HIK partnerkoolide õpitubade sarja "Loon, katsetan ja jagan" kokkuvõtted
Sellel kevadel alustati partnerkoolide õpetajatele suunatud õpitubade sarjaga "Loon, katsetan ja jagan". Õpitubade eesmärk oli julgustada õpetajad katsetama uusi meetodeid ja jagama häid praktikaid. Tagasisidest selgus, et 99% osalejaist soovitaks õpitubasid oma kolleegidele. 94% hinnangul oli õpitubade teema kas väga vajalik või vajalik.
Sellel kevadel alustati partnerkoolide õpetajatele suunatud õpitubade sarjaga "Loon, katsetan ja jagan".
Õpitubade eesmärk on julgustada õpetajad katsetama uusi meetodeid ja jagama häid praktikaid. Samuti on oluline saada meetoditele tagasisidet, mille põhjal koostada muutunud õpikäsitusega kooskõlas olev metoodikakogu. Seetõttu on õpitubade ülesehitus lihtsustatult selline, et esmalt proovivad õpetajad ise meetodi abil õppida. Seejärel katsetavad meetodit oma õpilastega ning viimaks annavad meetodi toimimise kohta tagasisidet.
Laiem visioon on luua ühtne õpikogukond partnerkoolide ja ülikooli vahel. Aga ka õpikogukondade arendamine igas partnerkoolis. Õpitubade sarjas toimus sellel kevadel 4 erinevat õpituba (kokku kohtuti iga õpitoa raames 2-3 korda), milles osales kokku 91 õpetajat 22-st partnerkoolist. Õpetajad katsetasid peale iga õpituba oma klassides erinevaid õpitud meetodeid - seega jõuti ligikaudu 2000 õpilaseni.
Toimusid järgnevad õpitoad:
- STEM katsete võimalikkus Eesti koolis - praktilise katse näitel.
- Bioloogia ja kodunduse ainete lõimimine.
- Tekstianalüüs loovkirjutamise kaudu. Töötamine erinevat tüüpi õppetekstidega.
- Loomine ja suhestumine - kunstiõppeprotsessi kaks võrdset osa.
Õpetajate tagasisidest selgus, et 99% osalejaist soovitaks õpitubasid oma kolleegidele. 94% osalenud õpetajate hinnangul oli õpitubade teema kas väga vajalik või vajalik.
Õpitubasid viisid läbi HIK-i didaktikute tandemid, kes igapäevaselt õpetavad väga erinevaid aineid TLÜ üliõpilastele.
Järgnevalt saate lugeda mõtteid õppejõududelt, kes õpitubasid juhendasid.
Edna Vahter ("Loomine ja suhtestumine" õpitoa läbiviija): "Õpitoas osalenud õpetajad olid avatud ja dialoogiks valmis. Õpetajad vajasid tõuget julguseks teha asju kooliski nii nagu nüüdsel ajal vaja on - olla vaba oma otsustes, loov oma tegudes ja hoides parimaid kogemusi mõtetes."
Kairi Tammoja ("Bioloogia ja kodunduse lõiming" õpitoa üks läbiviijaist): "Minule oli õpitoa korraldamine suur rõõm, kuna koostöö teise didaktika õppejõuga oli äärmiselt mõnus ning viljakas. Isiklikud suhted ja sarnane maailmavaade on selliste projektide läbiviimisel väga vajalikud, seda nii HIKis kui ka koolis. Huvitav on see, et kuigi idee väljatöötamine on tähtis ja tihti ajamahukas, annab tõelise väärtuse selle ärategemine ja rakendamine. Üllatav oli näha, et õpetajad tundsid end õpilase rollis veidi ebakindlalt. Arvan, et see kogemus oli neile kindlasti vajalik ning väärtuslik. Leian, et peaksime õpetajatele rohkem pakkuma selliseid võimalusi, kus õpetajad viibivad arengut soodustavas kerges ebamugavustsoonis. Mind õpetas õpitoa läbiviimine paremini märkama koolis ettetulevaid raskendavaid asjaolusid, millele ma enne ei osanud tähelepanu pöörata. Nt maakoolide õpetajatele on suureks probleemiks teatud vahendite kiire soetamine, kuna kohapeal puudub võimalus neid hankida. Samuti on lõiminguprojekte takistavaks faktoriks meie õppekavad. Mistõttu vertikaalne lõiming on õpetajatele suureks väljakutseks."