Lõppes 50-aastaste ja vanemate elanike uuringu (SHARE) teine küsitluslaine
Üheksa kuu jooksul intervjueeriti Eestis enam kui 6000 inimest kõikidest linnadest ja valdadest. Euroopa 15 riigist osales uuringus kokku umbes 50 000 inimest.
Üheksa kuu jooksul intervjueeriti Eestis enam kui 6000 inimest kõikidest linnadest ja valdadest. Euroopa 15 riigist osales uuringus kokku umbes 50 000 inimest. ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli Eesti Demograafia Instituut tänab kõiki vastajaid ja küsitlejaid tõsise töö eest. ÌìÃÀÓ°ÊÓ ja Harjumaa lapsed aitasid meisterdada SHARE küsitluses osalenutele jõulukaardid, mis jõuavad jõulukuul adressaatideni. (Vt ka ).
SHARE uuringus küsitletakse iga kahe aasta järel ühtesid ja samu inimesi ning töö toimub kõikides osalevates maades ühtemoodi. Uuring annab põhjaliku ülevaate vanuserühma 50+ kuuluvate inimeste terviseseisundist, töötamisest ja pensionist, toimetulekust ning sotsiaalsetest võrgustikest. Nii saadakse järjepidev andmestik rahvastiku vananemisprotsesside ja poliitikamõjude seireks ning võrdlevaks analüüsiks teiste riikidega.
Alates eelmisest nädalast saab SHARE Eesti esimesi tulemusi kasutada ka laiem avalikkus. Statistikaamet avaldas SHARE uuringu 2010/2011 küsitluse Eesti statistika 50+ vanuses elanike tervise, elamistingimuste, sotsiaalsete võrgustike ja hõive kohta oma andmebaasis ().
Äsja lõppenud SHARE kasutajate neljandal rahvusvahelisel konverentsil Liège's tegid ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli ja Tartu Ülikooli teadlased kokku neli ettekannet. Esimest korda oli võimalik kirjeldada Eesti vanemaealiste seisundit täpses võrdluses teiste Euroopa riikidega.
Lõppenud küsitluslaine viis läbi uuringufirma GfK. Uuringu ettevalmistust ja tulemuste analüüsi korraldavad ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool, Tartu Ülikool, Tervise Arengu Instituut, Eesti Geriaatria ja Gerontoloogia Assotsiatsioon, Haridus- ja Teadusministeerium ning Sotsiaalministeerium. Uuringu läbiviimist toetab Sotsiaalministeerium ja Euroopa Regionaalarengu fond. Esimene võimalus äsjalõppenud küsitluslaine andmeid kasutada tekib juulis 2014, kui akadeemilistele ringkondadele tehakse avalikuks andmebaasi n-ö nullversioon. Kaalude jm analüüsiks tarvilikuga varustatud andmeallikas avatakse uurijatele märtsis 2015.
Eestis toimus uuring esimest korda aastatel 2010-2011. SHARE uuringu küsitlused toimuvad järgneva 11 aasta jooksul üle kahe aasta.
Lisainformatsioon:
Luule Sakkeus, TLÜ Eesti Demograafia Instituut, SHARE Eesti teaduskoordinaator, tel: 6454 125
Tiina Tambaum, TLÜ Eesti Demograafia Instituut, SHARE Eesti projektijuht, tel: 6454 125