veevulinat, kiikuda võrkkiiges, pikutada või lugeda püstkojas, kasutada erinevaid toole (pehmed lilletoolid, kõvad puutoolid) ja lauda või leida lihtsalt varju suure puu alt. Rohealal saab läbi viia õppetegevusi, mängida põõsaste taga peitust, korjata ja süüa marju ja puuvilju, seal on komposter, kus valmib lasteaia biojäätmetest huumusrikas muld. Sellel alal on lille- ja köögiviljapeenrad, mille eest lapsed ise hoolitseda saavad. Soojal ajal on aias ka mõned loomad või linnud (nt. küülikud, kitsed, minisiga, kanad vms).
Arvame, et lastel seal igav ei hakka ja igaüks leiab endale sobivat tegevust aastaringselt, seda nii õppetegevuste käigus kui ka vabamängus.
Kogu tööprotsess oli põnev ning innustav. Oli huvitav kuulda teiste mõtteid ja ideid, leida erinevaid lahendusi ja kompromisse. Selline ehitustöö sobib kindlasti ka lastega töötades ja miks mitte teha nendega koos unistuste lasteaia projekti. See töö õpetas koostööd, kaaslasega arvestamist, kuulamisoskust, ergutas loovust ja nutikust, delegeerimist jne.“
Palusime hääletajail välja tuua, mis neile maketi juures meeldis ja miks:
- Meeldib loodus ja looduslikud materjalid.
- Olid väga loovad, hästi läbi mõeldud.
- Põnev lahendus.
- Väga palju tegevust ja lõbu siin.
- Sest erinevad tegevusnurgad on huvitavalt jaotatud.
- Huvitavalt teostatud.
- Haaras kohe esimesest pilgust.
- Kõige lapse- ja looduslähedasem.
- Väheste asjadega tehtud hubane mänguväljak.
- Turvaline, mitmetahuline, loodussõbralik, platside asetus sobib teineteisega.
- Väga õpetlik, midagi nii nooremale kui ka vanematele lastele. Turvaline.
- Seda annaks ka päriselus realiseerida.
- Värvliline ja tore hea arhitektuur. Hea kujundus.
- Kuna sealne mitmekesisus pakub lastele palju võimalusi.
- Asjalik, hea jaotusega, turvaline, igale vanusele sobiv.
- Väga originaalne lastele, ilus väljanägemine.
Tudengite loodud makettide näitust kajastas ka Virumaa Teataja , kuid ekslikult oli artiklis ära toodud häältearvuga 3. kohale jäänud samuti „Alevilasteaia“ nime kandnud maketi autorid. Vabandame võidutöö autorite ees!