Liikumis-, tervise- ja sporditeaduste akadeemilise suuna esimene teadusseminar

21. veebruaril toimus, 19aastase vaheajaga, Looduse- ja terviseteaduste instituudi Liikumis-, tervise- ja sporditeaduste akadeemilise suuna esimene teadusseminar.

21. veebruaril toimus, 19aastase vaheajaga,  Looduse- ja terviseteaduste instituudi Liikumis-, tervise- ja sporditeaduste akadeemilise suuna esimene teadusseminar.

Esimesel seminaril eesmärk oli tutvustada hetkel käimasolevaid projekte. Enam aktiivset diskussiooni osalejate hulgas tekitas ÌìÃÀÓ°ÊÓ Spordikooli koostööprojekti "Noorsportlaste funktsionaalne võimekus" esmased tulemused, mis näitasid tõsiseid vajakajäämisi noorsportlaste tugiaparaadi üldises seisundis, mis otseselt mõjutavad ka põhilist kehalist võimekust ning andsid mõtlemisainet edasiste uuringute ja koostöö suundade osas.

Teise töös oleva projektina tutvustati ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli Looduse – ja terviseteaduste Instituudi ja Ida – ÌìÃÀÓ°ÊÓ Keskhaigla koostööprojekti "Funktsionaalsete häälehäiretega inimeste kehalise aktiivsuse, kopsufunktsiooni ja töökeskkonna profiil". Kuna seniste uuringute andmetel on häälehäiretega inimeste nõustamisel ja ravil pööratud enam tähelepanu hääletehnikale ja rühi probleemidele, siis nüüd püütakse leida vastust, kui palju mõjutab meie häält üldfüüsiline seisund, elustiili ning töökeskkonna tingimused, et tulevikus häälekvaliteedi pikemaajaliseks säilimiseks ja probleemide taastekke vältimiseks tõsta teadlikkust ja paremini nõustada inimesi ka elustiili ja füüsilise aktiivsuse osas. Projekt "Laste ja noorte kehalise, funktsionaalse arengu liikuv testrühm" on meie akadeemilise suuna koostööprojekt Liikumistervise innovatsiooni klasteri ja Haapsalu Tervisedenduse ja Rehabilitatsiooni Kompetentsikeskusega.

Projekti käigus on planeeritud testida üle-eestiliselt üle tuhande kooliõpilase ning saadud andmeid on võimalik võrrelda 20 aasta taguste ning hilisemate olemasolevate sama mõõtmismetoodikaga saadud tulemustega, et mõista ,milline on hetkel meie laste kehalise võimekuse tase võrreldes aastate tagusega. Kas need tulemused annavad mõtteainet ka uue õppekava koostamisel – seda näitab aeg.