Mida peaks teadma teise riiki tööle asudes?

1. detsembril 2016 toimunud REGI koolitusprogrammi 2. mooduli sisustasid koolitajad Sotsiaalkindlustusameti välishüvitiste üksusest. Peaspetsialistid Merle Trufanova ja Ene Tiitsaar ning nõunik Kadri Tomingas selgitasid Lääne-Virumaa sotsiaalvaldkonna spetsialistidele sotsiaalkindlustuse koordinatsiooni põhimõtteid ja hüvitiste maksmise reegleid Soome juhtumite näidetel.

1. detsembril 2016 toimunud sisustasid koolitajad Sotsiaalkindlustusameti välishüvitiste üksusest. Peaspetsialistid Merle Trufanova ja Ene Tiitsaar ning nõunik Kadri Tomingas selgitasid Lääne-Virumaa sotsiaalvaldkonna spetsialistidele sotsiaalkindlustuse koordinatsiooni põhimõtteid ja hüvitiste maksmise reegleid Soome juhtumite näidetel.

__thumb_-2-regi1.JPG

Merle Trufanova: “ Minu valdkonnaks on töötajate kindlustajariigi määramine sellisel juhul kui nad on oma töötamise tõttu seotud mitme riigiga, ehk nad töötavad lisaks Eestile ka teistes Euroopa Liidu riikides või ka mõningates kolmandates riikides. Seetõttu oleme oma töös väga tihedalt seotud hargmaiste perekondadega ja näeme neid probleeme igapäevaselt. Inimesed peaksid kõik enne välisriiki tööle asumist või ka elama asumist tegema endale selgeks, mis on nende õigused ja sealjuures ka kohustused. Panen ka sotsiaaltöötajaile südamele juhtida need inimesed õigete asutuste juurde, kus seda abi on saada. Eestis on selleks kindlasti Sotsiaalkindlustusamet, kuhu võiks pöörduda nii perehüvitiste kui pensionite küsimustes.”  

Ene Tiitsaar tutvustas lähemalt EL perehüvitiste reegleid ja edastas vajalikku infot puhuks kui isikud suunduvad teise riiki tööle. Kadri Tomingas selgitas, miks on oluline teada kindlustajariigi määramist, piiriüleste perehüvitiste ja pensionide määramist ja maksmist. „Üha enam peresid jaguneb mitme Euroopa Liidu liikmesriigi vahel. Samuti on muutunud väga mobiilseks meie pensionisaajad ehk antud teema on väga aktuaalne, et inimesed ja ka sotsiaaltöötajad teaksid, millised on inimeste õigused ja kohustused. Oluline on see, et kõik inimesed saaksid kõiki neid toetusi ja hüvitisi, millele neil on õigus – kas siis Eestis või kuskilt piiriülestest riikidest, kus nad on varasemalt töötanud või elanud.“

Koolitusel osalenute tagasiside oli väga positiivne. Tunnustati koolitajaid ja tõdeti, et omandatud teadmised aitavad veelgi põhjalikumalt mõista sotsiaalkindlustuse toimimist. Lisaväärtust pakkusid praktilised näited. „Piiriüleseid juhtumeid tuleb aina enam juurde ja oluline on teada erinevusi Eesti ja Soome Vabariigi toetuste ja hüvitiste maksmise süsteemis,“ tõdes üks osalenu koolituspäeva kokku võttes.