Narva education mini-hackathon - kokkuvõte

21. veebruaril korraldas Haridusinnovatsiooni keskus koostöös Tartu Ülikooli Narva Kolledžiga haridusteemalise mini-hackathoni ehk ideemaratoni. Üritusel otsiti lahendusi erinevatele probleemidele haridusvaldkonnas.

21. veebruaril 2017 korraldas Haridusinnovatsiooni keskus koostöös Tartu Ülikooli Narva Kolledžiga haridusteemalise mini-hackathoni ehk ideemaratoni. Üritusel otsiti lahendusi erinevatele probleemidele haridusvaldkonnas.

Narva hackathon, haridus, veebruar 2017__thumb_-2-Narvahackathon4_clip.JPG

Üritus algas sissejuhatusega Maarja Halliku poolt. Vaadati videoklippi sotsiaalmeedias levivast , ja küsiti, kas haridussüsteem arvestab piisavalt erinevate õppijate vajadusi ning erisusi. Seejärel tegi inspireeriva ettekande Heli Aomets, kes rääkis arengu uskumusest (ingl. k. growth mindset) ja miks on oluline aru saada, et meie võimekus ning intelligentsus pole fikseeritud, vaid arendatav. Üritus jätkus Joel Limbergi poolt juhitud osaga sellest, kuidas leida head ideed. Et uue toote, teenuse või muutuse loomine võib päris elus pikka aega võtta, siis tuli osalejatele selgitada, mida on võimalik teha umbes 1 tunni jooksul.

Osalejaid oli natuke alla 30 inimese - oli nii õpetajaid kui ka õpilasi. Kokku tuli neli meeskonda ja ideed:

Valeria, Anna, Erika ja Aleksei

Idee nimi: "Tagasiside andmise võimalus koolidesse"
Probleem: Kooliõpilastel pole enamasti võimalust (ega ka harjumust) anda tagasidet oma koolikogemuse kohta, sh tundide, õpetajate jms kohta.
Lahendus: Luua E-kooli vms platvormi juurde tagasiside andmise võimalus. Lisaks luua motivatsiooni- ja arengupakett õpetajatele (tagasiside põhjal). Samuti saab kasutada süsteemi, et jõustada noori olema tulevikus aktiivsed kodanikud, kes teavad, et nende hääl on oluline ja selle tulemusel midagi muutub.

Julai, Ilja, Konstantin, German

Idee nimi: "Individuaalne lähenemine õppimisele"
Probleem: Õpilased on klassis tihtipeale erinevatel tasemetel, eriti keeleõppes. See teeb nii õpetaja kui ka õpilaste töö keeruliseks. Kuidas lähtuda paremini õppijate individuaalsetest vajadustest keeleõppes?
Lahendus: E-õppe materjal, mis sisaldab endas interaktiivseid teste ja refleksiooni, õpilase isiklikult koostatud õppeplaani ja keeleõppe materjale.

Igor, Pavlo, Natalia

Idee nimi: "Töökogemus õpilastele"
Probleem: Õpilastelt nõutakse enne tööle asumist praktilist (töö)kogemust, kuid seda on raske leida, eriti õpingute ajal. Tööpuudus on Ida-Virumaal samuti suur. Tööandjatel on vahel kiiresti vaja leida abilisi, kuid lühiajaliselt.
Lahendus: MTÜ, mis loob veebkeskkonna ja vahendab töövõimalusi noortele.

Galina, Vladyslav, Bilan, Stefania

Idee nimi: "Interaktiivsete meetodite kogu"
Probleem: Õpilaste motivatsiooni puudus koolis käia; koolist puudumine, välja langemine või kõrvale jäämine.
Lahendus: Luua kogumik (nii veebis kui ka trükis), mis sisaldab meetodeid/tegevusi nii õpetajatele kui ka õpilastele, mis aitavad luua koolis positiivse emotsionaalse kogemuse, kuid samas võib integreerida ka õpitegevusse. Internetis on palju materjale meetoditest, kuid tihtipeale ei tea õpetajad ja õpilased, kust midagi leida võib. See kogumik tooks parimad näited kokku. Kogumiku koostamisel tehakse koostööd ka psühholoogide ning ekspertidega.

Žüriil lemmikuks osutus seekord idee "Individuaalne lähenemine õppimisele", mis paistis silma oma läbimõeldud lähenemisega ja tehnoloogia uudse kasutamisega. Näiteks vastab toode ka hiljuti Haridus- ja teadusministeeriumi poolt välja kuulutatud hankele ja meeskond võttis eriliselt arvesse kaasava hariduse temaatikat.

__thumb_-2-Narva_hackathon6_clip.JPG__thumb_-2-Narvahackathon2_clip.JPG

Tunnustust olid väärt sellegipoolest kõik meeskonnad!

"Tagasiside andmise võimalus õpilastele" idee puhul meeldis žüriile see, et tegu oli väga vajaliku ning samas ka lihtsasti teostatava ideega. "Töökogemus õpilastele" tegeles samuti ühe olulise valukohaga hariduses - kui haridus ei aita tööle, mis siis veel? Läbi mõtlema peaks võib-olla veel seda, kuidas ettevõtmine koolis õppimisega siduda. "Meetodite kogu" lahendus aitaks õpetajatel luua koolis paremaid suhteid ja positiivseid kogemusi - emotsionaalne heaolu on teatavasti seotud õpiedukusega. Sellele ideele andis eriauhinna VitaTiim, kes pakub meeskonnale 5h tasuta mentorlust.

Ürituse pilte:

Ürituse videokokkuvõte: