Kädi Ristkok: tark eluviis tähendab minu jaoks teadlikkust ja vastutust

Jaanuaris alustas tööd ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli nõukogu uus koosseis, kuhu ühe välisliikmena kuulub Eesti Rohetehnoloogia Liidu ja Baltikumi ülese mõttekoja Cleantech for Baltics juht Kädi Ristkok. Uurisime, millised on valdkonnad, mis Kädile kõige enam korda lähevad, milliste ootustega ta ülikooli nõukoguga liitus ning millisena ta näeb TLÜ rolli ühiskonnas.

Kädi Ristkok

Alustuseks palun sul ennast natukene lähemalt tutvustada - millega sa praegu igapäevaselt tegeled ja varasemalt tegelenud oled?

Olen Eesti Rohetehnoloogia Liidu ja Baltikumi ülese mõttekoja Cleantech for Baltics juht. Minu töö keskendub puhta majanduse arendamisele ja selleks vajalike tingimuste loomisele, olgu selleks ettevõtete toetamine, poliitikate kujundamine või rahastusvõimaluste leidmine.

Varasemalt olen tegelenud rohepöörde ja puhtale majandusele üleminekuga erinevatest aspektidest – olen aidanud kujundada kliimapoliitikat, nõustanud Prantsusmaa ettevõtteid ja riigiasutusi strateegiate ning investeeringute küsimustes ning panustanud ametiühingute loomisesse, et töötajatel oleks tugevam hääl organisatsioonide strateegilistes otsustes. Kõrghariduse omandasin Prantsusmaal, kus õppisin politoloogiat ja energeetikat.

Millised on valdkonnad, mis sulle kõige rohkem korda lähevad ning milles tunned kaasarääkimise ja tegutsemise kirge? Ning kas ja kuidas paigutuvad sinna kõrgharidus, ülikoolid ja veelgi täpsemalt ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool?

Elame ajastul, kus mitmed kriisid ja tehnoloogilised muutused on korraga meie elu mõjutamas. Viimased aastad on olnud täis väljakutseid – globaalsest tervisekriisist ja sõjast Ukrainas kuni energia- ja kliimakriisini. Neid väljakutseid lahendades oleme aga näinud, et kõige tõhusamad lahendused sünnivad koostöös.

Minu jaoks on oluline, et ühiskonnas tugevneks koostöötahe ja kohanemisvõime, sest just need aitavad kriisidest edukalt läbi tulla ja muutustega toime tulla. ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolil on siin väga oluline roll – mitte ainult teaduse ja õpetamise kaudu, vaid ka teadmistepõhise majanduse ning juhtimise suunamisel. Soovin panustada sellesse, et ülikooli kogukond ja selle lai võrgustik oleksid motiveeritud ning võimestatud, et ühiselt ühiskonna ees seisvaid probleeme lahendada.

Praeguseks on TLÜ nõukogu uus koosseis jõudnud koos käia vaid korra, seega on veel vara küsida konkreetsete plaanide kohta, kuid milliste ootuste ja soovidega sa nõukogu liikmeks tulid?

Liitusin nõukoguga sooviga panustada oma teadmiste ja kogemustega sellesse, et ülikool saaks veelgi tugevamalt täita oma rolli ühiskonnas. Ülikool on teadmiste looja ja edasikandja ning soovin aidata kaasa sellele, et ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolil oleks tulevikus veelgi kesksem ja mõjukam positsioon nii teadus- ja hariduspoliitikas kui ka laiemalt ühiskondlike arengute suunamisel.

TLÜ eesmärk on olla targa eluviisi eestvedaja. Mida see sinu jaoks tähendab ja kuidas näed, et saaksid selle eesmärgi täitmisesse panustada?

Tark eluviis tähendab minu jaoks teadlikkust ja vastutust – nii isiklikul kui ka ühiskondlikul tasandil. See tähendab valikuid, mis lähtuvad teadmistest, uuenduslikkusest ja pikaajalisest mõjust. Olgu selleks kestlikud majandusmudelid, teaduspõhine poliitika või tehnoloogiate nutikas rakendamine – kõik need aitavad meil liikuda targa eluviisi suunas.

ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolil on suur roll selles, et ühiskondlikud arutelud ja otsused põhineksid teadmistel, mitte ainult emotsioonidel või hetketrendidel. Nõukogu liikmena soovin aidata kaasa sellele, et ülikool suudaks veelgi enam oma teadmust ja ekspertiisi ühiskonna hüvanguks rakendada ning olla aktiivne partner nii avaliku sektori, ettevõtluse kui ka kodanikuühiskonna jaoks.